Annons
5 posts / 0 new
Last post
#1 2011, April 29 - 15:06
anonym (not verified)
anonym's picture

Fjällar på underarmar och brösten?

Jag fjällar rätt mycket på mina underarmar och även lite på brösten och jag tror att det har med min bröstförstoring att göra.. Är det någon mer som känner igen sig, eller är det något jag borde observera mer? 

Annons
2011, April 29 - 15:18
HannibalLecter (not verified)
anonym's picture

Relatvit vanligt, huden utsätts för mycket påfrestningar & jag fick också en del utslag. Smörj ordentligt med Locobase repair från apoteket, eller Weledas Havandeskapsolja för att lindra & hjälpa huden som nu måste förnya sig & tänjas otroligt snabbt.

2011, April 29 - 16:49
tuttified
tuttified's picture
Offline
Last seen: 2 years 4 months ago
Silver
Joined: 2011-01-12 14:41

Mina bröst fjällade jättemycket efter ett par veckor. Jag vet inte riktigt hur länge det häll på men nu (efter 5½ vecka är det i alla fall borta).

Det är bara att smörja på så slutar det snart! =)

29 år, 180 cm, 74 kg, inga barn

Konsultation Plastikhuset Linköping jan
Konsultation Citadellkliniken 2 feb -11 14.00
OP Citadellkliniken 21 mars -11 kl 12.00
510 cc MP

http://tuttified.blogg.se/

2011, May 3 - 18:25
Manda (not verified)
anonym's picture

ok jag få doppa mig i en flaska hudkräm :) tycker ändå det är konstigt att man fjällar, undra varför lixom :)

Annons
2011, May 10 - 23:01
Marina
Marina's picture
Offline
Last seen: 3 days 6 hours ago
Moderator
Joined: 2010-04-14 19:00

Ja det är intressant, jag har också iakttagit samma fenomen, och tänkt att det nog berott på att jag dels tvättat mig med descutan och dels inte varit speciellt fysiskt aktiv så jag svettats och därmed gnidit bort gamla hudceller, och inte heller kunnat gnugga så frenetiskt med handduken efter dusch, pga ömheten vid armrörelser.

Men det känns lite futtigt som förklaring, som om nån har en bättre..?

Moderator, medlemsansvarig och delägare i POF.
50 år, 164 cm, 72 kg
Ca femton års trasslig brösthistorik som finns beskriven i min profil, som ligger till grund för mitt engagemang i POF.
Missa inte att det är ett nytt POF på gång och att ni behöver ha en aktuell mailadress för att kunna logga in när det är dags (ca senhösten 2023, är prel.planen)!

Annons
Annons
Annons