#1
2013, November 26 - 18:22
Vad ingår egentligen i en korrigering? Vad har ni korrigerat?
Hej allihopa! Jag opererade min näsa hos Richard Rylander för lite mer än två veckor sedan och jag är supernöjd. (Har bilder på min sida)
Men jag undrar vad en korrigering egentligen innebär? Är det bara att ta bort knölar? Eller får man en korrigering om man t.ex skulle vilja ha ännu mera skidbacke -näsa eller slippa ner ännu mera på näsryggen?
Vad har ni gjort för korrigeringar? Fick ni vänta ett år eller tidigare?
Jag vet att det bara gått två veckor och att slutresultatet är långt borta, men skulle bara vara kul att veta om jag nu vill korrigera den lite senare. :)
—
19 år, 178 cm, 60 kg
Annons
Annons
Annons
Korr får man endast om resultatet inte blivit som förväntat/avtalat. Så om du själv känner du vill göra mer saker men kirurgen anser du fått vad som blev sagt, så får du själv betala för en ny op.
2 barn, 37 år, 177 cm, 63 kg
Strl före op: 70A/liten B
Stl efter op: 70E
Op 19/11 Marcus Gerlee 350 i vänster bröst och 400 i höger Mentor moderate Plus profile, släta coh 1, bakom muskeln
16/6-14 Korr. kapsel + sänkt bröstveck vänster bröst, Gerlee
28/6-18 Byte implantat - 500 cc Mentor HP i vänster och 550 cc Mentor HP i höger, APS-kliniken
Aha okej, tack så mycket för svar! :)
19 år, 178 cm, 60 kg
Din näsa blev jätte fin Hejrovbino :D Så himla kul att du är supernöjd :)
Intresserad av näsplastik
22 år, 170 cm, 58 kg
Konsultation 24/4 2013 Richard Rylander, Lidingökliniken
Op 5/9 2013 Richard Rylander, Lidingökliniken
Inga barn, 21år, 158cm
Strl före op: 75B
Strl efter op: 75D (?)
Konsultation 23/10 -13 Tuve Mårtensson, Citadellkliniken Cosmo
Op 28/11 -13 Tuve Mårtensson, Citadellkliniken Cosmo
440cc HP delvis bakom muskeln
Har varit på konsultation på Conturkliniken för näsplastik Nov 2013.
Tack så mycket! :D jag tycker inte näsan ser svullen ut, men det är den väl hahah! Men skönt att det är så iallafall :)
19 år, 178 cm, 60 kg
Har varit på konsultation på Conturkliniken för näsplastik Nov 2013.
Aha, man är ju så försiktig man kan såklart men det gör inte alls ont när man tar på den eller så. Man känner bara att den är öm och i tippen är känseln borta lite typ! :)
Åh vad kul! Kommer vara det bästa köpet du gör om du blir nöjd. Så himla värt!!
19 år, 178 cm, 60 kg