#1
2021, July 30 - 16:55
Uttag av implantat - kapselfrågor
Hej!
Kommer plocka ut mina implantat, men har inte bestämt var, när och hur än…
Om kapseln lämnas kvar - känns den sen? Jag har mina implantat framför bröstmuskeln, gör det skillnad?
Om man struntar i en bloc men tar bort så mycket kapsel man kan, går det fortfarande att göra under lokalbedövning?
Och kommer plastikkirurgen bestämma under operationens gång om den ska ut eller inte? Har inga besvär av kapseln, vad jag vet.
Har här i forumet läst att de tar bort implantat under lokalbedövning i Linköping, kommer kontakta dem för konsultation.
—
Storlek innan op: 75A.
Mars-13: bröstförstoring av Örjan Gribbe på Proforma Clinic. 375 cc
Storlek efter op: 70E
Inga komplikationer och mycket nöjd med resultatet.
2020: Funderar på explantation, en bloc.
Annons
Annons
Annons
Hei, jeg vet ikke eksakt men jeg kan dele av min erfarenhet. Tog ur mine Allergan i 2020 pga kapsler som gjorde ondt. Det ble inte gjort en bloc - det kunne/ville kirurgen inte - men han tog de ut.
Sen ble det satt inn nye implantat i mindre storlek. Jeg har ofte fundert på om jeg heller skulle ha tatt dem ut uten å sette inn nye. Har ingen store problem men ubehag,
Om du tar ut dine vil jeg gjerne vite hur det går ?
2008: 255 cc, 70 B -> 70C
2014: 375 cc + fettransplantasjon, 65 G
2020: 300cc. Korr kapsler + fickor, 70E
2023: Uttag