Tråd för oss som gjort lyft + förstoring
Detta är tänkt och vara en tråd för oss som har gjort lyft och bröstförstoring.
Jag gjorde lyft och förstoring 20/8 och de första dagarna blödde jag en del från vä bröst och det har typ bubblat i den men nu har hö bröst att blöda och låta... Min bh är blodig men har torkat in nu så bytte kompresser är det något mer man bör göra?
Har ej tvättat varken mig eller bh:n hur gjorde du/ni?
På vissa ställen av tejpen (de som sitter på såren) är blodiga och lite skorpiga pga torkat blod gissar jag. Går de bort i duschen? Lossnar tejpen inte om jag duschar?tvålade ni? Ja berätta om 1:à gången osv!!
Tjej 23 Vikt 55kg och 156 lång.
vill göra bröstförstoring, kollat in Gunnar Kratz och Johan Thorfinn plastik akademin.
Konsultation: Hos Johan Thorfinn 11/6 2012 pga lång väntetid till Gunnar himself=)
Konsultation hos Peter Cosmo på Citadellkliniken i
Hej! Har oxå gjort lyft å förstoring nyligen och när jag duschade första gången så använde jag mig utav lactacyd och tvättade brösten jätte försiktigt. Tejpen satt där den skulle och det som var runtomkring försvann så det gick jättebra.
Ett tips är att tvätta runt tejpen å så med våtservetter om det blir ofräscht innan det är dags att byta tejp å du inte vill duscha :-)
Lycka till!
23 år
1 barn
70 kg (87kg, 1 Maj)
Målvikt är 60kg innan December, äter enligt LCHF sedan 1/5.
167cm
Opererad 13/8 på Strandkliniken av Dr. Oya.
Ankarlyft+implantat 425cc (knappast någon förstoring)
Hej!
Använde samma som föregående talare när jag tvättade!
Fick komplikationer dok efter min op tydligen nån snäll bakterie som gjorde att det inte ville läka,
Så det såg riktigt nasty ut i korset! Slutade med att vi plockade ut det!
Så nu har jag gått 4 månader med en sillis patt och en naturell!
Nästa fredag är det äntligen Dax att stoppa in det andra igen!!!!
Som jag har sett fram emot detta!
Det färdiga bröstet är jag ju såååå nöjd med!!!
ankarlyft + förstoring mentor hög profil 450cc plastikakademin+ 2/4-2012
24 år
2 barn
171cm 71kg
Tack för tipsen tjejen imorgon gäller det för min del ny får i te min feghet stå i vägen. Är ju rädd att det bildas bakterier där pga blod och vätska som samlas runt tejpen osv som kan smyga sig in i stygnen!
Hur länge var ni utan bh som Max? Tänkte eller rättare sagt JAG MÅSTE tvätta min bh den är blodig och luktar inte gott!
Kofian vad fick du för komplikation? Tror du att det har med just tvätten att göra? Kan du ha varit för noga? För hårdhänt? Otur? Ja blir orolig just det där med lactasyl Jag menar tänk om den tar död på "nyttiga bakterier" ja detta med sårvård är svårt:/ jo funkar vanlig Apotekets intimtvål lika bra?
Kran på er tjejer
Tjej 23 Vikt 55kg och 156 lång.
vill göra bröstförstoring, kollat in Gunnar Kratz och Johan Thorfinn plastik akademin.
Konsultation: Hos Johan Thorfinn 11/6 2012 pga lång väntetid till Gunnar himself=)
Konsultation hos Peter Cosmo på Citadellkliniken i
Opererade mig den fjärde juni. Lade bakom och har 550cc.
Första dagarna rörde jag inte brösten. Efter två dagar åkte jag upp på hälsocentralen och bad dom byta kompresser för jag vågade inte själv. Och framför allt för att jag varken ätit eller druckigt på två dagar..hade så himla ont i mitt vänstra bröst. Kändes som implantatet skulle brinna upp! Så då passade dom på att byta åt mig.
Tejpen ska man absolut inte röra. Den tar dom bort och byter på ert återbesök.
Innan mitt återbesök så duschade jag endast underkroppen och tvättade håret separat. Lät det ej komma vatten på brösten eller på såren. När jag gjorde rent överkroppen använde jag våtservetter utan parfym och som var godkända av astma och allergi förbundet.
Efter mitt första återbesök efter en vecka så bytte vi tejp och satte på en tunnare kompress. Jag fick rådet att skölja av brösten minst två gånger i veckan. Mer om jag ville.
Inte tvätta med någon tvål eller röra såren. Utan låta vattnet från duschmunstycket rinna över brösten och låta blod och sårskorpor ramla bort av sig själv. Det var underbart skönt att få skölja varmvatten över bröstkorgen.
Torkade med en liten handduk. Tog en ren VARJE gång och baddade rent. Sedan fick tejpen och brösten lufttorka innan jag satte på kompresserna och bh.
Har aldrig haft minsta föraning till infektion eller så. Min kirurg berömde min läkning och sa att dom läkt jätte fint med tanke på hur tight allting var.
Mina ärr är väldigt fula :( Men dom ska jag börja bleka nu :) Så hoppas att dom blir finare. Dom är mjuka och så men självklart väldigt röda. Det har ju bara gått tre månader snart.
Nu i efterhand lever jag helt normalt. Har inte ont och dom blir mjukare och finare för varje dag som går. Är otroligt glad jag opererade mig. Ångrar ingenting.
