Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
siilverdust profilbild

siilverdust

Kvinna ·

Bröstförstoring jan 2017 - Citadellkliniken - Landskrona Peter Cosmo - siilverdust

Proceduren utförd av Peter Cosmo vid Citadellkliniken - Landskrona

Tisdagen den 13 november var det äntligen min tur att förverkliga min dröm sedan 7 år tillbaka! (:
 
Natten till tisdagen sov jag inte alls mycket. La med massa tankar i huvudet och var så oerhört nervös inför kommande dag.
I och med att jag inte skulle vara på kliniken förrän kl 12 på tisdagen så la jag kvar i sängen till 8 innan jag gav upp & slutligen gick upp.
Det hela kändes så overkligt och jag kunde inte riktigt förstå det. Och samtidigt mådde jag så oerhört dåligt. Jag var så nervös.
Kl. 10 körde iaf min kille & jag upp mot Landskrona. Körde dit lugnt och var framme ungefär 11.20 & bestämde oss då för att köra & hämta min killes hotellnyckel i och med vi var så tidiga. Sedan körde vi till kliniken  men jag kunde inte förmå mig att gå in. Jag var såå nervös så tvingade min kille att sitta med mig i bilen tills kl 11.50.
 
Gick sedan in & sa att jag kommit & de bad oss sätta oss ner & vänta samtidigt som de serverade min kille med läsk & frukt. Super trevliga. Sen kom en sköterska & kallade in mig & vi bokade återbesökstid & pratade även lite. Sedan visade hon upp mig till mitt rum. Ett litet men super mysigt rum och helt plötsligt var min nervös helt borta & jag kände mig bara lugn.
Jag fick sedan en morgonrock, strumpor & ett bar tofflor, gick igenom hälsodeklerationen & gick sedan & duschade med descutan inför min op. Efter duschen mös jag med killen framför tv:n på rummet och några minuter senare kom sköterskorna in & satte nål på mig & jag fick även dropp. Liten stund senare kom de in med massa tabletter plus en lugnande shot & den shoten smakade USCH!!! haha . sköterskan skrattade åt mig när jag höll för näsan när jag drack för hon sa att det skulle tyvärr inte hjälpa & det gjorde det verkligen inte. haha.
Efter det pratade sköterskan om vad jag hade att vänta efter op:en att jag skulle vakna upp & känna ett tryck över bröstet & även att brösten kunde "klucka". & sen sa hon att jag gärna fick röra smått på armarna för det kunde underlätt "smärtan".
När hon sedan gick la jag mig för att vila lite innan operationen. & sen plötsligt öppnas dörren och sköterskan kommer in igen & säger att Peter är redo för mig, då var klockan lite över 16.. Så går iväg med sköterskan & min kille följer mig så långt han får. Säger  sedan hejdå & går sedan ensam med sköterskan. & tack vore shoten man fått var man inte riktigt med vilket var skönt för då hann man inte bli nervös (:
Gick sedan in på Peters rum & han var super trevlig & fick mig ännu lugnare. Han ritade lite på mig & tog sedan foto & sedan gick vi till operationssalen. Där mötes jag av underbar narkospersonal & fick lägga mig på opbordet. Småpratade lite smått (: Sen fick jag något & det kändes som jag blev tryckt mot bordet & det var riktigt läskigt. Kände mig så tung i kroppen & kunde typ inte röra mig. Trodde jag skulle börja gråta så obegaligt det var men innan jag visste ordet av det så sov jag.
 
