Annons
262 posts / 0 new
Last post
2011, December 29 - 22:21
Linda K (not verified)
anonym's picture

Hej.. Ja, det var ingen vidare "julklapp" man fick iom medias uppmärksammande, av "implantat skandalen":(. Jag har varit fruktansvärt orolig och tankarna kretsar runt detta, dygnets alla vakna timmar. Jag var i kontakt med kirurgen (som opererade mig) och hans svar var att: "Jag kan tyvärr inte ge dig ngt lugnande besked, förrens om 5-10 år - när vi ser hur många inom den opererade gruppen kontra den utan "pip", som drabbats av cancer". Så tankarna jag haft under hela helgen är..kommer jag få se mina barn växa upp, eller inte..?

Vad bra att du gjort en mammografi, men jag skulle rekommendera dig att äv göra en ultraljudsundersökning (då man lättare kan avgöra ett ev läckage (samt att det inte känns helt tryggt, att klämma ihop ett par sköra implantat under en mammo undersökning.)

Jag har nu fått tid hos en annan läkare, där jag kommer att utreda mina symtom (som i väldigt hög grad liknar dem vid fibro..). Idag ångrar jag den här operationen helt och hållet. Hade hellre haft mina "taxöron" kvar (och hälsan!), än att genomlida detta.

Men har man satt fan i båten, får man ro honom i land.

Jag hoppas att din kirurg tar rätt beslut och kostnadsfritt ersätter dina implantat , så att du slipper vara orolig för din framtida hälsa.

Må väl!/L.K

 

 

 

2011, December 29 - 23:18
diana (not verified)
anonym's picture

Tack för att du delade med dig av din berättelse Linda K, jag känner starkt med dig!
Jag har själv samma implantat och haft liknande dina problem och otrolig smärta.

Min kirurg gjorde en korrigering då han ansåg att det var fel på min muskel (hade de under)korrigeringen gjordes och de lades ovanför muskeln problemet med smärta och obehag kom snart tillbaka. Det jag då inte visste var att implantaten förbjudits, ingen hade överhuvudtaget talat om detta eller rekommenderat mig att byta de när korrigeringen gjordes trotts att de varit förbjudna ett bra tag, när det kom till min vetskap ringde jag klinkien som inte tyckte det var något att oroa sig för. Idag sitter jag och väntar på återbesök och en förklaring till hur allt gått till runt mina operationer från början till slut, jag vill ha en förklaring och framför allt vill jag veta vad de tänker göra åt saken innan jag bestämmer mig för hur jag vill gå vidare. Det finns inte en chans på denna jord att jag tänker betala ny op då jag inte anser att det gått rätt till vid op nr 2.
Jag måste oavsett göra en tredje operation något jag inte alls känner för efter alla andra komplicationer som uppstått och allt trassel som varit inte bara med implantaten utan även runt omkring de!

Mitt ena bröst är idag mindre än det andra plötsligt skiljer det en kup storlek och jag har börjat undra om det läcker?
Det isar i bröstet och igår hade jag fruktansvärt ont hur jag än satt eller låg, idag känns det inte alls lika dant det bara isar. Hur vet man om det spruckit?
Vart ska jag vända mig gällande implantaten och att de opererat in implantaten igen utan att rådfråga eller föreslagit byte när de mycket väl visste att de var förbjudnan och ändå satte tillbaka de?
När ska de komma med mer info om det hela?
Vad känner ni andra tjejer och vad tänker ni göra åt det?
Jag är jätte arg över det hela!

2011, December 30 - 10:14
SannaD
SannaD's picture
Offline
Last seen: 12 years 1 month ago
Silver
Joined: 2011-12-30 10:05

Jag har också PIP sedan tre år tillbaks (opererade mig på Art Clinic i Gbg 2008, 270 cc framför muskeln). Är det någon som vet hur Art Clinic ställer sig i denna fråga?

Gjorde en bröstförstoring 2008 på Art Clinic i Göteborg. PIP, 270 cc, runda, texturerade geléhallon framför muskeln.

Plockade ut dem helt och hållet 2012 och det är det bästa jag någonsin har gjort. Har aldrig gillat mina bröst mer än nu. :)

Annons
2011, December 30 - 10:29
Satan i gatan
Satan i gatan's picture
Offline
Last seen: 11 years 1 month ago
Silver
Joined: 2011-12-30 09:40

SannaD wrote:
Jag har också PIP sedan tre år tillbaks (opererade mig på Art Clinic i Gbg 2008, 270 cc framför muskeln). Är det någon som vet hur Art Clinic ställer sig i denna fråga?