27 år
170 cm
54 kilo
Då: 75 B (olika storlekar på brösten)
Nu: 65 GG i bh storlek, visuellt skulle jag säga en stor D.
Konsultation: 24 april 2012 i Ockelbo.
Operation: 4 juni 2012, förstoring samt ankarlyft.
Korrigering av ärr: 3 februari 2
Dem va inlindade i tio dar så inte förens det hade gått kanske närmare två veckor tvättade jag, om jag minns rätt!
Det var några stygn som gått upp, sen blev hålet bara större och större vart aldrig nån infektion el så bara blodvätska, hade haft mer blödning och Mkt ondare på den sidan hela tiden, det var nått som antagligen vart tokigt från början där.:)
ankarlyft + förstoring mentor hög profil 450cc plastikakademin+ 2/4-2012
24 år
2 barn
171cm 71kg
Tycker du ska ta bort tejpen och tvätta om det finns blod under, kolla att det inte vätskar/blodar mera eller är rött och sedan sätta på ny tejp. Hade jag gjort det hade jag sluppit sår i T-korsen och tre veckors omläggning ned jelonet! Blodar eller vätskar det eller ör rött lufttorka och lägg bara en luftig kompress eller trosskydd i bh:n tills det ör torrt oavsett om det tar en timme eller fyra dagar, håll rent och sterilt bara :)
3-barns mamma i behov av renovering!
33 år, 168cm, 74kg
Op 16/7 Proforma, Örjan, ankarlyft + Allergan soft touch, släta, framför 675cc full projektion
Bh innan:80E
Bh nu: 75I
Intresserad av bukplastik
Hej! Platsar inte här ..än
...Ska göra lyft o förstoring, men inte samtidigt... Min läk. sa det är bättre att göra op. var för sig..så ska boka tid för första op nu i dec...längtar såå...
Har själv inte mkt bröstvävnad men mkt hud, ska lägga anatomiska, framför(läk. rek)...hoppas det blir fint...
Så ni får tvätta o ta hand om er nu så ni läker fint!!
Tjej 34 år
Längd: 159cm
Vikt: 61kg
Gift
Barn: 3
Vill ha fasta, fylliga bröst som passar till min kropp.
Vill göra lyft och bröstförstoring.
Konsultation: Min 1a gjorde jag på Akademikliniken Stockholm 20/7-12
Min 2a
GUD NEJ!!! TA INTE BORT TEJPEN!!!!!! Då har bakterierna fritt rakt in i såren.
Personligen fick jag rådet att inte tvätta med någon tvål el dyl.innan första återbesöket 2 v efter op.
Då bytte Tuve tejp och man fick nya "regler" att hålla sig till.
Om du kollar i mitt galleri finns det bilder på 1 dag efter första op och som du ser är det blodskorpor under tejpen.
LÅT DEN SITTA!!! :-D
eftersom du också op på citadell.com antar jag att det är samma råd för dig. Men ring annars kerstin o rådfråga henne.
När du tvättar håret kommer schampovatten rinna över brösten, tror itne det behövs med "Tvätt" än så.
Tvätta bh snabbt i handtvätt och in i tumlaren på syntettork och på med den igen.
Jag tror jag tvättade min efter 1 v och försökte under tokrtiden att sitta så still som möjligt ;-)
Efter 2 barn och viktnedgång har jag gjort ankarlyft + förstoring hos Bästa Tuve på Citadellkliniken (13/6).
Egen vävnad: 500/650cc (Tror att mkt att min egna vävnad togs bort)
13/6- 2011 OP 1: Använde oss av Perthese HP 550cc texturerade, bakom place
Jag gjorde lyft och förstoring i slutet på maj. Fick förbållningsreglerna att duscha redan dagen efter att jag kommit hem och sedan varje dag. Tvättade bh:n ca varannan, var tredje dag. Det var OK att vara utan den tiden.
Fick också sår idena korset, något stygn som trängde sig ut och så öppnade det sig och såg rätt läskigt ut.. Var på koll på kliniken varje vecka i ca en månad och omläggning hemma varje dag. Men det länge till slut :-)
Är nöjd nu, förutom att det blev konstigt i klyftan, huden lyfte rätt ordentligt efter op och det har inte gått tillbaka helt.. Vet inte om det ät därför, men det blev liksom veck in mot klyftan.. Jag är ju inte doktor, men upplever att de sitter för tätt och ev implantaten är för breda.. Mailat med kliniken om det och fått rådet att gå utan bh så mycket som möjligt fram till återbesöket om ca tre veckor..
tjej 39 år i barn 168 cm 60 kg Opererad på Bellakliniken, ett antal korrigeringar, fortfarande problem.
Jag hade återbesök efter 15 dagar och fick inte duscha innan dess. På återbesöket tog de bort allt och tittade på ärren och plåstrade om, sen fick jag åka hem och duscha. Har bara haft problem med ett litet sår längst ut på ärret under bröstet, annars har det läkt fint, har fått plocka bort några trådknutar som letat sig ut istället för att lösas upp av kroppen.
Svårt att ge råd om vad du bör göra, ring din klinik om du är osäker! Lycka till! :)
Ålder: 25 år Längd: 168 cm Vikt: 62 kg
BH-storlek nu: 75B
Konsulation: 24/2-2012, Dr Pär Danielsson, Plastikhuset, Linköping.
Operation: 29/3-2012, Dr Pär Danielsson, Plastikhuset, Linköping.
Bröstlyft + förstoring, Mentor 375 cc, high profile, runda,