Påverkade er op sexlivet +/-?
Såklart ska man operera sig för sin egen skull (vad det nu riktigt är...) men om man har en partner så har man ju den personen att ändå skänka en tanke eller två kring hur det påverkar den. Jag har en väninna som hade så ont de första två åren att hennes dåvarande kille inte fick peta på dem under den tiden. Klart att det fortfarande var värt det för henne, och han fick väl vara tacksam ändå liksom, men det var ändå nåt som gjorde att deras sex blev lite annorlunda efter op:n än innan. Har ni som är i en relation några erfarenheter av att sexet förändrades efter op:n? Tar gärna del av både +, - och neutrala upplevelser kring det här!
29 år, inga barn, 170 cm, 57 kg.
Har: 75A(A)
Vill ha: naturliga, mjuka och lite hängiga bröst som kan pushas upp i en BH när det passar kläderna och tillfället. En visuellt stor B/liten C-kupa.
Funderar på: Body Jet bröstförstoring med eget fett.
Har ju inte opererat mig än men min man sa senast igår kväll att han verkligen hoppas det blir skillnad efter. Eftersom jag i dagsläget avskyr mina bröst får han varken se eller ta på dem. Jag får halv panik bara han närmar sig det området! Inte så kul för någon av oss, men tror han lider mest då han egentligen gillar dem precis som de är och inte riktigt fattar varför han inte får ta i mig som förut. Inget som helst fel på själva "sexet" men det är ju en hämmande faktor om man säger så!
Vet inte om det där lät vettigt, men jag hoppas få trivas med mig själv i framtiden och det får väl positiva effekter även på andra områden!!
Tycker också det vore intressant att höra från dem som redan gått igenom detta.;)
35 år
3 barn
Bokat konsultation hos Gunnar Kratz 28/8-12
Op 12/9-12
Framförplacering
Mentor runda siltex, moderate plus profile 325cc
Sextet är bättre för jag känner mig så jäkla het! Haha :) och min man håller med men är lite avvaktande då han "inte känner dem ännu" säger han och är rädd att göra illa mig och det är klart att man får vara lite försiktigare den första tiden men det känns riktigt bra och om någon månad till så kan han nog få knåda ordentligt ;)
3-barns mamma i behov av renovering!
33 år, 168cm, 74kg
Op 16/7 Proforma, Örjan, ankarlyft + Allergan soft touch, släta, framför 675cc full projektion
Bh innan:80E
Bh nu: 75I
Intresserad av bukplastik
Har en till fråga: efter hur lång tid kunde ni ha sex efter operationen?
För det känns ju inte som om att man kommer vara så himlans sugen...
19 år, 178 cm, 68kg
Strl före op:70a
Strl efter op: ca 70d
Konsultation 14/8-12 Davor Jergovic, Karolinska Solna
Op 21/8-12 Davor Jergovic, Karolinska Solna
325cc runda hp, släta mentor bakom muskeln.
Tack Lingon och Mammis för att ni delar med er!
Kände igen mig i ditt inlägg Lingon, och kände mig sorgsen - och sen fick Mammis inlägg mig att skratta! "Knåda ordentligt", I love it! :)
För min del tycker jag det är himla olika från gång till gång med hur det påverkar. Vissa gånger kan jag skita fullständigt i det och är hur inne i sexet som helst och känner mig jättehet med mina små tonårsaktiga bröst, och vissa gånger kommer det självkritiska tankar kring både det ena och det andra och distraherar från det härliga... Kan plötsligt börja tänka på hur mina bröst försvinner i min mans jättestora händer och då känna mig lite som ett barn. Och eftersom jag vet att han inte tänder på barn så känns det osexigt
Min man är inte jättepositiv till att jag funderar på det här. Trots att jag vet att han gillar stora bröst. Kunde jag få ett trollspö som gav mig större bröst naturligt (men exakt samma form och känsla) så skulle han säga "gör det" alla gånger. Men det är ju detta med att det kan bli komplikationer och att det ibland inte känns eller ser särskilt naturligt ut som får honom att tveka. Och att det väl gör honom lite ledsen att hans uppskattning av min kropp inte räcker för att jag ska känna mig nöjd. Kanske får honom att känna sig otillräcklig på nåt sätt, vad vet jag... Nu kom jag från ämnet lite, men tankarna snurrar mycket just nu :)
29 år, inga barn, 170 cm, 57 kg.
