#1
2013, May 23 - 01:07
Hjälp! Operation bokad - osäker på storlek.
Idag var jag på konsultation hos Tuve Mårtensson på Citadellkliniken. Jag va SUPERNERVÖS och glömde till och med mitt block som jag så fint hade skrivit upp en massa frågor på. Och nervös som jag va ställde jag knappt några frågor.. Han måste ha tyckt att jag var oengagerad om mina egna bröst hehe. Men vi pratade i ungefär en timma om storlek. Efter det bokade vi operation som kommer vara om ca 5 veckor och jag längtar sååå! Tuve var verkligen jättesnäll precis som sjuksköterskan jag fick prata med! Supergulliga!
Jag måste i vilket fall som skicka mina frågor till Tuve via mail eller också försöka boka in en ny konsultationstid snart. Nu till det vi kom fram till och det jag behöver hjälp med;
Jag har sedan tidigare tänkt en stor dd kupa. Alltså max 500 cc för min del. När han mätte volymen på mina bröst va de tydligen 600 cc i varje (vilket överraskade mig rejält). Han vill ta bort ungefär hälften, alltså 300 cc från varje bröst så att lika mycket lämnas kvar. Därefter vill han lägga in 550 cc. Det blir 850 cc totalt. Det låter SUPERSTORT och jag har panik över siffrorna.. Bredden på bröstet är 13,5 cm. Jag är ändå en stor tös på 173 cm och 70 kg.. men 850 cc..? :( Valde även perthese över mentor, men är lite osäker över det valet också.. Jag vill ju ha lite större än vad jag har nu (se min bh bild) men inte bredare och absolut inte SKITstort.. Sååå svårt!
Kommer detta bli alldeles för stort? Vad tror ni? Någon som gjort något liknande eller har samma mått som mig och gjort annat?
Annons
Annons
Annons
0 barn, 18 år, 170 , 55 kg
Strl före op: 75B
Strl efter op: Vet inte ännu men förmodligen en D/E
Konsultation 29/4 Hans Mark Specialistkliniken
OP 5 /6 Hans Mark Specialistkliniken
330 cc Vänstra bröst 390 cc Högra bröst Bakom bröstmuskeln
33 år, 2 barn, 160 cm, 53 kg
Op 1: anatomiska framför 280ml
Op 2: runda delvis bakom släta coh1 300ml
Bytte pga synliga kanter och rippling samt oro över rotation
2 barn, 34år, 159cm, 60kg
strl före op: ? små och framförallt tomma/platta. Ingen Bh passar
strl efter: 70 D-DD gissar på ökning på ca275ml.
Mitt midjemått har minskat med ca 6 cm :-).
Opererad 19/9 2013 stor buk, fettsugning midja/mage och fettransplantation