Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
undefined profilbild

Anonym användare

Bröstförstoring apr 2011 - Proforma Clinic - Stockholm Örjan Gribbe - anonym

Proceduren utförd av Örjan Gribbe vid Proforma Clinic - Stockholm

Här kommer min operationsberättelse, bättre sent än aldrig! 😉

 

Jag kom tidigt på morgonen till kliniken, fick sätta mig ute i receptionen en stund men blev ganska snabbt hämtad av en sköterska som visade mig till mitt rum. Jag fick rum nr 10, ett litet mysigt rum för en person. Vilket gjorde mig glad för jag var inte så sugen på att dela rum med någon annan. Hon lämnade mig med lite information och papper med massa frågor osv som jag skulle svara på. Jag skulle även byta om till en mysig morgonrock och tofflor. Sedan gick hon och sa att Örjan kommer strax och hämtar mig.

 

Efter ca 15 minuter knackade det på dörren och Örjan hämtade mig. Eftersom jag inte varit på konsultation innan så gick vi till hans kontor och testade implantat och pratade lite. Jag testade 375cc och 400cc, båda hög profil. Örjan tyckte att jag skulle ta 400cc eller mer, då han trodde att jag skulle ångra mig om jag tog mindre. Men jag gick efter min magkänsla och valde 375cc - vilket jag idag är glad för, det känns perfekt! :) När jag valt så mätte och ritade han på mig en stund sedan fick jag gå till mitt rum igen. 

 

Efter bara ca 10 minuter kom en sköterska med en hel del olika piller som jag inte kommer ihåg vad de var, som man fick jättelite vatten till. Fast då jag äter mycket vitaminer osv i tablettform så svalde jag allihop på en gång med en liten liten klunk av vattnet. Sköterskan bara kollade på mig med stora ögon och kläckte "Men gud, ska du inte dricka mer? Fick du ner alla? Jag hade aldrig klarat att göra så!!!" Så skrattade vi. Sedan tog vi den lilla promenaden till operationsrummet och jag var långt ifrån så nervös som jag trodde att jag skulle vara. Fick lägga mig på bordet som för övrigt kändes mer som en skön säng än ett operationsbord. En gossi kudde under huvudet och ett skönt varmt täcke över kroppen, snacka om avslappnande. Sedan fick jag kanyl i armen och det var dags för det där härliga medlet, det dröjde inte länge innan jag sa till sköterskorna "Nejmen nu är det disco!" de skrattade och svarade, ja vi kan sätta på lite musik åt dig så blir det ännu bättre. Då svarade jag att jag gärna ville höra låten Infinity för den får jag så goa känslor av ifrån härliga minnen (studenten). Hon bara "öööhm jag tror inte vi har den" och jag svarade "Amen du det går jävligt bra med dansband också, eller vad som helst".. Jag som egentligen hatar dansband, haha, drogad eller? Sedan ville de sätta på mig den där masken så jag skulle somna men jag bara babblade på så jag tror de sa "Nu gumman ska du få på dig den här och sova en stund" typ 3 gånger eller nåt, till slut sa ja "aja nu kan vi väl ta på den där då" hahah. Sen var det godnatt!

 

När jag vaknade var det första jag sa att jag varit på disco! Sen ville jag ringa ett samtal men tjejerna på uppvaket tyckte att jag skulle sova en stund, men det tyckte inte jag som var full och glad ;) Så jag sa efter många om och men att jag lovar att jag ska försöka sova om jag får ringa en pling till mamma först och säga att allt är bra. Det hade varit som att prata med en överlycklig jättefull partypingla enligt mamma, jag kommer knappt ihåg samtalet. Hon hade frågat om det hade gått bra, mitt svar hade varit "Tjodeladilittihoooo" följt av ett högt skratt 😀 Sedan vilade jag en stund som jag lovat och de tyckte att de kunde köra in mig på rummet, men då hade jag frågat om jag inte kunde få ligga kvar en stund till där det var lite rörelse och folk för jag tyckte det var trevligt, och det fick jag självklart om jag ville det. När nattsköterskan (mötte henne på morgonen när jag kom dit, så vi hade setts innan) kom på kvällen sa hon "Heej vännen! Hur är det? Jag har hört att du har varit väldigt pigg och kanske lite för rörlig idag, så jag skulle vilja ge dig lite morfin. Det kan hända att du får bakslag nu under natten annars och får jätteont." Jag bara ja tack ;) haha!

