Annons
25 posts / 0 new
Last post
2011, February 19 - 22:57
lajsa123
lajsa123's picture
Offline
Last seen: 7 months 2 hours ago
Silver
Joined: 2010-04-17 17:49

blir ledsen av att läsa detta. du ska inte stå ut med detta. :/

min kille passade upp på mig utan gnäll, hade redan sagt innan op att om han gnäller blir jag lack haha! så han skötte sig. :)

Född: 1988

Längd / Vikt: 163 cm, 65 kg

Storlek innan op: 70B, 76 cm under brösten.

Storlek efter op: 70 F

-Operation, 24 Juli 2010, 375 cc, subfacia

2011, February 20 - 07:55
Kicka (not verified)
Kicka's picture

Usch, din man och hans bror låter som riktiga översittartyper!! Jag hade aldrig accepterat det där om jag vore dig, och hade min man gjort så hade jag bett honom dra åt helvete. Så beter man sig inte!

2011, February 20 - 08:21
Tubulärnomore (not verified)
Kicka's picture

Fy vad tråkigt att läsa! Det låter som att han är osäker på vad bröstförstoringen innebär, kanske att du blir för snygg så han känner sig hotad att få konkurrens av andra killar, att han inte känner igen dig.. dessutom inte nu när du inte kan ta hand om hem, barn osv som du alltid gjort, han kanske drar för stora växlar av det och tror att det här är ert "nya" liv.. Men vad han än KÄNNER så har han ingen rätt att bete sig så illa mot dig, det är respektlöst och elakt och ingen vinner på det.. Snarare bidrar ju HAN till att även hans familj får hans attityd om han visar att det är ok, de kankse får för sig att hans sätt är accepterat av dig och går längre därför.

 

Oavsett - sätt dig ner och förklara att det är riktigt elakt. Att du tycker om honom, älskar honom, och blir förskräckt när det visar sig att han inte är den fina killen med support som du trodde när du skaffade barn med honom. Du har gett honom det finaste i hans liv, hans barn och en framtid med dig, och han kan inte unna dig att göra något som du känner att du verkligen vill? Och mår bra över, så då ska han få dig att må dåligt över det? Det är väl lika mkt pengar oavsett, och nu när de sitter där är det väl verkligen heldumt att hålla på så där barnsligt.. Hur ska du kunna njuta av dem tillsammans m honom sen, har han tänkt på vad han gör mot ert sexliv?

 

Att ha sex fast man inte vill/orkar (vilket ju är naturligt efter en op, förlossning el vad som helst!) dödar ju sexlusten, han får tänka lite längre än näsan räcker och respektera och uppskatta att du är ärlig med detta och inte har sex utan lust vilket kan leda att du tröttnar totalt. Att han har en vettig tjej som inte fejkar, utan när du vill ha honom - då kan han vara säkert på att du vill ha honom..

 

Är det här ett vanligt beteende hos honom är det bara att beklaga, är det ngt tillfälligt nu iom hans osäkerhet kring bröstoperationen tycker jag att ni verkligen pratar ut. För det här är inte ok ngnstans, han kan inte vara stolt över sitt beteende och jag tror inte det där är den man han vill vara. Finns inget manligt i att vara utan stake och mobba sin fru, det måste sluta och du ska bannemig njuta av dina HETA bröst! Tillåt dig att göra det, tänk höga tankar om dig själv och låt dig inte luras och dras med av hans osäkerhet.

 

Styrkekram, hoppas ni kommer ur detta!!

Annons
2011, February 20 - 08:35
Mrs V
Mrs V's picture
Offline
Last seen: 7 years 1 month ago
Silver
Joined: 2010-11-23 17:29

Jag vet inte.. jag vet inte vad jag kan säga utan att låta oförståeende, för en del av mig är det men handen på hjärtat. dels fattar jag inte hur en människa kan bete sig som han gör.

Hur kan man trycka ner den man så kallat älskar? Älskar man någon mår man dåligt om den mår dålgit så att trycka ner sin älskade resulterar i att man själv inte mår bra. Men på honom verkar det som han istället får motsatt effekt.. en översittare helt enkelt.