Kommer inte ihåg någonting alls från uppvaket.
Det enda jag kan minnas är att någon sa mitt namn & "nu kör vi upp dig på ditt rum". & plötsligt var jag åter på mitt rum & min kille kom in (: Tänkte bara "men var är smärtan? & var är trycket jag skulle känna?". Sen somna jag igen. Kommer knappt ihåg när Peter kom in på kvällen & kolla hur det var.
Vid kl 20 började jag sedan vakna till på allvar. Pratade med killen &titta på tv. Vågade knappt titta på brösten.
Fick sedan hjälp att gå på toaletten & då kände jag trycket över bröstet. Haha. Fick sedan in mat (mådde illa & ville inte äta) & tvingades äta upp det för sköterskan sa att smärtan jag kände nu var ingenting genetmot smärtan som snart skulle komma & hade jag inte ätit mat kunde hon inte ge mig morfintabletten för då skulle jag bara kräka hela natten. & det var rena mardrömmen då. Så då stoppade jag i mig maten för jag ville inte riskera något xD
Lite över 22 skulle sedan min kille gå. & då bröt jag ihop. Ville verkligen inte att han skulle gå. Var så rädd :/ Men när jag samtlat mig så gick han & natt sköterskan kom in & prata lite & gav mig sedan morfintabletten & sedan somnade jag. Haha. Vaknade några gånger under nattens  gång men somnade snabbt om igen. & inte en enda gång vaknade jag & hade ont. (:
kl. 6 sedan vaknade jag & fick in morgontabletterna fastän jag knappt hade ont (: gick sedan på toaletten & fick sedan in frukosten. 
Sedan kom min kille & lite sedan kom Peter in för att kolla hur natten varit & hur allt såg ut. Jag fick ställa mig upp framför en spegel. Men där blev det förmycket & jag höll på att svimma så Peter fick lägga mig i sängen igen & så kom sköterskan in med en cola till mig. Haha. Så fick stanna något längre på kliniken. Men vid 9.30 var jag redo att åka hem & sköterskan krama om mig. Sedan åkte vi hem!
 
Underbar personal måste jag säga & rekommenderar verkligen denna kliniken samt Peter Cosmo!! (:
& jag har haft tur för jag har knappt haft ont alls & sovit 23-09 sedan operationen. (:
Dock har det varit jobbigt på andra sätt & en kamp emellanåt. Men nu ångrar jag verkilgen inte att jag gjort denna op:en & än så är jag supernöjd (: !!
14

Sortera efter

Anonym användare

27 nov, 2012

Så skönt att allt gått bra, ja hos Peter är ni i trygga händer. Opades där för ett år sedan. Personalen är fantastiskt och man är ständigt påpassad under sin vistelse.  
Gilla

Cosmofierad

Kvinna ·

30 nov, 2012

Vad roligt att allt gått så bra. Håller fullständigt med er. Man är i trygga händer och visst är det så att Peter gör snyggaste brösten, han är bäst 8 månader sedan jag gjorde min operation. Snart blir det en ny förstoring hos honom
Gilla

andrasidanköping

Kvinna ·

01 dec, 2012

Cosmofierad skrev:
Vad roligt att allt gått så bra. Håller fullständigt med er. Man är i trygga händer och visst är det så att Peter gör snyggaste brösten, han är bäst 8 månader sedan jag gjorde min operation. Snart blir det en ny förstoring hos honom
  Ja han verkar helt klart göra de mest naturliga brösten ;) får jag fråga varför du ska göra en op till så snart inpå din förra? Blev du inte nöjd med strl? Har hört att vissa som inte kan göra stora direkt gör två op för att få den strl de vill... Har för mig att jag har kollat på dina bilder, och tycker du har jättefina bröst ;) Vore intressant att veta om du kommer ha lika ont vid din andra op eller om man redan är lite uttänjd då så att man inte har samma smärta? Har Peter sagt nåt om det? Lycka till med din andra op :)
Gilla

Cosmofierad

Kvinna ·

01 dec, 2012

Hej Ja jag gör en operation till för att jag vill ha större. Peter kunde säkert lagt in större direkt men jag hade så svårt att föreställa mig hur det skulle bli så jag var lite feg och tog lite mindre. Tack för att du tycker att de ser fina ut. Ja jag tycker de är helt perfekta föutom storleken då. Men det blir snart ändring på det. Ny op med 580 i februari. Jag längtar. Jag tror inte att det kommer att göra lika ont vid op 2 med Peter sa att det kunde bli tryck på bröstet när man lägger in större implantat. Jag hade inte jätteont förra rundan heller. Ha det gott!
Gilla