 

Resten av tiden på kliniken spenderade jag på mitt rum, och dagen efter även några timmar i receptionen innan jag skulle ta taxi in till centralstationen och hoppa på tåget hem. Kan bara säga att alla sköterskor (förutom en otrevlig och tråkig surkärring som hade em-passet) på Proforma Clinic är helt underbara. Så omtänksamma och goa. Man blev verkligen servad med god mat, dricka osv. En liten glass och tända ljus på kvällen, huur mysigt? Örjan Gribbe är också super, väldigt rak och ärlig. Kändes verkligen som att han tog sitt jobb på stort allvar.

 

Man fick en värdecheck på lite olika behandlingar. Så dagen efter innan jag åkte hem så frågade tjejerna i receptionen om jag inte ville passa på att få en behandling medan jag ändå bara satt och väntade. Så jag fick jag mina ögonbryn plockade och mina fransar färgade i väntan på att jag skulle åka till stationen. Det var otroligt skönt att bara lägga sig ner och bli lite ompysslad. Även den tjejen som jobbar med dessa behandlingar var otroligt gullig och trevlig 🙂

 

Mitt återbesök där var ocksåntoppen, strålande bemötande av både kirurgen och tjejerna i receptionen!

Jag kan verkligen varmt rekommendera Proforma Clinic och Örjan Gribbe! 👍

 

Lägger med lite bilder på bröstens utveckling!

29

Sortera efter

natalie

Kvinna ·

19 maj, 2011

ah nice då ska jag kolla upp vad resten är för nåt om det är nåt för mig
Gilla

Anonym användare

21 maj, 2011

Härlig berättelse! Precis vad jag behövde nu. Jag ska på konsultation hos Örjan i slutet av denna månad och jag känner mig lite nervös. Känns så bra att höra om din upplevelse och att alla var snälla och omtänksamma.   Blev du nöjd med dina bröst?    
Gilla

Anonym användare

21 maj, 2011

johnsson hur länge sen var det du gjorde din op och hru mycke la du i då? :)grattis föresten att dp, blev bra _:)
Gilla

Anonym användare

21 maj, 2011

fick du ta med en kompis som sov över på kliniken? :)sov du i ett eget rum? fick man välja det själv?
Gilla

natalie

Kvinna ·

21 maj, 2011

idaa skrev:
fick du ta med en kompis som sov över på kliniken? :)sov du i ett eget rum? fick man välja det själv?
  bra frågor där, starta en tråd om det =) jag vill oxå veta
Gilla

Anonym användare

24 maj, 2011

Life, jag är supernöjd med mina bröst än så länge :) Natalie & idaa, Jag har 375cc, Hög profil, bakom bröstmuskeln, Tack Idaa :) Anhöriga får inte sova på kliniken, men de får ju jättegärna vara med till rätt sent på kvällen om man så vill, bara inte just sova över. Jag hade ett eget rum fast det var inget jag bad om, så jag vet faktiskt inte om man får välja själv. Man kan ju iallafall nämna att man vill sova själv, så hjälper de säkert till att bemöta era önskemål så gott de kan.. för de är verkligen jättegoa på Proforma
Gilla

Mrsnash

Kvinna ·

29 maj, 2011

Va roligt att få läsa om din upplevelse på Proforma! Jag ska också opereras av Örjan i juli!
Gilla

Mrsnash

Kvinna ·

29 maj, 2011

Va roligt att få läsa om din upplevelse på Proforma! Jag ska också opereras av Örjan i juli!
Gilla

natalie

Kvinna ·

29 maj, 2011

jag fick inte välja, men det va trevligt åh ha en rumskamrat... nån åh prata med =) gjorde min operation i onsdags, öm fortfarande men det går framåt =) ska försöka mig på en promenad idag... krafterna har inte funnits där men nu vill jag bara komma ut!! ;)   jag har boobs!!! =D
Gilla