#1
2012, April 12 - 15:17
Framför muskeln och amning
Hej!
Fundering kring hur det fungerar om man sätter implantatet framför muskeln och sedan vill kunna amma. Går det? ni som gjort det eller vet mycket om det, vore snällt med svar :)
—
21år, 164cm, 66kg.
Bh nu: 75a (kanske även lite mindre..
Hoppas kunna sätta i 450cc.
Annons
Annons
Annons
Ja det går, dom flesta lägger ju under mjölkkörtlarna :) eller hur de stavas :P
27, 57kg Vill öka min lilla 75b kupa med 3-5 strl.
Vill även förminska min näsa som ser ut som en köttbulle i profil, har fixat mina tänder då dom satt huller ombuller samt fyller jag gärna på läpparna lite då&då.
Det går absolut att amma med framför då man lägger implantatet PÅ muskeln istället för bakom muskeln och när man lägger det på muskeln så är det bakom alla körtlar och vävnad så man rör inte ens det området :) Frågade 4 olika kirurger om det och fick samma svar så det stärkte bara mitt val av framför i slutändan.
Detta hade jag ingen aning om. Trodde inte man kunde amma med framför. Jag valde bakom av andra orsaker med men mycket pga amning. Oj.
Ålder: 28 år
Längd: 165 cm
Vikt: 55 kg
Barn: 1
Konsultation: 1 mars på citadellkliniken Landskrona
Kirurg: Tuve Mårtensson
Operation: 23 april
Ska lägga in perhese, bakom muskeln, 345 mp, coh 1, via armhålan
Bröstförstoring
Nuvarande kupa: A
Det här hade jag inte heller någon aning om och har faktiskt velat lite pga att jag vill kunna amma den dagen jag bestämmer mig för att få barn. Men gud vad skönt att höra, då kan jag känna mig 100% säker på mitt beslut av framför placering :D
Ålder: 29 år, Längd: 160 cm, Vikt: ca: 65 kg
Bröstförstoring
storlek nnan: ungefär 75C
storlek efter: 75E
Operation: 19 april 2012
Ja man hör mycket olika versioner, jag har inte tänkt mig barn på några år men man vet ju aldrig heller. Men helst vill jag ha framför då jag också tränar mycket styrkelyft och kunskaper då säger att det är bäst framför.
21år, 164cm, 66kg.
Bh nu: 75a (kanske även lite mindre..
Hoppas kunna sätta i 450cc.
Japp jag styrketränar väldigt mycket och väldigt ofta och att inte kunna bänkpressa eller köra chins och dips som vanligt var helt uteslutet för mig så redan där ville jag ha framför.
Jag hörde en massa på nätet att man inte kunde amma med framför men det visade sig vara helt fel då alla kirurger sagt helt annat :P Man rör aldrig själva vävnaden eller körtlarna och implantatet läggs på muskeln och min kirurg sa att implantatet lägger sig på muskeln och stannar där bakom all vävnad och alla körtlar så den bärs upp av mer än "enbart huden" som många tror att det gör vid en framför placering :P
Så kör på vilken placering som känns bäst och var inte orolig för amningen alls :)
Låter bra det!
21år, 164cm, 66kg.
Bh nu: 75a (kanske även lite mindre..
Hoppas kunna sätta i 450cc.