Annons
14 posts / 0 new
Last post
#1 2013, January 1 - 09:26
Schimlas
Schimlas's picture
Offline
Last seen: 5 years 8 months ago
Silver
Joined: 2012-12-23 13:09

Hur har era karlar tagit detta med en förstoring?

Jag o min man har levt ihop i tio år. Vårat förhållande är bättre en någonsin. Han älskar mig som jag är, han tycker om mina bröst, tack o lov. Jag tycker inte om dem. Eller formen har aldrig varit ett problem. Det är volymen som stört mig, alltid. Min mamma har alltid igenom min uppväxt påpekad de positiva med små bröst. De blir inte lika hängiga slipper skumpandet när man sitter på hästryggen osv. Har ju inte de bästa bröst generna... :)

Men jag vill ha bröst. Speciellt nu när jag fött tre barn ammat alla, mina bröst gick upp två kupstorlekar och nu saknas det fyllnad i dem som gör mig deppig. Jag känner mig ju klar med detta kapitel, våran familj saknar ingen, alla är här.

Jag visar mina bröst för min man, det har inte varit ett problem att visa enligt honom härligheten. Problemet är hur jag känner mig när jag ser mig i spegeln eller visar mig naken. Svårt att beskriva hur det känns men jag känner mig inte sexig och kvinnlig. Ta av mig på överkroppen och känna sig sexig existerar inte hur mycket jag än vill och hur mycket min man ändå tycker att jag är det. Jag menar 10 år och jag har inga som hälsat problem och tända min man. Behöver bara titta på honom och svänga på rumpan o han är igång... No problems.

Oj mycket text....

Hur tog era män, ni med små bröst, detta? Blev det positivt? Jag är faktiskt lite rädd att han ska tycka jag är mindre åtråvärd när jag gör något sånt här.... Har ju pratat om detta. Det är min kropp o det är viktigt att jag mår bra, tycker han. Men ändå... Blir orolig att ett par låtsas bröst ska bli negativt i vårat sexliv.... Även om jag skulle känna mig kvinnlig och sexig... Hoppas ni förstår vad jag menar.

3 barn
28år, 167 cm, 54 kg
Strl före op 65-70A
76bröst, 73under, 70midja, 89rumpa
Konsultation 19/1-13 Tuve Mårtensson citadellkliniken Cosmo
Tror på att lägga in 300-400 cc vet inte profil ännu.

Annons
2013, January 1 - 10:03
Plattutten
Plattutten's picture
Offline
Last seen: 11 years 5 months ago
Silver
Joined: 2012-11-15 20:27

Jag har alltid varit nöjd med mina bröst, hade fasta, runda 75C innan barn och amning. Men efter det, så blev det två tomma och platta hängbröst som jag inte känner igen mig i. Min man tycker att jag fortfarande är fin, och tycker om mina "nya" bröst också. MEN. Jag själv trivs inte i detta, och kommer att göra lyft + förstoring. Detta är någonting som min man stöttar och förstår, eftersom det ändå är jag som ska trivas med min kropp i minst 60 år till (hoppas jag). Och då är det meningslöst att gå runt och ha ångest var gång jag ser mig själv i spegeln. Jag är inte ute efter att få större bröst, utan enbart att få tillbaks det jag trivdes med mest. Så jag tror inte att det kommer att påverka mitt sexliv negativt, då det blir närmast vad det var innan :)

Hoppas att det hjälper att få höra mina tankar och känslor.

Jag har bokat en konsultation hos Tuve nu i januari.

1 barn, 30 år, 167 cm, 66 kg
Strl före op: 75A/B platta hängtuttar...
Egen bröstvävnad: 200ml höger, 275ml vänster.
Strl efter op: Önskar 75D

Konsultation 25/10 Per Alberius, Karl X Gustavs klinik, Helsingborg
Konsultation hos Tuve Mårtensson på

2013, January 1 - 11:01
Trust
Trust's picture
Offline
Last seen: 1 year 10 months ago
Silver
Joined: 2012-05-17 17:27

Jag tycker att det är DU som skall trivas och inte är det för hans skull. Tänk mer på dig själv, Han kommer älska dina bröst hur som än ser ut! Det är dig själv och hur du mår sim det handlar om.

3 barn (3 kejsarsnitt), 46 år, 165 cm, 62 kg
Strl före op: 75 A-B
Strl efter op blev: = 75D eller 80C
Konsultation Pelle Sahlin Artclinic
OP 11/9-12 ArtClinic Pelle Sahlin
Runda text. Mentor MP 350cc framför muskeln

OP nr2 4/9-13 Pelle Sahlin Art

2013, January 1 - 11:05
Teguila
Teguila's picture
Offline
Last seen: 3 years 11 months ago
Silver
Joined: 2012-08-28 19:15
För oss så var det så att första tiden jag pratade om det för flera år sen, så svara han varje gång att han vill inte ha en "sillisbrud" och att det inte är tändande med fejk bröst. Han vill ha mjuka gosiga naturliga bröst.
 
