Annons
6 posts / 0 new
Last post
#1 2013, May 23 - 01:07
anonym (not verified)
anonym's picture

Hjälp! Operation bokad - osäker på storlek.

Idag var jag på konsultation hos Tuve Mårtensson på Citadellkliniken. Jag va SUPERNERVÖS och glömde till och med mitt block som jag så fint hade skrivit upp en massa frågor på. Och nervös som jag va ställde jag knappt några frågor.. Han måste ha tyckt att jag var oengagerad om mina egna bröst hehe. Men vi pratade i ungefär en timma om storlek. Efter det bokade vi operation som kommer vara om ca 5 veckor och jag längtar sååå! Tuve var verkligen jättesnäll precis som sjuksköterskan jag fick prata med! Supergulliga!
 
Jag måste i vilket fall som skicka mina frågor till Tuve via mail eller också försöka boka in en ny konsultationstid snart. Nu till det vi kom fram till och det jag behöver hjälp med;
 
Jag har sedan tidigare tänkt en stor dd kupa. Alltså max 500 cc för min del. När han mätte volymen på mina bröst va de tydligen 600 cc i varje (vilket överraskade mig rejält). Han vill ta bort ungefär hälften, alltså 300 cc från varje bröst så att lika mycket lämnas kvar. Därefter vill han lägga in 550 cc. Det blir 850 cc totalt. Det låter SUPERSTORT och jag har panik över siffrorna.. Bredden på bröstet är 13,5 cm. Jag är ändå en stor tös på 173 cm och 70 kg.. men 850 cc..? :( Valde även perthese över mentor, men är lite osäker över det valet också.. Jag vill ju ha lite större än vad jag har nu (se min bh bild) men inte bredare och absolut inte SKITstort.. Sååå svårt! 
 
Kommer detta bli alldeles för stort? Vad tror ni? Någon som gjort något liknande eller har samma mått som mig och gjort annat? 
 
 
Annons
2013, May 23 - 08:23
tin (not verified)
anonym's picture
Det funkar inte riktigt att plussa ihop implantat och egen vävnad.. Den egna vävnaden sprids ut och tunnas ut över tiden. Blir inte som tex ett implantat på 200cc och ett på 350cc på varandra. Jag hade (gått ner några kg) ~330 egen vävnad och 450cc på implantaten. Skulle innebära nästan 800cc totalt och så stort är resultatet verkligen inte. Syns inte att mina bröst är opererade om jag inte har något tajt urringat som framhäver som på profilbilden. I vanliga kläder kan ingen gissa att mina bröst är opererade och då är jag 163cm 64kg muskulös tränad kropp. Brösten ser ut som en liten visuell d om ens det..
2013, May 23 - 08:37
Chanelgirl
Chanelgirl's picture
Offline
Last seen: 10 years 5 months ago
Brons
Joined: 2013-05-22 21:54
Du har redan stora bröst, det kommer bli alldeles för stort tror jag, men det är min åsikt. Smaken är som baken ;)

0 barn, 18 år, 170 , 55 kg
Strl före op: 75B
Strl efter op: Vet inte ännu men förmodligen en D/E
Konsultation 29/4 Hans Mark Specialistkliniken
OP 5 /6 Hans Mark Specialistkliniken
330 cc Vänstra bröst 390 cc Högra bröst Bakom bröstmuskeln

2013, May 23 - 09:38
backtoboobs
backtoboobs's picture
Offline
Last seen: 10 years 11 months ago
Silver
Joined: 2013-01-28 11:45
Jag tror inte det blir så enormt som det låter, men det bästa är ju att skicka bilder till din kirurg på vad du tycker är bra storlek så att han kan råda!
Lycka till!

33 år, 2 barn, 160 cm, 53 kg
Op 1: anatomiska framför 280ml
Op 2: runda delvis bakom släta coh1 300ml
Bytte pga synliga kanter och rippling samt oro över rotation

Annons
2013, May 23 - 10:17
miamosara
miamosara's picture
Offline
Last seen: 3 years 2 months ago
Silver
Joined: 2013-04-16 20:55
Dina är jättefina i storleken nu men känner du dig väldigt osäker kan du ju maila kirurgen och fråga hur mycket större de blir enligt hans förslag, att säga "lite" större kan ju betyda olika för olika personer, försök förklara vad du menar med lite större och se om ni pratar samma språk. Verkligen jättefin BH bild!

2 barn, 34år, 159cm, 60kg
strl före op: ? små och framförallt tomma/platta. Ingen Bh passar
strl efter: 70 D-DD gissar på ökning på ca275ml.
Mitt midjemått har minskat med ca 6 cm :-).
Opererad 19/9 2013 stor buk, fettsugning midja/mage och fettransplantation

2013, May 23 - 15:42
crystalor (not verified)
anonym's picture
Tack för alla svar! Tycker också att mina är fina i just den bhn! Sen är alla andra bhåar för små nu.. Inte kul att behöve köpa nya hela tiden :( Men snart är det dags! Tin tack för svaret, känner mig liite lugnare nu och du har nog rätt. Är det helt omöjligt att räkna ut hur mycket cc det kommer bli totalt? Visuellt iaf..?
 
Jag kämpar på med vikten som jag gjort hela tiden :) Tränar för fullt och äter bra, undra hur mycket jag hinner att gå ner tills dess. Tror ni att brösten påverkas jättemycket om man går ner ca 5 kg? 
 
Jag ska försöka skicka lite bilder till honom. Tänkte boka en ny konsultationstid snart och ta med mig mitt block med alla frågor då. Tack miamosara! :) Tänk om de såg likadana ut utan bh ;) Då hade jag inte skrivit idag och så hade jag sparat en slant hehe ;) 
Annons
Annons
Annons