#1
2012, October 21 - 15:16
Orolig! Hur påverkar detta läkningen?
Nu är jag lite orolig. Det är 5 veckor sedan min bukplastik där jag tog bort lös hud (inga magmuskler som syddes och ingen fettsugning). Idag var jag och tränade BodyPump. Jag tog det lugnt med vikterna och använde mig av alternativen dvs jag utförde inga hopp eller pressade mig extra.
Efter jag duschat skulle jag byta tejp då såg jag att det spruckit upp på två ställen i snittet. Inte långt utan ca 1 cm. Det såg inte djupt ut men det kom kanske två droppar blod. Det såg ut ungefär som när man skär sig på ett A4-papper på fingret. Ytligt men att det ändå sipprar fram lite blod. Jag har inte ont och det är inget annat som känns konstigt. Ärret ser jättebra ut annars. Självklart är jag orolig nu och tänker inta soffan resten av dagen. Imorgon tänker jag ringa kliniken för att kolla men det skulle kännas bra att höra vad ni säger. Någon som varit med om det? Något jag ska tänka på? Varför händer det när det annars ser ut att ha läkt bra? Please någon!?
—
2 barn, 34 år, 151 cm, 47 kg
Genomgått stor bukplastik
Op 17/9-12 Per Windh, Art Clinic Göteborg
Annons
Annons
Annons
2 barn, 34 år, 151 cm, 47 kg
Genomgått stor bukplastik
Op 17/9-12 Per Windh, Art Clinic Göteborg
Tre barn (3,7,9 år)
1,68 cm, 68 kg.
32 år.
Bukplastik den 2 Dec 2013, Art Clinic i Uppsala
Oj då! Det låter som att du kanske råkade sträcka huden lite för mycket vid ärret så att det har gått upp lite, säkert ingen fara, det läker nog strax ihop snart igen precis som ett skärsår som du sa. Men om jag var du så skulle jag ta det lugnt med den typen av träning ett tag till och istället köra spinning, promenader och dyl. Jag håller tummarna att det går bra, Lycka till!
42 år , 3 barn, 161cm, 61kg nu (på väg ner efter min sista graviditet).
Har gjort: fettsugning utsida lår, åderntsinjektioner, operation nedre ögonlocket.
Ska göra: Bukplastik inkl fettsugning, sy magmusklerna samt navelförflyttning. Ev. ska även ådernä
Gastric Bypass-opererad sep 2009, vägde då 148 kg. Väger idag 84 kg och är 179 cm lång. Har gjort en stor bukplastik för att bli av med all överflödig hud okt 2012. Konsultationen var i Linköping på US av Dr Avni Adieu och operationen skedde hos Plastikki
29 år 2 barn, gick ner 40kg 2006. Har gjort en stor bukop på Reformedica klinik i Örebro 16 maj 2011. Jobbar nu med träning för att få det vad jag anser perfekta resultatet! SUPERNÖJD än så länge!
2 barn, 34 år, 151 cm, 47 kg
Genomgått stor bukplastik
Op 17/9-12 Per Windh, Art Clinic Göteborg