Annons
4 posts / 0 new
Last post
#1 2010, November 26 - 20:18
anonym (not verified)
anonym's picture

När börja zumba efter op?

Jag tränar zumba nu o hinner med en sista träning nästa fredag innan det är dags för op! =)

Min fråga är om ni vet ungefär när jag kan börja köra efter op igen? (om nu allt läker som det ska osv) Det börjar en ny kurs den 17 januari, jag opar mig den 6 december... Vad tror ni?

Annons
2010, November 26 - 22:13
Sanna. (not verified)
anonym's picture

Jag fick börja efter en månad med en riktigt bra sportbh! Min kirurg sa att jag kan göra allt som inte gör ont, gör det ont så sluta. Men kolla med din för säkerhetsskull, det kanske är olika.

Lycka till!

2010, November 27 - 07:36
Lindha83 (not verified)
anonym's picture

Oki, jo ska kolla av med Anders vad han säger! Men tack för ditt svar! =)

2010, November 27 - 09:57
GoldenHeart
GoldenHeart's picture
Offline
Last seen: 4 years 2 months ago
Silver
Joined: 2010-06-06 20:09

Det brukar vara den första månaden som är mest kritisk och som man helst inte ska anstränga bröstmusklerna alls. Speciellt inte träning som innehåller hopp och studs :P

Men som Sanna säger, det är alltid bäst att höra med din egen kirurg för att vara på den säkra sidan :)

Tjej 34år, 158cm & 48kg
Innan op, BH-storlek: 70A, Bröstbredd: 11,8cm

2011-02 (Jörg Bohn, Citadellkliniken Landskrona) Perthese 440cc HP, Bakom muskeln med snitt i armhålorna

2012-02-09 Korrigering av DB; höjning av bröstveck och byte av implantat (Jörg Bohn, Citadellkliniken Landskrona), Mentor 590cc UHP, Bakom muskeln med snitt i bröstvecken

2019-10-14 (Jörg Bohn, Citadellkliniken Landskrona) Uttag av bröstimplantat och kapsel

Annons
Annons
Annons
Annons