Och jag vet att kvinnor i din sits tänker, oavsett om jag säger "lämna skitstöveln" tänker att ni har barn ihop osv. Men hade jag haft barn med en sådan människa så hade jag gjort allt i min makt för att skydda dem och för skydda dem måste deras mamma med skyddas.

Det är aldrig okej, det är aldrig godtagbart att behöver stå ut med sådant för man har barn och en person som inte ens tar ansvar för sina handlingar, en som skyller ifrån sig på "sexuellt frustrerad" är en person som inte tycker han gör fel. Och tycker han inte att han gör fel tycker han ju att hans beteende är okej. Att få dig att må så.

Och du kan aldrig styra över en annan människan val eller tänkande.. den enda du kan styra över är sig själv. Vad är okej för dig, vad vill du ha i ditt liv (och dina barns)? Det är DU som gör valet och det säger jag inte som fördömande för du är i sitsen du är i utan som en bra sak.. du har makten att välja själv vad du ska ha i ditt liv, vad du är värd. Finns ingen annan som bestämmer det oavsett hur dem själva är som personer!

Längd: 163cm
Vikt: 49kg
Bhstorlek innan op. 65F, 500cc egen bröstvävnad

Operation 26 januari 2011.
Citadellkliniken hos Ron Van Raath
Framför muskeln - Perthese High Profile textuerad, 400cc.

Bhstorlek efter op: 65H/I

------

22 juli 2011:

2011, February 20 - 11:19
Hallontossing
Hallontossing's picture
Offline
Last seen: 4 years 8 months ago
Silver
Joined: 2010-07-18 11:31

Oj.... Du jag tycker inte detta verkar vara en kärleksfull relation. Älskar du din sambo? Och älskar han dig?

Kram

170, 58 kg & 33år
Tidigare: 70A, vissa dagar inte ens det...  

Nu: 350 hp släta mentor framförplacering av Per Windh
65 E-F verkar det bli

2011, February 20 - 11:31
Sjörövare
Sjörövare's picture
Offline
Last seen: 5 years 4 months ago
Silver
Joined: 2010-08-22 18:56

Skulle min sambo säga så till mig o göra narr av mig så hade jag fotat ut henne.
Det är VERKLIGEN inte okej. Sånt ska du inte stå ut med. OM din sambo älskat dig så hade han tagit hand om dig också.
Det verkar som ni har probelm i förhållandet och inte "bara" operationen som gjort det såhär. Tyvärr :/

31 år

161 cm / 48 kg.

Mått:

84 cm över brösten
67 cm under brösten
64 cm midja
81 cm höfter

Op 1: 5/3 -10 Plastikkirurgi Hässleholm
PIP Hög profil 270cc Runda. Bh 65E.

Op 2: 17/2 -12

Annons
2011, February 20 - 21:02
norrlandstuttar (not verified)
Kicka's picture

Prata om det med honom, förklara var dina gränser går...vad som sårar dig och att du behöver hans stöd för att må bra. Killar behöver tydliga förklaringar hehe... Endera är han välddigt okänslig eller så förstår han inte att han sårar dig. Ta reda på vilket tycker jag och berätta hur du vill bli behandlad!

 

Ibland är killar jävligt korkade!! Styrkekram Norrland

2011, February 21 - 00:29
missdivine
missdivine's picture
Offline
Last seen: 2 years 2 weeks ago
Silver
Joined: 2010-11-09 13:37

men fyfan.. idoit.. hade min kille sagt sådär hade han fått en rak höger så det heter duga!

sätt han på plats, du förtjänar verkligen bättre!

3/11- 2010 1a op: 325 cc mellan plus profil, bakom muskeln, snitt i armhåla, coh 1. Operation gjord i Thailand på Yanhee Hospital.
2011- Omoperation pga "trasiga" fickor, db, muskelpåverkan och MFD, hemskt ont utan stöd. Byte till 375 cc high profile mentor bakom muskeln Av Örjan gribbe
2012-omoperation igen pga ena fickan sprack, ont i brösten, muskelpåverkan. Byte till allergan inspira soft touch 335cc framför muskeln. Med permanenta stygn vid fickorna. Av Örjan Gribbe. Sjukt nöjd!

