Bröstförstoring mar 2013 - Proforma Clinic - Stockholm Örjan Gribbe - Ljubi
Hallå där!
Då var det min tur att skriva Op-berättelse!
Kvällen innan op bäddade jag rent, packade väskan, städade och tvättade så jag hade rena kläder osv. Duschade med descutan på kvällen (usch vad torr man blir)
Blev sjuk 4 dagar innan op så jag gick på antibiotika, hade precis börjat må bättre på kvällen innan. Sov som en stock den natten och kände ingen som helst nervositet (konstigt då jag har panikångest)
Vaknade på morgonen runt 6.00 pussa min pojkvän hejdå och duschade ännu en gång med descutan, pappa skjutsade mig och min halvsyster som skulle vara med på kliniken, direkt när vi kom fram vart vi invisade på mitt rum (fick ett eget) satte på mig morgonrock och tofflor och behöll trosorna på, fyllde i hälsodeklaration och sen kom Örjan för att rita på mig, han sa att ungefär vid 9.00 är det dags men det blev försenat så ca 10.30 kommer jag in på OP och lägger mig som Jesus på korset och förklarar för narkostjejerna att jag vill bli sövd snabbt innan jag springer därifrån hehe, det började sticka i ansiktet som tusen nålar och sen somnade jag.
Vaknade upp på uppvaket och kollade ner: där va mina nya tuttar :D
Hade dock otroliga kramper på insidan (i klyftan) har ganska vältränade bröstmuskler så ah det gjorde rejält ont!
Låg och grät ett tag och sen blev jag inrullad på rummet.
Kände direkt att jag behövde kissa så jag tröck på larmknappen och efter ca 30 min? Så dyker en väldigt otrevlig och okänslig sjuksköterska upp, hon sliter upp mig ur sängen och tvingar mig till toan.
Jag vet bara att varje gång jag tröck på klockan så tog de typ 20-40 min innan någon kom och det tyckte jag var riktigt dåligt faktiskt, jag mådde illa när jag försökte ta mig upp ur sängen och höll på att spy och den otrevliga sjuksköterskan sa att jag hade blodtrycksfall?! Vilket jag kände att jag absolut inte hade, efter hon tröttnat på mitt gnäll så kommer hennes chef som är grymt gullig och känner på min puls och konstaterar att här va de minsann inget blodtrycksfall utan jag behövde bara en spruta mot illamående! Sagt och gjort och jag mådde grymt mycket bättre och kom på fötterna direkt :)
Jag är lite besviken på servicen faktiskt! Dom glömde ge mig värktabletter 3 gånger och glömde fråga om jag ville ha mat.
Jag mådde oförskämt bra dock så umgicks med mina besökanden ute i receptionen hela kvällen och drack kaffe och cola, lyssnade musik och kramades. Min tjejkompis kom med en påse från VS med överrasknigar i ( Victorias secret) bästa! :D
Har inte haft så ont alls faktiskt förutom när jag legat still länge och då har jag bara gjort bröstgympan så har de hjälpt, har tagit en morfintablett men vart bara trött så det får bli Alvedon för min del!
Tack till den trevliga tjejen som kom och umgicks med mig och mina vänner på proforma som också hade opat sig! Kul att någon ville prata lite :)
Jag är toppen nöjd men Örjan och brösten :)
Jätte trist med servicen.. jag upplevde samma sak tills dem bytte till natt sköterskan som var otroligt gullig.. innan blev jag också bortglömd flera grr och det kändes som att sköterskan inte ens visste hur hon skulle röra vid mig för att hjälpa mig på traven upp första gången ur sängen.. men men tur att allt gick bra ändå! och stort grattis till nya brösten ! :))
Verkligen :( allt man hört om att man skulle bli behandlad som en prinsessa var bara som bortblåst :/
Tycker verkligen att dom borde kolla upp vilka som är anställda, för det där drar ner allting ganska mycket, kände mig stressad när jag låg där och så ska det ju faktiskt inte vara! :/
Tack tack och grattis själv :D
Opererades samma dag på samma klinik och tyckte någon sköterska var katastrofal och andra var helt underbara. Vart helt bortglömd av en sköterska så hon gick hem utan att ge mig smärtstillande eller att ens be den nya sköterskan att ge mig det.
