Annons
46 posts / 0 new
Last post
2011, April 8 - 11:51
TinyLingonberry
TinyLingonberry's picture
Offline
Last seen: 10 years 11 months ago
Silver
Joined: 2011-03-21 18:27

R3kan wrote:

Jag känner exakt samma som du, och har fått höra precis det du har. 
Jag föredrar sambo, hund och häst. Det räcker gott och väl :P

 

Ja verkligen! Jag tycker jag har fullt upp att hålla min sambo och busiga katter i styr haha kiss

Spärrad av personliga skäl på egen begäran. Marina

2011, April 8 - 14:28
Maggan87 (not verified)
Maggan87's picture

Jag tycker inte det e något dåligt om man inte vill ha barn. Jag vill själv inte ha barn, bla för jag känner att jag e inne i en period i mitt liv och har varit det dom sista åren där jag tycker att jag kan inte ge mitt barn det jag skulle vilja. Spec om man kommer från en trasslig bakgrund så har man i huvudet att man vill ge sina barn allt det man inte fick själv som liten, och jag vill inte föda barn till världen utan att veta att mina barn kommer få allt. Och dessutom hade jag aldrig låtit mina barn växa upp i samhället som det ser ut nu, med 9 åringar som kallar sina mammor för det ena eller det andra, nej då får det hellre vara. Tycker det e så många barn som far illa idag och det e föräldrarnas ansvar att ta hand om sina barn kan man inte det ska man inte ha barn heller.

2011, April 8 - 16:07
aderia
aderia's picture
Offline
Last seen: 12 years 1 month ago
Silver
Joined: 2010-10-17 00:09

Jag tycker absolut inte du är självisk som inte vill ha barn. Det är ditt liv och du gör det som du mår bra av osv.

Jag tycker det är starkt av dig att erkänna det på det sättet! yes

Bry dig inte om alla dumma kommentarer från folk i din omgivning!

 

Jag har själv tre barn och ett bonus barn och jag kan inte tänka mig ett liv utan barn. Men alla är vi olika!

 

 

33 år med 3 barn, 169 cm lång, 60 kg.
Konsultation 8/9 2010 Plastikakademin, Gunnar Kratz
Operation (lyft + inlägg) 12/11 2010 Plastikakademin, Gunnar Kratz
Korrigering av lyft 28/10 2011 Plastikakademin, Gunnar Kratz
Plockades även bort lite muskeltr

Annons
2011, May 27 - 10:59
Snoofie (not verified)
Maggan87's picture

Jag kan inte tänka mig ett liv utan barn, men för den skull begriper jag inte vad folk kan mena med att det skulle vara själviskt att inte vilja ha barn.

Hur skulle det kunna vara själviskt? Folk får väl göra som de vill.

 

Förresten räcker det inte med att bara skaffa barn, om man nu ska följa normerna. Det ska vara två eller tre barn dessutom. ;)

Människor som har ett barn får ofta höra att de är själviska som inte "ger sitt barn ett syskon", och skaffar man "för många" barn är man "självisk som har så många barn att man inte har tid för allihop"... Det finns folk som alltid lägger sig i allting.

 

Du gör förstås som du vill, och nästa gång barn-frågan kommer på tal kan du ju säga att du slutat försöka bli med barn eftersom det aldrig blev något, så slipper du tjatet. ;)

2011, May 27 - 12:18
TinyLingonberry
TinyLingonberry's picture
Offline
Last seen: 10 years 11 months ago
Silver
Joined: 2011-03-21 18:27

Ja precis! OM ja skulle skaffa barn vill jag ha 3 st just för att de ska få syskon o så, ja växte ju upp med 4 st syskon men ja skulle inte klara av oss! :P haha!

