Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Superc profilbild

Superc

Kvinna ·

Bröstförstoring jan 2015 - Proforma Clinic - Stockholm Örjan Gribbe - Superc

Proceduren utförd av Örjan Gribbe vid Proforma Clinic - Stockholm

Jag har helt glömt bort att skriva en op-berättelse trots att det snart är 2 veckor sen jag opa mig! Men här kommer min detaljerade berättelse där jag förklarar exakt hur det gick till på min stora dag på Proforma Clinic 😀 Hoppas någon orkar läsa!

 
Dagen innan var jag lite nervös.. Aldrig sådär jättenervös som jag hela tiden trodde att jag skulle bli (vilket är konstigt för att vara jag). Jag duschade med descutan, bytte lakan, åt min sista måltid på väldigt många timmar och gick sen och la mig. Sov gjorde jag otroligt nog hela natten och vaknade kl. 06 då det var dags för min sista descutan-dusch! Nu var det nära!
 
Jag och min mamma (som skulle opereras efter mig) skulle vara på kliniken kl. 12:00, så vi åkte hemifrån ca, 8:30 för att vara säkra på att skulle hinna dit i tid! Vi kom dit 11:30, visade leg i receptionen och blev visade till vårat dubbelrum ca, 11:45. Vi fick rum 7.
 
Supergulliga sköterskan Caroline gav oss ett varsitt häfte med papper (hälsodeklaration) där vi fick fylla i närmast anhörig osv + att vi fick ett varsitt band som vi skulle ha runt armen och en mapp med papper som besvisade att vi hade betalt vår kapselförsäkring. Hon förklarade lite kort om vad som skulle hända och bad oss byta om till morgonrock och tofflor. Här började nervositeten smyga sig på och jag kände mig spänd i hela kroppen. Nu kunde jag verkligen inte backa ur, nu var det ju på riktigt!
 
Vi kollade på Tv tills Örjan klev in ca, 13:15. Han var glad och bad mig hoppa upp ur sängen eftersom vi bestämde att jag skulle börja. Här velade jag fortfarande mellan 350 och 375 och Örjan började ritade på mig medan vi diskuterade hur jag ville ha det. Jag frågade ivrigt hur mycket egen vävnad jag hade och han svarade: "hmm, typ 600 kanske" och jag svarade: "OJ! Jaha, men gud..." men han skämtade ju så klart, haha. Jag hade ca, 300 i egen vävnad och jag bestämde mig tillslut för 375cc.
 
Efter att han hade ritat på mamma och lämnat rummet kom sköterskan Julia in snabbt därefter med en mugg tabletter och ett glas med lite vatten. Jag fick tre alvedon, en mot illamående och någon lugnande tror jag? sen fick jag krama om mamma och följa med henne mot operationssalen. En snabb nervositets-kiss hann jag med och jag skakade så dant att jag knappt kunde torka mig. Fick ta på mig en grön mössa, sparka av mig tofflorna och dra av mig morgonrocken.
 
Jag la mig på operationsbordet och fick en kudde under knäna, ett tjockt duntäcke över hela kroppen och en kall platta på ena benet. Det spelades lugn musik i bakgrunden som sköterskorna så glatt nynnade till. Där låg jag, livrädd och hade en tanke på att rymma.. Men de var så himla snälla och gulliga så jag kände mig samtidigt så väl omhändertagen! Det förklarade hela tiden vad de gjorde. Jag fick en klämma som sattes på mitt ena finger och sen en spruta i armen med narkos. Sköterskan förklarade att "det är skönt med narkos" och det var det.. Jag kände mig trött och hann inte reagera på vad som hände. Jag somnade på 1 sek.
 
Vaknade på uppvaket och det var mörkt. Det första jag möts av är någon som står och kollar på mig och säger "men hej, gud vad pigg du ser ut!" och jag svarade "är det redan klart? är jag färdig". Japp! Det var färdigt för ca, 1 timme sen. Jag hackade tänder och skakade sönder trots att jag inte ens frös.. Sköterskan sa att jag var otäckt rödflammig på hela brösten och gav mig en spruta ifall det var något jag inte tålde. De skulle kolla till mig extra noga, sa hon. Det visade sig att jag var JÄTTEvarm, vilket tydligen var ovanligt då de flesta brukar frysa och hon tog av mig mitt täcke lite grann. Jag mådde lite illa och fick en spruta som skulle vara snabbvärkande! Det hjälpte och jag somnade om. Ville snabbt därefter in på mitt rum och det fick jag efter ca, 30 min.
 