Hej
Jag har framför muskeln och opererades av Per Wind på Art Clinic 2007. Jag ringde till dem i onsdags och fick till svar att jag kunde komma dit för samtal och undersökning av sköterska. Hon tyckte inte att jag skulle oroa mig och bad mig läsa det Art Clinic lägger upp på sin sida.

"Pressmeddelande 2011-12-25 rörande bröstimplantat från P.I.P.
2011-12-27 12:20
Pressmeddelande rörande bröstimplantat från P.I.P.

Svensk Plastikkirurgisk Förening och Svensk Förening för Estestisk Plastikkirurgi är en del av Svenska Läkaresällskapet och organiserar plastikkirurger som arbetar både med rekonstruktiv och estetisk plastikkirurgi. Föreningarna och dess medlemmar följer nogsamt utvecklingen och forskningen inom fältet plastikkirurgi.

Vi vill betona att associationen mellan cancerförekomsten och P.I.P-implantaten inte finns. Föreningarna för en aktiv dialog med Läkemedelsverket och Socialstyrelsen i ärendet."
Kan ju inte påstå att jag blev lugnare....

41 år med fyra barn
157 cm
58 kg
opererad av Per Windh på Art Clinic 2007
PIP
före 80b
nu 75d/e

2011, December 30 - 11:27
je.wa (not verified)
anonym's picture

Hej!
Jag såg detta inlägg och registrerade mig här just därför.
Jag opererade mig första gången 2005 och fick pip-implantat inlagda framför muskeln. Tre år senare, 2008, fick jag kapselbildning i vänster bröst. Efter att ha korregerat det (och betalat massa mera pengar) sitter jag åter igen här med kapselbildning. Fast i BÅDA brösten.
På måndag ska jag ringa till den kommunala sjukvården och be om mammografi eller ultraljud för att utesluta att de har spruckit. Båda brösten är väldigt bubbliga och därför är jag orolig att det är något mer fel än "bara" kapselbildning.

Jag har läst att pip kan ha "vävnadsirriterande" effekt. Vet någon om det betyder att det är större risk för kapselbildning då?

Jag håller helt och hållet med om att vi alla behöver gå samman och ta striden.
Bra initiativ!

2011, December 30 - 12:36
jennifer
jennifer's picture
Offline
Last seen: 11 years 9 months ago
Silver
Joined: 2011-01-28 19:40

Jag har också PIP implantat . Opererade mig 2009 ! Läste i ett inlägg att man har rätt att reklamera sina implantat inom 3 år !? Varför har inte min kirurg upplyst mig om detta?, de hörde inte ens av sig som det var tvungna att göra enligt livsmedelsverket och socialstyrelsen när det kom fram att dessa implantat var förbjudna . Jag tycker absolut att vi som har dem här implantaten ska gå ihop och göra något åt saken !! jag anser inte att det är OK att vi ska behöva lägga ut 20 000 för att få nått som vi redan har betalat för utbytta ! Och som dessutom anses farligt ! Det borde plastikkirurgerna stå för . det är människors hälsa som står på spel och de tänker endast på pengar . Sen jag opererade mig så har jag fått lättare hälsoproblem . Jag är alltid trött och drar på mig infektioner efter infektioner och har ont i kroppen ! Och jag var ALDRIG sjuk innan .Har inte tänkt på att det kan ha med PiP implantaten att göra tills jag såg pressmeddelandet . Och jag kan säga att jag är orolig. Jag vill ta bort dom helst nu , men tyvärr så är det svårt att lägga ut 20 000 för tillfället . Tyvärr .

 

Vad ska man göra ? Vända sig till media, ta kontakt med en advokat ? Lämna in en stämningsansökan ?? Vi alla borde iaf gå ihop och göra något åt saken .

395cc PIP framför placering
op 2009 - Proforma Clinik
explantation 2013 - Proforma Clinik

Annons
2011, December 30 - 15:57
December (not verified)
anonym's picture

je.wa wrote:
Hej! Jag såg detta inlägg och registrerade mig här just därför. Jag opererade mig första gången 2005 och fick pip-implantat inlagda framför muskeln. Tre år senare, 2008, fick jag kapselbildning i vänster bröst. Efter att ha korregerat det (och betalat massa mera pengar) sitter jag åter igen här med kapselbildning. Fast i BÅDA brösten. På måndag ska jag ringa till den kommunala sjukvården och be om mammografi eller ultraljud för att utesluta att de har spruckit. Båda brösten är väldigt bubbliga och därför är jag orolig att det är något mer fel än "bara" kapselbildning. Jag har läst att pip kan ha "vävnadsirriterande" effekt. Vet någon om det betyder att det är större risk för kapselbildning då? Jag håller helt och hållet med om att vi alla behöver gå samman och ta striden. Bra initiativ!