MEN nu när jag är opererad och tuttarna sitter där så ser man i hans blick att han gillar dom. Och han har fällt några kommentar hur snygga han tycker dom är och att han tycker att operationen var en bra ide även om han älskade mig som jag var förut också.
Så nu älskar han dom lika mycket som mig.
 
Självförtroendet och självkänslan som kommer med en operation som gör att man kan kolla på sig själv och sträcka på ryggen för att man trivs med sig själv (iallafall för min del). Borde ju vara tändande för männen eftersom dom ser att man trivs i sin kropp.
 

24år, 178 cm, Ca 64 kg
Strl före op: 75B (aningen för stor, säkert A kupa nu)
Strl efter op: 70 F
Konsultation: 8/10 - 2012 Per-Erik Reformedica
Konsultation: 2/11 - 2012 Patrik Höijer, Laser & Estetik
Op: 7/12 -2012 Patrik Höijer, Laser & Estetik

Annons
2013, January 1 - 11:06
Schimlas
Schimlas's picture
Offline
Last seen: 5 years 8 months ago
Silver
Joined: 2012-12-23 13:09

Ja min man stöttar självklart mig också i det här. Men jag har ju alltid haft små bröst vilket då blir en stor skillnad när jag helt plötsligt får bröst som syns på ett annat sätt. När jag gör ristestet och ser mig i spegeln så framhävs ju helt plötsligt allt. Midjan blir ju mer framträdande eftersom det helt plötsligt finns något där uppe. Allt ser bättre ut tycker jag och jag gillar det jag ser. Känns tråkigt när jag tar bort dom. Känner mig ännu mer platt liksom.... Blä....

Jag är ju inte ute efter gigantiska bröst utan jag vill att det ska se ut som att storleken absolut skulle kunna vara min. Jag känner mig tillfreds med mitt beslut. Det är min kropp och mitt välbefinnande, det är ju det min man också tycker. Men man får väl en massa konstiga tankar i huvudet ibland. Bara det här med att förklara för sina barn så de inte får fel syn på sig själva sen. Plus att jag också oroar mig över hur människorna som jag träffar i mitt val av yrke ska tycka om detta. Jobbar ju inom barnomsorgen.

3 barn
28år, 167 cm, 54 kg
Strl före op 65-70A
76bröst, 73under, 70midja, 89rumpa
Konsultation 19/1-13 Tuve Mårtensson citadellkliniken Cosmo
Tror på att lägga in 300-400 cc vet inte profil ännu.

2013, January 1 - 11:07
Pesu77
Pesu77's picture
Offline
Last seen: 12 years 2 weeks ago
Silver
Joined: 2012-12-16 10:12

Min sambo var faktiskt lite emot det o tyckte mina bröst var fina ändå!
Men efter att ha tänkt på detta i ca 13 år ( min äldsta tjej är 14 ) så slog jag till o gjorde en op!
Nu har det inte gått så lång tid efter op så de är mest ömma o svullna men jag tror att även han kommer bli nöjd ;)
Som sagt så är det ju du som ska vara nöjd med din egen kropp. Jag gjorde op för min egen del o ingen annans!

2 Barn, 35år, 170 cm, 67 kg
Strl före op: knappt 70b
Strl efter op: ?
Op 13/12 -12 plastikhuset Pär Danielsson
425 höger bröst 450 vänster bröst bakom muskeln
+ bröstlyft på båda.

2013, January 1 - 11:23
Schimlas
Schimlas's picture
Offline
Last seen: 5 years 8 months ago
Silver
Joined: 2012-12-23 13:09

Jag skulle aldrig göra detta för någon annans skull, finns inte på världskartan. Längtar tills jag fått detta gjort med smärta o allt. Jag vill väl mest höra hur andra upplevt förändringen o hur deras respektive tyckt om det före o efter.

3 barn
28år, 167 cm, 54 kg
Strl före op 65-70A
76bröst, 73under, 70midja, 89rumpa
Konsultation 19/1-13 Tuve Mårtensson citadellkliniken Cosmo
Tror på att lägga in 300-400 cc vet inte profil ännu.