Har: 75A(A)
Vill ha: naturliga, mjuka och lite hängiga bröst som kan pushas upp i en BH när det passar kläderna och tillfället. En visuellt stor B/liten C-kupa.
Funderar på: Body Jet bröstförstoring med eget fett.
Visst är det lite sorgligt........
Men känner precis igen mig i ditt resonemang också! Och våra män verkar visst tänka lika de med;))
När min man fattade att jag verkligen menade allvar med en op så han trots allt stöttat mig till 100%, även om han precis som du skriver önskar att det kanske fanns ett annat sätt. Men nu är han också med på tåget!!
35 år
3 barn
Bokat konsultation hos Gunnar Kratz 28/8-12
Op 12/9-12
Framförplacering
Mentor runda siltex, moderate plus profile 325cc
Jag opade mig i torsdags och har haft sex 2 ggr. Man får ju vara väldigt försiktig och jag höll i brösten:)
Min sambo tyckte om mina gamla bröst också men jag märker att han blir extra tänd nu.
3 barn, 25 år, 179 cm och 70 kg.
Strl före op: 75B-C
Strl efter op: 70G
Op 16/8 2012 Patrik Höijer, Laser & Estetik Stockholm
500 cc texturerade, coh 2, high profil, Mentor, runda framför muskeln.
Jag kan bara tänka mig att det kommer ändras massor! Jag är också en sån som gärna har bhn på när jag har sex eller så försöker jag dölja dom på nåt sätt! Längtar så extremt mycket efter att bara kunna släppa loss och inte bry mig! :P
2ggr på 5 dagar! Det e ju bra jobbat! Har pratat med några och dom var verkligen: neeeeej det gör alldeles för ont! Man måste vänta flera veckor!!
Men det känns bra att veta att man köra försiktigt... För flera veckor vet jag inte hur jag ska klara...
Hur lång tid tror ni att det tar innan man kan rida?
21 år, 170 cm, 54 kg
Strl nu: 70-75A
Vill ha: fyllig C-kupa
Konsultation 20/6 Akademikliniken
Konsultation 25/6 Proforma Örjan Gribbe
Operation 13/9 Proforma Örjan Gribbe, mentors runda 300 cc delvis bakom
Är nu klar med operation och är supernöjd m
2 ggr, det va som fan!! Bra jobbat
. Själv opades jag ju också i torsdags och skyggar bara någon närmar sig.
Ålder 45 år
Före operationen: Helt okej förhållande sex någon gång i veckan och varannan vecka...
Efter operationen: Varannan dag/ dagligen sex, snacka om skilland haha!
Dock så kunde vi inte ha sex förens efter en månad pga blödningar och så efter op.
Efter min operation så kom jag och min man närmare varandra. Vi växte verkligen tillsammans efter min operation. Tror inte bara att det berorpå brösten, utan att man kommer helt enkelt närmare varandra efter ett sånt stort ingrepp.
(För mig var det stort ingrep.)
Det är ju inte bara sexlivet som har blivit bättre utan han vill till och med gå med och shoppa fina underkläder och sexiga klänningar mm. Ångrar inte en enda sekund att jag operera mig trots extrema smärtor under läkningstiden! :P
Klinik: Citadellkliniken Cosmo
Kirurg: Helena Sveinsdóttir
Konsultation: 2 Maj 2012
Operation: 7 Juni 2012
Storlek innan operation: 320 cc
Geléhallon implantat storlek: 440 cc
Högprofil
BH-storlek innan operation: 75B
Nuvarande BH-storlek: 65G
Haha ja men vi tog det givetvis lugnt. Jag har inte haft ont alls efter op mer än att det ömmar och spänner lite.
Vi har alltid sex ofta, trots 7 år tillsammans, så jag har lite svårt att vänta:)
3 barn, 25 år, 179 cm och 70 kg.
Strl före op: 75B-C
Strl efter op: 70G
Op 16/8 2012 Patrik Höijer, Laser & Estetik Stockholm
500 cc texturerade, coh 2, high profil, Mentor, runda framför muskeln.