#1
2012, October 27 - 12:30
3 veckor efter korrigeringen *BILDER*
Nu har det gått ca 3 veckor sen korrigeringen och jag mår bra och operationen gick fint. Jag har haft mkt mer ont än första gången dock så det har varit lite jobbigt. Idag fick jag också precis börja med bh igen för den här gången behövde jag bara ha tejp i en vecka och sportbh i två veckor. Brösten är i alla fall väldigt mjuka och ärren ser ut att sitta på rätt plats nu och jag håller tummarna för att de läker fint den här gången, Gunnar sa att han var supernoga med att sy nu. Har också blivit rekommenderad massage den här gången för att töja på de nya kapslarna som skapas så att det inte blir för stramt igen. Mitt problem var inte för tjocka kapslar utan just att de blivit så små och strama att de tryckte ihop implantatet till en hård liten boll.
Har nu också lagt upp lite bilder före och efter korrigeringen där ni kan se hur bolliga brösten var innan, hur fula och utbuktande ärren var och hur långt ner de satt och hur de ser ut nu när de sjunkit ner i fickorna när inte kapslar pressar upp dem till hårda bollar. Ärren sitter numera också i bröstvecken men det syns inte så bra för jag har tejp, får försöka fota någon gång när jag byter den med.
—
Bröstförstoring
Bh förut: 70C Bh nu: 70H/ 75G
Lagt in Mentors 450cc, HP, släta, coh 1, framför muskeln
Annons
Annons
Annons
Vet du vilken grad av kapselkontraktur du hade, två, tre eller fyra? Eller det kanske inte talas om grader när man pratar med kirurgen?
Bröstförstoring
Bh förut: 70C Bh nu: 70H/ 75G
Lagt in Mentors 450cc, HP, släta, coh 1, framför muskeln
Det ser i alla fall väldigt fint ut nu :)
OP hösten 2012, Proforma Clinic
Mentor 500 cc HP sil-tex round coh 1
Du har riktiga drömbröst! Ser ännu bättre ut nu efter korren. Tycker de redan ser färdiga ut.
Förstår du störde sig på ärren, de blir lätt synliga i bikini när de sitter så långt ner. Men de blir säkert bra denna gången.
Ärren lär iaf inte åka ner mer iaf, om inte brösten dras uppåt, men de brukar oftast dras neråt :P
25 år
168 cm / väger ca 54kg.
Mått:
första op: 15 september 2010 på Citadellkliniken av Jörg Bohn.
La i 390cc hög profil Perthese Sensitive genom armhålan delvis bakom muskeln.
Fick Muscle Flex
Skitsnygga Pixel!
174 cm/ 74 kg (på väg mot 70 kg)/ under byst 77 cm 1:a OP sommar 2011:Proforma Clinic, Örjan Gribbe. 375 cc, HP, coh II, framför muskel. 2:a OP vår 2012:Proforma Clinic, Örjan Gribbe. Byte till släta 500 cc, HP, coh I, framför muskel. BH innan op: 75B/
Så fina bröst!! Grattis pixel!
2 barn, 30 år, 165 cm, 52 kg
Strl före op: 75c
Strl efter op: vet ej ännu
Konsultation: jörg Bohn ctitadellkliniken cosmo
Op: 27/9, jörg Bohn, ctitadellkliniken cosmo
300 cc bakom muskeln
Snyggt!! Grattis :-)
Intresserad av: Bröstförstoring
BH storlek före: 70b
BH storlek efter: 65 e,f
Har nu: 300 cc mentor släta framför muskeln
Konsultation: Proforma, Michael Olenius 4/10 2012
Operation: 10/10 2012 hos ovannämnd
Inga barn, 23år
158cm, 49kg
Strl före op: 75A (70B)
Strl efter op: 70E
Konsultation (minns ej datum): Pär Danielsson, Plastikhuset
Konsultation 25/9 Gunnar Kratz, Plastikakademin
Tid för OP: 23/11 Gunnar Kratz, Plastikakademin
Mentor high profile,
24 år, Längd: 158cm, Vikt: ca: 49kg
Op hos bästa Patrik Höijer
Förebröst: 70D, visuell B-kupa
Op 1: 280gram anatomiska MM FRAMFÖR muskeln, för hårda bröst, DB, rippling byte till runda
Op 2: 325cc Perthese mx FRAMFÖR.
174 cm, 57-58 kg
Före liten 70C
OP 4/5 2012 Gunnar Kratz Plastikakademin Linköping
Mentor 375 cc high profile cohesive 2 texturerade
Framför muskeln med några muskeltrådar
Mått under byst 72 cm, över byst efter op 90 cm, BH efter op 70DD/70E??