Annons
2013, January 1 - 11:54
Candycane
Candycane's picture
Offline
Last seen: 4 years 7 months ago
Silver
Joined: 2012-05-02 22:20

Jag har varit ihop med min sambo en tredjedel av mitt liv och jag har velat göra en bröstförstoring under alla de åren vilket han har vetat om. Han har alltid sagt att det bara är dumheter, att mina bröst var helt perfekta som de är och jag har lämnat tanken. Men jag kan säga så att han nästan aldrig har ägnat dem uppmärksamhet vilket jag har avfärdat som att han är en rump-kille. De har inte varit särskilt små heller men strutiga när bröstvårtorna inte var styva.
På allvar började jag fundera på en bröstförstoring i maj och han sa än en gång att han inte vill ha en silikontjej. Men när jag väl hade bestämt mig sa han att han skulle stötta mig.
Nu i efterhand är jag så väldigt glad att jag tog det beslutet. Känslan av att ha ett par fina bröst under kläderna har gett mig ett annat självförtroende. Jag sträcker på mig mer, ler mer och är gladare. Min sambo är också VÄLDIGT nöjd. Mitt nya kroppsliga självförtroende har fört oss närmare varandra och han gillar såklart också vad han ser. Brösten har fått en plats i sovrummet vilket de tidigare inte hade. ;)
Jag känner mig inte fake. Jag känner mig inte som en silikonbrud och jag tänker inte att de är falska. Jag känner mig mindre falsk än när jag hade bh som ger 2 kupor större bröst.
Man lever bara en gång och att ge sig själv den lyxen att få titta sig i spegeln och känna sig kvinnlig, sexig och åtråvärd i sina egna ögon är värt så otroligt mycket. Det är det bästa jag har gjort för mig själv!

24 år, Längd: 158cm, Vikt: ca: 49kg
Op hos bästa Patrik Höijer

Förebröst: 70D, visuell B-kupa
Op 1: 280gram anatomiska MM FRAMFÖR muskeln, för hårda bröst, DB, rippling byte till runda
Op 2: 325cc Perthese mx FRAMFÖR.

2013, January 1 - 12:38
hallonbär
hallonbär's picture
Offline
Last seen: 8 years 5 months ago
Silver
Joined: 2012-04-19 20:00
Jag blev för det första otroligt glad efter min op. Har gått runt med ett leende på läpparna varje dag sedan op för två veckor sedan. Mitt självförtroende har alltid varit bra, men efter op så har det faktiskt blivit ännu bättre. Jag känner mig mycket snyggare och sexigare, och det märks! Min sambo är glad för min skull. Han är glad att jag är lycklig och mår bra och känner mig snygg. Det enda han var kritisk till var själva operationen, eftersom han var orolig för ifall något skulle gå snett och jag skulle bli skadad på något vis. 

27 år
173 cm
64 kg
Före op: 75B
Efter op: 70F
Op-datum: 17 Dec. 2012, Gunnar Kratz.
Mentor 450cc, texturerade, högprofil, coh2, framförplacering.

2013, January 1 - 12:55
minis
minis's picture
Offline
Last seen: 7 years 3 months ago
Silver
Joined: 2012-11-08 14:00

När jag berättade att jag ska operera mig tog han det jättebra. Han har stöttat mig till 110%, följt med på konsultation, tagit ledigt från jobbet, hjälpt mig komma på frågor, erbjudit sig att ta lånet åt mig osv. Han vet att jag verkligen vill detta, och han vet att jag inte gör detta för att bli en sk. "Sillistjej", utan han vet om att jag mår dåligt över att ha hängiga bröst som skiljer 100 cc i storlek. Och det är därför jag ska operera mig, för att kunna känna mig normal och kvinnlig.

Bröst: 3 op
(op1: förstoring + minilyft, op2: lyft op3: förminskning, byte av implantat, ankarlyft)
fillers i läppar och tear trough

Annons
2013, January 2 - 13:55
December82
December82's picture
Offline
Last seen: 9 months 2 weeks ago
Silver
Joined: 2013-01-02 12:49
Min kille har definitivt inte tagit det här med op lättsamt. Han tycker som den gamla klyschan "Du duger som du är"! Jomenvisst!
Tråkigt att jag själv inte känner det...
 
Jag har nu funderingar kring en 3:e op.
Från början hade jag en 75 liten B kupa.
Första op 300cc men var inte nöjd med storlek så det blev en andra op med 500cc.
 
Nu 2 år senare är jag inte alls nöjd med storleken och funderar på 700cc. Konsultation nu på fre den 4 jan.
Vill ha op så fort som möjligt.
 
Min kille är superarg för detta och då är han ändå en "bröstkille" som älskar bröst.
Men jag känner ändå att det är ju JAG som måste vara nöjd...och det är jag inte.
Jag ser ut att ha stora med vadderad bh och kläder...men naken. NEJ!
Och denna känsla har krypit inpå mig mer och mer. Min kille förstår mig inte. Tittar på mig som om jag vore psykiskt sjuk...

Tjej på 35år 705cc UltraHigh Perthese

Annons
Annons
Annons