#1
2021, November 18 - 21:52
Hängade bröst eller ej ?!
Hur fan vet man om man har hängiga bröst ?
Alltså jag har skapligt fylliga, men jag vill ha större.
Har ca 80C -75D på bh nu, men när jag försöker mäta så funderar jag på. Vart jag ska mäta ifrån ? Penntricket sitter ju pennan kvar, men har ju liksom ammat 4 barn , men bröstvårtorna pekar framåt . Hur fan ska man veta om man måste göra lyft?
Hoppas verkligen inte.. har inte råd med de..
Annons
Annons
Annons
Jag mätte fr gropen mellan nyckelbenen ner till bröstvårtan. Det magiska måttet är ca 21cm tydligen men när jag träffade Mattias sa han att detta kan skilja en del fr kropp till kropp.
Jag var också lite osäker om det behövdes innan konsultation, har 80D idag, en hel del egen vävnad men det var inte ens ett alternativ att inte lyfta ?
Tänker att du vill säkert hellre ha ett långvarigt resultat än att du fyller och behöver göra om operation med lyft efter x antal år?
2 barn, 34år, 174cm, 80kg
Planerar att göra ett bröstlyft med implantat samt fixa kejsarsnittärr (liten bukplastik)
12/11-21 konsultation med Mattias Elmer på NK
25/11-21 konsultation med Said Saidian på NK
Strl före op 80D
9/12-21 Ankarlyft med implantat, Mattias Elmér, Mentor Siltex 620cc
Ja alltså jag tror de ska gå utan. Men blir osäker när alla säger "21cm" och mina ligger på 21-23 . Men jag är himla liten är 156cm o liksom liten överkropp. Och mina bröst var aldrig varit långt uppe vaken innan eller efter barnen. Dom hänger väll lite nu, men inte alls som man kan tänka efter 4. Barn .. är ändå liksom fyllig. Ska boka in en konsultation och se vad dom säger.
Blir de lyft vettefan om jag gör de. Vill inte ha ärr eller liksom skära så mycket i dom.. då får de nog vara!