Annons
1 post / 0 new
#1 2013, November 20 - 21:16
Ophelia
Ophelia's picture
Offline
Last seen: 9 years 4 months ago
Silver
Joined: 2013-10-26 23:54

Ankarlyft. Syns ärren mycket?

Jag har nu varit på konsulation och ska opereras den 14 januari.
Eftersom jag gått ned så mycket i vikt efter jag gick upp 70kg av en tumörsjukdom är det i praktiken bara skinnlappar till bröst jag har nu.
Så i samtal med läkaren kom vi fram till att yttre lyft och bröstförstoring via ankarlyft skulle ge bäst resultat.
Har tittat på många bilder här i galleriet och tycker inte ärret verkar synas så mycket efter en tid. Ungifär som bristningar som blir vita efter ett tag.
Någon som fått problem med läkningen och tycker ankarlyft syns väldigt mycket.
Jag kommer göra det även om det kommer synas för det kan inte bli värre än det är nu. Men skulle vara intressant med lite åsikter.
Bara göra snitt under eller i armhålan är inte en möjlighet för mig då de hänger så pass mycket och jag vill främst få en fin profil med kläderna på, att det ska se naturligt ut.
Någon som har erfarenhet av både ankarlyft och enbart snitt under bröstet eller i armhålan?
Kram alla!

37 år,174cm och,55kg.Dotter 15 år.
4/9 2013 bukplastik Karolinska sjukhuset.
22/1 2014 Bröstförstoring+ lyft. 325cc texturerade moderate plus coh1. Dr Janne Ohlsén, Plastikkirurggruppen.
Storlek före:0
Storlek efter:70E
15/10 2014 Armplastik+ korri

Annons
Annons
Annons
Annons