Annons
6 posts / 0 new
Last post
#1 2019, October 15 - 19:04
ShoSho
ShoSho's picture
Offline
Last seen: 2 years 4 months ago
Silver
Joined: 2019-10-15 18:46

Biverkningar vid bröstförstoring?

Hej! Planerar att förstora mina bröst inom ett halvår och har gjort en väldans massa research - bland annat har jag läst om biverkningar som folk har upplevt och har även kommit över BII (Breast Implant Illness) som jag aldrig hade hört något innan sedan för någon vecka sedan och nu känns det som att det helt plötsligt blivit väldigt uppmärksammat inom sociala medier. Min fråga till alla er som läser detta som har förstorat brösten är vilka biverkningar upplevde ni efter er operation och hur länge höll biverkningarna i sig isåfall eller besväras ni fortfarande? Är det någon som drabbats av BII?
Även om du som läser detta inte har upplevt några större biverkningar uppskattar jag ändå om du svarar i denna tråden då syftet med detta är att se lite vad som verkar vanligast hos folk och vad jag kan vänta mig<3 Har nämligen blivit lite orolig efter att ha läst alla dåliga saker som folk upplever efter op :)

18 år, 164 cm, 55 kg

Bröstförstoring
Konsultation 4/3 2020
Op 1/4 2020
Implantat: Motiva ergonomix 360cc demi
Storlek före op: AA
Storlek efter op: osäker

Annons
2019, October 15 - 21:27
Marina
Marina's picture
Offline
Last seen: 16 hours 28 min ago
Moderator
Joined: 2010-04-14 19:00

För de allra flesta går det bra, kan vi ju komma ihåg först och främst. yesMen annars är de vanligaste problemen förstås att man har ont ett bra tag, och att brösten tar lite tid på sig att få fin form, men det är egentligen bara helt normalt - bara det att alla inte har kommit ihåg att räkna med det.
Ganska vanligt är också att man ångrar sitt storleksval utan att det blivit något egentligt problem eller fel vid operationen.

Ibland får brösten inte det utseende man hade önskat, så där är det viktigt att man frågar tydligt, gärna utifrån bilder, (och sen lyssnar, så man hör vad kirurgen faktiskt säger, inte det man vill höra, vilket annars är alltför mänskligt) vilket resultat man kan räkna med. Ens utgångsläge har stoor betydelse för resultatet, men med realistiska förväntningar och god kommunikation är sannolikheten ändå stor att man blir nöjd.

Men så finns det förstås olika komplikationer som drabbar kanske 5 pers av 100 , skulle jag gissa, utan att ha någon ordentlig statistik på det. det kan gälla dubbelkonturer/double bubble, där den egna vävnaden inte lägger sig slätt över implantatet, eller muskelpåverkan där brösten dras mer än normalt mycekt åt sidan vid muskelspänning och kanske även deformeras, eller bottoming out där implantaten glider ur läge neråt, så att bröstvårtan hamnar högt upp på implantaten eller rippling, där vecken i implantatshöljet syns genom den egna vävnaden. Det finns en artikel under menyn Artiklar om heter Komplikationer vid bröstförstoring, den kan du kika på om du vill läsa lite mer omdetta.

Även infektioner kan man drabbas av. Det är inte så vanligt, men när de blir allvarlga kan det bli riktigt jobbig, i värsta fall med nekros (vävnadsdöd) som följd. 

BII är "lite hajpat" just nu, det känns som om alla trådar handlar om det, för att så många har hört om det för första gången nu och reagerar förstås med oro. Jag kan föreställa mig att det finns personer som reagerar "allergiskt" på något sätt, men jag tror också att väldigt många av dem som tror de har Breast implant illness i själva verket har någon annan diagnos. Jag tror t ex att candidasvamp ligger bakom många fall. Vi hade en tjej nyligen som hade fått bättre ordning på sin tarmflora och inte längre trodde att hon har BII.

Tänk på hur många tjejer det förmodligen finns som mår dåligt utan att kunna hitta någon bra förklaring. Hur många av dem kan tänkas ha bröstimplantat? Och visst måste det då kännas logiskt att tro att orsaken är just bröstimplantaten? Och jag säger inte att det aldrig kan vara det, men de andra som mår dåligt då, utan implantat? Kan inte de ha samma diagnos som de med implantat?

Jag välkomnar all forskning man kan erbjuda på området, men det gäller att vi som kan bidra med något i frågan är så sakliga och uppriktiga vi kan och erkänner både det som talar emot BII och det som talar för det. Att vi inte lurar alla som mår lite dåligt att tro att hon borde ta ut sina implantat! Annars är risken att bilden av BII förblir så diffus och spretig att det aldrig går att "hitta några vetenskapliga bevis".