2023- 11 år senare väntar jag uttag plus kapsel 2/2. Ammat ett barn under tiden, är lite nervös över hur resultatet kommer bli men har äntligen landat i att jag ska göra detta nu för hälsans skull.

2011, February 21 - 09:06
Annejoh (not verified)
Kicka's picture

Så omoget av han jag tror han är osäker på sig själv,du har ju gjort en förbättring på din kropp och då kan dom bli osäkra och vilja klanka ner på hur brösten ser ut just för att han är rädd att du ska hitta någon annan.Låter iallafall som han har blivit mycket osäker och det är en vanlig reaktion för oftast tänker dom just så som jag skrev:Tänk om hon kommer hitta någon annan nu.Prata med honom om hans beteende och reaktion över denna operation i mina öron låter han väldigt omogen och väldigt osäker person.Och just med att han inte försvarade dig när hans knäppa bror tror han kan vräka ur vad som helst,så stärkte bara det hans självförtroende att någon annan kunde säga något taskigt till dig för en osäker person vill gärna att andra och han själv då ska få dig att känna dig ful och osäker så att han vet var han har dig,förstår du,psykologiskt nedvärderar han dig. Du är en duktig fin människa försök prata med honom (om det nu går) hur du känner över hans uppförande gentemot dig,du ska inte behöva ta sådana barnsligheter från honom och han måste ju kunna hjälpa till dom 2 veckor han är hemma,men oftast är män lata just med den biten att ta ansvar när det gäller barn.Jag själv fick hjälpa till med mina 4 småttingar,men om jag verkligen behövde vila då fick jag det och så ska det vara för dig oxå.Jag hoppas allt löser sig för dig!!!Stor kram

Annons
2011, February 21 - 17:07
Cillisen
Cillisen's picture
Offline
Last seen: 9 years 9 months ago
Silver
Joined: 2011-02-03 17:11

Hej Jennie33!

Jag tycker att det låter som att din sambo är en sadist med otroligt låg självkänsla. Att medvetet bryta ner sin partner psykiskt, det är inte kärlek... Och han dessutom sitter och porrsurfar när du är närvarande är ju bara sjukt i det här läget! Hur fasen kan man vara så oförstående som han verkar vara? Hur jäkla sexsugen skulle han varit om någon hade sprättat upp hans mandom och förstorat den x antal strl? Och hade du tjatat på honom i det läget eller spanat in andra på nätet? Skulle inte tro det va? 

 

Barnet är väl för tusan ert gemensamma, är man två i bingen så är man två resten av tiden också och relationer handlar om att stötta varandra när en part inte orkar stå av egen kraft. 

 

Jag har varit tillsammans med en liknande typ tidigare i mitt liv och jag kan säga att jag har aldrig mått så bra som jag gjorde efter att jag hade gjort slut med honom. Idag har jag en fantastisk pojkvän som ställer upp till 100% i alla lägen och jag kan på fullt allvar säga att jag hade gett upp hoppet på det manliga släktet innan jag träffade honom. 

 

Nej, du borde fundera på om du verkligen älskar honom eller om "kärleken" egentligen bottnar i en rädsla av att bli ensam eller än värre, att du faktiskt tror att du inte förtjänar bättre? Tänk på vad hans beteende gör för er dotter..

Att han har låg självkänsla och är livrädd att du ska få alldeles för mycket uppmärksamhet eller finna någon ny, det är demoner som han själv måste besegra, det ska inte ske på din bekostnad!

 

Stor kram!

168cm
53Kg
70 A
Önskad storlek i BH: Allt över C-kupa är en dröm! Huvudsaken är att formen blir fin och att de ser och känns naturliga.
Konsultation 1 okt: Citadell Malmö
Operation 7 mars: Landskrona Citadell
Blogg: BoobsByCosmo.blogg.se om ni vill

Annons
Annons
Annons