#1
2017, May 4 - 21:31
Hjälp- näsa börjar få en hump igen
Det har gått exakt 1 månad sens min näsoperation. I profil hade jag en hump som togs bort. Näsan blev rak efter operationen men sedan en veckas tid nu så har jag börjat få tillbaka min gamla näsa. Snälla vad ska jag göra. Förra veckan var min näsa inte så. Vad ska jag göra, känns surt att ha betalat 50k och ha exakt samma profil som innan. Är det svullnad eller?
Annons
Annons
Annons
Jag hade också en knöl efter op och Jag fick rådet att tejpa i 1 vecka efter op sen behövde jag inte tejpa mer. Men jag valde att fortsätta tejpa hårt i månader efter, om man tejpar hårt varje natt så blir de svårare för brosket att kunna växa.
Om du haft en knöl innan op så är de vanligt att man får en svullnad precis där knölen varit innan eftersom kirurgen måste fila o jobba extra hårt för att få bort knölen därför kan svullnad uppstå där knölen var innan. Lycka till! :)
Inga barn, 23 år, 161 cm, 50 kg
Konsultation näsa Akademikliniken, oktober-15
Näsoperation Jonas Röjdmark Akademikliniken, Januari-16
I profil så hade jag en krokig näsa, alltså uppifrån ända till nästippen så hade jag en stor knöl och denna veckan så har jag plötsligt få tillbaka min gamla näsa i profil. Fattar inte. Det har bara gått en månad och den är tillbaka
Har du varit på återbesök sedan humpen kom tebax? Din kirurg lär ju kunna svara om det är svullnad. Har ni pratat om korrigering? Tråkigt när det blir så här :/
1 barn, 27år, 170cm, 50kg
Konsultation P.O Haraldsson 17-05-02
Konsultation Fredrik Gewalli APS
Konsultation Claes Lauritzen Akademicli.
Konsultation Thomas Westin Faceclinic
Op bröstförstoring 181101 Örjan Gribbe Proforma Clinic
ojdå tråkigt att höra. Gå tillbaka till läkaren å visa upp det innan det blir för sent.