#1
2012, March 5 - 20:21
Fettminskning, minska i omfång
Hej alla träningsnarkomaner.
Jag skulle behöva lite hjälp!!
Jag ska börja hårträna inför min framtida bukplastik. Då menar jag hårdträning.
Målet är att tappa fett, utan att bygga för mycket muskler. Vill inte öka i omfång.
Vad och hur ska jag träna?? Vikter, övningar, pass mm?
Jag kommer skaffa mig ett gymkort inkl pass. denna veckan Löpning är inte helt främmande heller.
Jag är helt usel på sånt här. Jag har bara sysslar med lagsport tidigare och en del spinning. Så jag behöver all hjälp jag kan få
—
Art Clinic Per Windh
MENTOR. CPG 323 (HP). 495cc. Coh III
Op 2/9-2010
Annons
Annons
Annons
Hej!
Mitt bästa tips för dig att börja med att äta nyttigt, då kosten faktiskt utgör cirka 80% av resultatet. Sen att då äta cirka 6 mindre måltider om dagen med proteinrik mat, alltså mest kött/kyckling/fisk och sallad och nån måltid lägga till lite ris eller så.
Sen träning, du kommer nog inte öka i omfång av att styrketräna lite. Du kan ju köra isåfall mer intensiva snabba styrkepass där du inte använder maxvikten du orkar på t.ex. en hantelövning eller dyl. Och sen köra de olika musklerna olika dagar och sen vila dom minst 72 timmar innan du tränar dom igen. Alltså tillexempel dag1= armar (biceps, triceps) dag2= rygg, dag3= bröst, dag4= ben, dag5= axlar. Och vill du inte åka till gymmet fem dagar i veckan kan man ju alltid slå ihop några muskelgrupper och köra kanske två samtidigt.
Sen själv tycker jag mycket om att ta långa promenader och powerwalks samt stå på crosstrainer under kanske 45-60 min varje dag. Men hur länge du orkar och har tid med osv. är ju individuellt! Men mitt bästa tips till dig är att äta rätt för att de hjälper verkligen och det tar inte speciellt lång tid i början att gå ner en del :)