Hon var dessutom otrevlig i tonen, jag bad om smärtstillande och får till svar: jag har 12 tjejer som har lika ont som dig! Du ska få men du får vänta på din tur. Ville då inte "störa" mer vilket iofs är helt sjukt att jag kände men efter 2h kände jag att nu måste hon ju gett till alla andra men då hade hon kilat hem istället. Kände mig så himla liten och ynklig just då.
Och andra sidan var hon snäll och lät min sambo komma in efter kl.18 då hans åkt en bit.
Tycker så synd om alla andra sköterskor och personal som faktiskt var underbara, deras rykte riskerar ju tt försämras i och med en otrevlig sköterska hit och dit.
Var annars mycket nöjd med både sköterskor, kirurg och annan personal!
Usch vilken tråkig läsning med sköterskorna. Jag ska operera mig på Proforma om 1 månad men blir nervös nu! Jag kissar sjukt mkt, uppe ca 2-4 ggr per natt till exempel. Att man måste vänta sådär länge är INTE okej! Fick du be om mat till slut eller kom dom på det själva? Får man äta vad man vill efter operation, kan man tex ta med sig en macka? Sen undrar jag, besök.. Hur fungerar det? Inget besök efter 18.00 eller?
Det spelar ju liksom ingen roll hur många tjejer dom har som har ont!
Isåfall får dom har två sköterskor eller fler..
Betalar man 37.000kr borde man få ordentlig service och smärtlindring.
Min pojkvän och min vän stannade tills 21.30 tror jag och vi levde loppan ute i "Lobbyn"
:)
Skönt att jag inte var ensam om att känna så iallafall och hoppas ni mår bättre nu :)
Kram
Va inte nervös! Tryck på ringklockan tills dom kommer, det är inte mer än rätt!
Jag vet inte det där med besöket, brydde mig inte riktigt utan släppte in mina besök efter 18 tror jag :)
Exakt! Dom är ju där av en anledning. Förstår inte hur jag kunde känna att jag inte ville störa. Alltså jag älskade dom flera sköterskorna så andra behöver nog inte vara rädda. Dom flesta är ju väldigt nöjda efter sin vistelse där.
Såg er där ute på kvällen. Tänkte kila ut för jag var så uttråkad men ville inte störa där heller :P
Jag var ju väldigt pigg på kvällen då vi fått ordning på min yrsel.
Äter du något mer än Alvedon Ljubi?
Ja varför kom du inte ut och umgicks lite? :)
Nej jag äter knappt Alvedon, tagit 1 morfintablett till natten i 2 dagar och kanske 2-3 Alvedon om dagen.
Haha jag vet inte, ville ju liksom inte störa. Ångrar det nu då jag var så pigg och hade såååå tråkigt. Haha. Kändes som när man var liten och gick i skolan igen, man ville vara med men vågade inte. Haha.
Okej, jag har ju testat helt utan morfin nu och det har gått bra fram tills imorse, dör på min rulle jag har pressad mot ena bröstet. Känns som om bröstet snart sitter i armhålan.
Vad har du för storlek? Är du nöjd?
Haha du hade absolut inte stört :) bara trevligt!
Vilket rum låg du i?
Jag la i 400cc HP vet inte vilken storlek jag har nu än :)
Känns som att mina sitter i armhålan och uppe vid halsen!
Att jag inte visste det då! typiskt! :(
Jag låg i rum 7. Dudå?
Haha ja mitt höga känns som om det sitter i armhålan just när rullen trycker implantatet ditåt.
Men svullnaden mot nyckelbenen har lagt sig! :)
Jag låg i nummer 9 :) näst längst bort från toan