Väl inne på rummet ca, kl. 16:00 låg jag i sängen och flackade med blicken. Sov, vaknade, sov, vaknade tills att mamma kom in, färdigopererad. Vi hejade på varandra och tog de sedan lugnt resten av kvällen. Min sambo och mammas man kom och hälsa på en stund och sen sov vi. Vi gick upp emellanåt och gick på toa (första två gångerna med en sköterska och resten själv eller med mamma). Vi gjorde även bröstgympa stup i kvarten för att inte stelna till. Gick några vändor fram och tillbaka i korridoren samt inne på rummet för att hålla igång. Och så höll vi på tills klockan blev ca, 22:00 då nattsköterskan Negin kom in och pratade och skämtade med oss. Hon "tvingade" i oss spagetti och köttbullar och jag kände mig mycket piggare efter det! Vi fick en rulle tejp och ett kort som besvisade vilken storlek osv som vi hade valt.
 
Kunde inte somna efter det och låg och kollade på Tv till kl. 02 typ. Negin kom in efter en stund och gav mig smärtstillande samt bad mig stänga av Tv vartefter eftersom det tydligen var väldigt lyhört och tjejen i rummet bredvid låg och sov. Jag stänge av och sov fram till 06. Det var dags för frukost och vi hämtade de på en vagn precis utanför dörren! Yoghurt, juice och en macka blev det. Gott :)
 
Vid 8:00 kom Julia in och fråga hur vi mådde och förklarade lite kort om vad vi skulle tänka på efter. Vi checkade sedan ut och hämtade våra tabletter på ett apotek snett emot kliniken och åkte hem! And that's my story 👍 Är supernöjd med min vistelse och alla underbara sköterskor samt Örjan. Det gick över förväntan och nu i efterhand skulle jag kunna göra om det bara för att få träffa alla igen!
 
26

Sortera efter

Superc

Kvinna ·

27 nov, 2015

Oneofakind_86 skrev:
Låter som du haft en otroligt bra vistelse på kliniken.  Jag har min optid imorgon, tisdag, och det här lugnar mig nått extremt.. Inte för att jag är så nervös som jag borde vara ;)   Jag ska göra min op hos Örjan. Bestämde mig på konsultationen för 350cc HP men ändrade mig i fredags till 300CC Motiva plus profile Men jag vet inte om det blir "för litet". Jag är ganska smal i övrigt och Örjan tror jag riskerar får rippling om jag lägger in 350ccHP och det vill jag ju inte ha.. Vi får se vad han säger imorgon. Jag hoppas verkligen jag får likadan vistelse imorgon som du hade på din op. Jag kommer åka helt ensam upp så lite nojig över det är jag allt :P   Jag hoppas du är nöjd med resultatet :) Kramar
  Såg detta lite sent, men jag hoppas verkligen att det har gått bra för dig och att du mår någolunda bra efter allt!  Vad tyckte du om din vistelse på Proforma? (roligt att höra hur andra tycker och tänker) som sagt min var ju väldigt bra så det är jag glad över, hehe. Och vad valde du tillslut för storlek osv? är du nöjd hitills?   Jag är nöjd med mitt resultat, men har väll blivit en aning storleksblind ;) Kram på dig!
Gilla

Superc

Kvinna ·

27 nov, 2015

Copa14 skrev:
Vilken fantastisk berättelse! Hoppas att alla får uppleva en sån bra operation! :)   Hur mycket fick du betala för din op? 
  Åh, tack! Ja det var verkligen över förväntan måste jag säga : ) hihi. 34000 för operationen + 3000 med försäkring, så 37000 sammanlagt! Kram
Gilla