Undrar varför det finns såååå många som måste lägga sig i andras liv?? Har de inget vettigt för sig att syssla med eller har de bara inget hyfs?? :P

 

Förstår verkligen alla som lever för sina barn och tycker det är fantastiskt! De är bra föräldrar! Men vill ju inte sätta barn till världen om inte jag är 1000% säker på att jag kan ge dem det bästa livet ja kan. Då är det bättre att de inte föds liksom. Jag vill att alla barn borde få en lycklig uppväxt men tyvärr är det ju inte så :(

 

Tack för att du förstår :) Smart idé med, då finns det ju inget att tjata om yes

Spärrad av personliga skäl på egen begäran. Marina

2011, May 27 - 12:43
Gilla (not verified)
Maggan87's picture

Jo, jag känner igen det där. Det var samma här, redan som tonåring började mamma prata om barn. Sen när syrran fick ganska ung då jag bara var 20 så blev det ännu mer prat. Till slut sa jag ifrån att de skulle sluta tjata. Sen när alla gett upp så fick jag ett barn när jag var 36. Jag var inte mogen eller intresserad tidigare.

Folk kanske gillar att se ner på en för att de känner sig som bättre människor då?

Först är det fel på en för att man inte har barn. Sen är det fel på en för att man bara vill ha ett barn. "Du ska väl skaffa en till?" och så blir de helt bestörta när man säger nej. Sen är det inte bra om man är ensamstående, varken med eller utan barn. Och inte har tillräckligt bra utbildning, jobb, bostad. Eller så har man för bra bostad. Det är inte bra det heller. Och så är det fel på kläderna, sminket, gräsmattan. Jag hävdar bestämt att grässtråna mår bra av att bli lite långa ibland. 

Det är bara att stänga av, inte så lätt... ibland kokar det ju över. Men det självklart att man ska göra det man vill själv. Inte för att passa in i normen och statistiken. Pust. ;)

Annons
2011, May 27 - 13:02
Minja
Minja's picture
Offline
Last seen: 11 years 8 months ago
Silver
Joined: 2011-04-04 18:16

Jag har kommit på att det är bra att ställa motfrågor som svar! wink

Ett bra svar är t.ex. "Och vad har du med det att göra?"  Det funkar på dom flesta snok-frågor.

Ett annat svar kan vara, "Sköt dej själv och skit i vad andra gör!" angel

26 år
163 cm
57 kg
Konsultation och operation på Citadellkliniken, Peter Cosmo
Fettsugning av mage/midja.
Bröstförstoring 440hp och 380 mpp.
Före 75 AA
Efter 70 F

2011, May 27 - 13:09
TinyLingonberry
TinyLingonberry's picture
Offline
Last seen: 10 years 11 months ago
Silver
Joined: 2011-03-21 18:27

Tycker du gjorde helt rätt, det måste kännas bra :) När man väl är redo! :) 

 

Jag håller med precis!! Man ska va gift, ha ett bra 7-4 jobb, 2,5 barn, volvo, villa och vovve typ...

Det är ju 2011! Varför sitter folk fast i värderingar från 1950? Det är verkligen folk i 20-års åldern som pratar så!! Hur kommer det sig? Hur kan det va så inpräntat vidare i generationerna?? 

 

Jag växte upp som äldst av 5 och även jag hörde hur många som tyckte att vi var så många, så jobbigt osv... Men min mamma sa alltid till oss "alltid retar det nån" :) Så ungefär så tänker jag om det mesta haha XD Men ändå är ju hon en kvinna som nu fått 6 barn så hon förstår ändå inte att jag inte vill ha nåt alls... Inte på flera år iaf! Menmen.. Jag kommer inte skaffa barn utan att va redo hur mycket de än tjatar.

 

Så skönt att höra att det är så många som förstår här inne :) Varför finns inte ni i min vanliga omgivning? hehe

 

Spärrad av personliga skäl på egen begäran. Marina

2011, May 27 - 13:11
TinyLingonberry
TinyLingonberry's picture
Offline
Last seen: 10 years 11 months ago
Silver
Joined: 2011-03-21 18:27

Minja: Oh härligt med tips! Det ska jag säga nästa gång!! yes Tack :P

Spärrad av personliga skäl på egen begäran. Marina

Annons
2011, May 27 - 13:13
TinyLingonberry
TinyLingonberry's picture
Offline
Last seen: 10 years 11 months ago
Silver
Joined: 2011-03-21 18:27

Minja!! Vi ska opas av cosmo båda två ju! med 2 dagars mellanrum :P Har du varit på konsultation än? Gick det bra? Jag ska dit på onsdag... smiley

Spärrad av personliga skäl på egen begäran. Marina

Annons
Annons
Annons