Komplikationer efter op?
Hej!
Jag är sugen på att operera mina bröst och ska på konsultation hos P. Höijer på NK om några veckor.
Är mest orolig för att det ska gå fel och att resultatet av mina annars fina (men små) bröst kommer att bli dåligt.
Hur vanligt är det att det blir komplikationer? Vet ju om kapselbildning osv, men tänker allmänt - att man mår väldigt dåligt efter operationen osv.
Hur lång tid tar det innan man mår ok? Hur länge sitter smärtan i? Förstår ju att det är högst individuellt, men på ett ungefär.
Tack för hjälpen <3
28 år, 174 cm, 53 kg
Bröstförstoring
Konsultation 24/1-20, Patrik Höijer, Nordiska Kliniken
Konsultation 31/1-20, Mattias Elmér, Nordiska Kliniken
Operation 20/2-20, Mattias Elmér, Nordiska Kliniken. Motiva Ergonomix Demi, 360cc bakom muskeln.
Strl före op: outfylld 70B i vadderad bh
Strl efter op: 65E/70D
Jag mådde jätte bra från dag ett. Var begränsad i hur jag använde armarna under första veckan och andra veckan började jag mer och mer bete mig som vanligt i vardagen. Nu två veckor efter op har jag inte ont alls, sover på sidan igen, går flera kilometer varje dag, kan ha armarna ovanför huvudet osv. Tror smärtan försvinner helt inom en vecka för de flesta i alla fall
Ålder: 20 år, Längd: 158cm, Vikt: ca: 47kg
Intresserad av: Bröstförstoring
Bh innan op: 70B
Storlek efter op: 65 D-E i läknings bh
Har: motiva ergonomix 230cc bakom muskeln
Klinik/Läkare: Akademikliniken göteborg
Operations datum: 12/08-19