Mickey

Kvinna ·

05 dec, 2015

SÅ bra op-berättelse, tack för att du delar med dig!   På onsdag händer det äntligen för mig... Örjan och jag har sagt 275 cc moderate plus. Tänker nu att jag skulle vilja ha lite större, men om jag ska upp i storlek tror jag att jag måste gå på hög profil med tanke på min egen bröstbredd/bröstkorg. Och jag är rädd för toppigt och onaturligt resultat. Jag har även väldigt lite egen vävnad så jag tror 275 moderate plus är "enda alternativet" för den naturliga look jag söker... Provade 325 i hög profil på kosnultationen men tyckte det blev just för toppigt. 
Gilla

Ellie1

Kvinna ·

20 jan, 2016

Kul att läsa om din operation och vistelse på Proforma !    Jag var på konsultation idag och ska operera mig om 13 dagar. Var helt inställd på att göra lyft också men Örjan tyckte inte jag behövde det och han rekommenderade tillslut runda mentor high profile coh 2 600 cc för att fylla ut det som är platt på ovansidan och samdigit göra ett litet lyft. Jag gick ner 20 kg för något år sen och då försvann mycket av mina bröst, har alltid haft rätt stora innan, men aldrig så fasta som jag önskat så jag hoppas verkligen man blir nöjd nu.   Hoppas jag hinner se lite bilder här innan, har sökt så fingrarna blöder på Örjans jobb men hittar inte mycket, och jag blev precis medlem så kan inte se något än hehe   Är du fortfarande nöjd såhär långt efteråt?   Jag är rädd för muskelpåverkan, styrketränar och har ett tungt arbete så jag vill ju inte att brösten ska fara runt konstigt mycket bara man knäpper en knapp eller torkar av ett bord som man läser att vissa råkat ut för 
Gilla

Superc

Kvinna ·

24 jan, 2016

Ellie1 skrev:
Kul att läsa om din operation och vistelse på Proforma !    Jag var på konsultation idag och ska operera mig om 13 dagar. Var helt inställd på att göra lyft också men Örjan tyckte inte jag behövde det och han rekommenderade tillslut runda mentor high profile coh 2 600 cc för att fylla ut det som är platt på ovansidan och samdigit göra ett litet lyft. Jag gick ner 20 kg för något år sen och då försvann mycket av mina bröst, har alltid haft rätt stora innan, men aldrig så fasta som jag önskat så jag hoppas verkligen man blir nöjd nu.   Hoppas jag hinner se lite bilder här innan, har sökt så fingrarna blöder på Örjans jobb men hittar inte mycket, och jag blev precis medlem så kan inte se något än hehe   Är du fortfarande nöjd såhär långt efteråt?   Jag är rädd för muskelpåverkan, styrketränar och har ett tungt arbete så jag vill ju inte att brösten ska fara runt konstigt mycket bara man knäpper en knapp eller torkar av ett bord som man läser att vissa råkat ut för 
  Hej Ellie1!  Vad roligt att du hittade min op-berättelse. Och himla roligt att du valde Proforma och Örjan! Örjan är verkligen duktig på det han gör och är (som du kanske vet) känd för att köra supersnygga ärr (mina är 1 år om 4 dagar och syns knappt) eftersom han använder en speciell teknik. Så jag vill bara börja med att säga att du verkligen har valt rätt!   Gud vad roligt för dig! Du har verkligen en spännande resa framför dig :) Örjan har öga för att se vad som passar så jag tror verkligen att han har hittat det bästa alternativet för dig. Jag är jättenöjd med mina idag men hade jag fått ändra någonting så hade jag valt att göra dom lite större och något fastare. Hade nog valt coh2 istället för coh1, som jag har nu. Man blir så van vid brösten så det känns som att jag alltid har haft dom, hehe.   Jag har hittills (peppar peppar) inte drabbats av några komplikationer alls! Jag styrketränar 6-7 gånger/veckan och gjorde det även innan min operation och har inga problem att lyfta, bära eller pressa. Är inte begränsad på något sätt. Har precis börjat med chins igen (med gummiband) och det går superbra!   brösten rör lite på sig när jag spänner bröstmusklerna, men inte så att det ser konstigt ut. Kram och stort lycka till!
Gilla

Nikolinas

Kvinna ·

09 nov, 2016

Vilken bra upplevelse du verkar haft! Håller tummarna för att man får något liknande!! :)
Gilla