Moderator, medlemsansvarig och delägare i POF.
50 år, 164 cm, 72 kg
Ca femton års trasslig brösthistorik som finns beskriven i min profil, som ligger till grund för mitt engagemang i POF.
Missa inte att det är ett nytt POF på gång och att ni behöver ha en aktuell mailadress för att kunna logga in när det är dags (ca senhösten 2023, är prel.planen)!

2021, January 12 - 23:47
Bigger Breasts
Bigger Breasts's picture
Offline
Last seen: 3 years 12 months ago
Brons
Joined: 2021-01-06 15:47

Jag opererade mig när jag var 20 år (40 år idag). För mig kom olika symptom smygandes. Men då var detta inget man talade om. Allt var så säkert och tryggt. Jag hade inga konkreta problem med själva brösten i sig utan mest psykiskt och stora problem med huden. Bölder som krävde penicillin flera gånger per år. Sen kom ledvärk, svår migrän mm. Det var först i somras jag hörde talas om bii. Läste på och nu i backspegeln så inser jag att det var ett av mina sämsta beslut i livet. Att plocka ut implantaten är inget svårt men att göra en sk enblock på rätt sätt är en riskabel operation och dessutom ser man ”sämre” ut än innan man satte in implantaten från början.
Listan kan göras lång på nackdelarna och för mig har det inte varit värt det. Det finns en grupp på fb som heter Breast implant illness nordic . Gå med där och läs innan du tar ditt beslut.

2021, January 13 - 10:04
Tomtenisse
Tomtenisse's picture
Offline
Last seen: 3 years 8 months ago
Silver
Joined: 2021-01-06 22:23

Man verkar inte kunna gå med i den sidan på om man inte har BII själv det är tur du berättar hur det kan bli men dessvärre tänker jag att man aldrig själv kommer våga utsätta sig för risken! MEN jag efterforskar som en tok och jag tror att framför placering med släta implantat kan bli bäst för mig! Skulle de bli några komplikationer då verkar de inte vara lika svårt att ta ut dom om de sitter framför !? och de resultat jag tittat på verkar bli jättebra! Men inte vet jag!?

160cm
63kg
2 barn
Väldigt sugen på en bröstförstoring varit på en konsultation på citadellkliniken hos waseem 4/1 då pratade vi om 425 cc anatomiska implantat bakom muskeln! Är rädd för tiden efter op och
komplikationer och att jag inte blir nöjd!
Andra konsultation - novokliniken vmo kirurg katia gomes februari, framförplacering 350 eller 450
Innan op 75 använder b kupa men har förmodligen a har alltid bombshell bh

Annons
2021, January 13 - 10:07
Tomtenisse
Tomtenisse's picture
Offline
Last seen: 3 years 8 months ago
Silver
Joined: 2021-01-06 22:23

Marina jag skulle gärna vilja läsa din opetstionsberättelse kan man läsa den någonstans?

160cm
63kg
2 barn
Väldigt sugen på en bröstförstoring varit på en konsultation på citadellkliniken hos waseem 4/1 då pratade vi om 425 cc anatomiska implantat bakom muskeln! Är rädd för tiden efter op och
komplikationer och att jag inte blir nöjd!
Andra konsultation - novokliniken vmo kirurg katia gomes februari, framförplacering 350 eller 450
Innan op 75 använder b kupa men har förmodligen a har alltid bombshell bh

2021, January 14 - 17:13
Marina
Marina's picture
Offline
Last seen: 16 hours 28 min ago
Moderator
Joined: 2010-04-14 19:00

Tomtenisse wrote:

Marina jag skulle gärna vilja läsa din opetstionsberättelse kan man läsa den någonstans?


Hej! Jag har inte skrivit en operationsberättelse, eftersom det har varit en så lång resa/historia med återkommande korrigeringar under 15 år, det går att se av kalenderposterna i min profil (dit kommer du genom att klicka på mitt namn). Men om det du vill läsa om är explantationen och en serie av fettransplantationer, så kan du följa den resan rätt bra i den här tråden: https://www.plastikoperationsforum.se/forum/kropp/brostforstoring/jag-tar-ut-implantaten-och-transplanterar-fett

Moderator, medlemsansvarig och delägare i POF.
50 år, 164 cm, 72 kg
Ca femton års trasslig brösthistorik som finns beskriven i min profil, som ligger till grund för mitt engagemang i POF.
Missa inte att det är ett nytt POF på gång och att ni behöver ha en aktuell mailadress för att kunna logga in när det är dags (ca senhösten 2023, är prel.planen)!

Annons
Annons
Annons