 

Jag sökte runt på det du skrev, angående om det kumde uppstå kapsel lättare men jag har inte hittat något men det LÅTER ju som att det KAN stämma .. Bara spånar, någon som läst eller vet?

2011, December 30 - 16:37
je.wa (not verified)
anonym's picture

Det med vävnadsirriterande har jag bl.a. läst här http://www.socialstyrelsen.se/nyheter/2011december/brostimplantat , men även på andra ställen. Om det betyder ökad risk för kapselbildning vet jag inte, men hoppas det finns någon annan som vet. ;) Jag vill gärna veta om alla mina kapslar kan bero på pip.

2011, December 30 - 16:45
Malin88
Malin88's picture
Offline
Last seen: 5 years 8 months ago
Silver
Joined: 2010-05-29 10:42

Jag tror det är mkt möjligt kapselrisken ökar med pip. För kapsel får man när ärrvävnaden blir för tjock. Och pip verkar läcka mer och då bildas tjockare ärrvävnad runt implantaten (kapseln) och när den blir för tjock får man s.k kapselbildning. Det är för att skydda kroppen mot det främande föremålet i kroppen. Så om era pip eller vilket implantat som helst gått sönder är risken stor man får kapselbildning.

25 år

168 cm / väger ca 54kg.

Mått:
första op: 15 september 2010 på Citadellkliniken av Jörg Bohn.
La i 390cc hög profil Perthese Sensitive genom armhålan delvis bakom muskeln.

Fick Muscle Flex

Annons
2011, December 30 - 18:18
Linda K (not verified)
anonym's picture

Hej, läst igenom alla nya inlägg och tänkte sammanfatta hur det gick till, när jag upptäckte att jag hade rupturer i implantaten (så att ni vet vad ni kan vara observanta på). Som jag skrev i tidigare inlägg, så började det med att jag ständigt kände mig trött (gick inte att vila bort), sen så hade jag en sjukdomskänsla i kroppen, men inget bröt ut. Efter en tid upptäckte jag en knöl i armhålan, denna växte i storlek och började sen "knoppa" av sig. Jag trodde det var ngt fel på lymfan och kontaktade min husläkare - som remitterade mig vidare till mammografin. Där gjordes div undersökningar..bla förde de in en tjock nål i "knölen" ..men inget fel kunde påvisas. Tiden gick och nu märkte jag att brösten sakta minskade i storlek och de kändes även "bubbliga" (kunde känna en tydlig kant innanför huden). Nu började jag inse vad som hänt, men hade ändå svårt att förstå detta - Då jag på konsultationen noga förhört mig om vad som hände vid en ev ruptur. Kirurgen visade mig då ett implantat i genomskärnig och förklarade att sk gele´hallonimplantat inte kunde läcka (om de mot förmodan skulle gå sönder).. Åter på mammografin - där gjorde läkaren nu en ultraljudsundersökning och det var ställt utom allt rimligt tvivel, att jag hade två trasiga silikon inlägg i mina bröst. Tid bokades för en ny op och implantaten plockades ut (de gick äv in i armhålan, för att försöka få ut silikonrester därifrån. Den här operationen var tuffare än den första (förstås!)..jag hade stora blånader längs sidorna av kroppen och äv läkprocessen tog tid på sig. Såret öppnade sig flertalet gånger och jag hade äv kvar "knölen" i armhålan. Idag har jag ingen känsel i ena bröstet, de är ofta iskalla (känner igen mig väl i dianas beskrivning, av att det "isar"), och det värker dagligen i dem. Har äv känt igenom armhålan och där finns nya "knölar" i skiftande strl. Jag har pratat med flera "oberoende" kirurger och de hävdar att "jag ska inte vara orolig nu..men tiden får utvisa".."industrisilikon är inte så farligt (!)".. Nu när värsta chocken börjat lägga sig, känner jag en otrolig ilska/frustration - över hur detta tillåtits hända. Jag tänker gå till botten med detta och jag misstänker att den här snöbollen just är satt i rullning.. Vi hörs! /L.K

Annons
Annons
Annons