Bakom/ framför muskeln?
Hej!
Jag har bestämt mig för att göra en bröstoperation och förhoppningsvis blir det av nu i höst. Har tänkt lägga in 300-350 men ej bestämt koksalt eller hallon. Jag tränar mycket bodypump och styrketräning och har läst mycket att folk får problem att träna som vanligt , att det gör ont och brösten rör sig sidledes...Gäller det alla?? Eller någon som lagt bakom muskeln och det har funkat att träna hur bra som helst efter ett par månader? Verkar ju som att bakom är att föredra förutom ur träningssynpunkt...Har tänkt operera mig på Proforma, ska ringa och boka tid för konsultation imorgon. Hoppas jag slipper vänta föör länge på tid, har ju funderat på detta i 8 år nu :)
Tjej på 30 år som funderat 8 år på en bröstförstoring.Op bokad 30/8 hos Örjan Gribbe på Proforma:)
Kan nån snälla snälla hjälpa mig, ska opas om 11 dgr och börja tveka exakt vad ja vill ha för sorts bröst, ja gillar den fejkade looken men inte allt för mycke, så ja vill inte ha helt bakom bröstmusklen har jag men de finns sååå mycke och välja på så jag tror jag måste få råd så jag kan mejla Jörg och fråga lite om råd och så, snälla HJÄÄÄLPPPP!!!
vad är det som du tvekar på?
Fejk look...vad innebär det för dig?
Ang de olika profilerna, egentligen så som jag förstått det handlar det om hur utstående bröst man vill ha, jag har HP= hög profil som innebär att de står ut mer från kroppen, sen finns det medel och låg samt extra hög.
När du bestämt dig för vilken profil är det sen att lägga in ris/gryn i påsar och titta på dig själv i speglen och se, vadd är just du. Hur stora vill du ha dem, sen lägger du på 50 ml till då det e det som försvinner när man lägger bakom musklen.
172 cm lång
69 Kg
73 cm under brösten
99 cm över brösten
Innan 85 F, men efter 50 kg viktnedgång, tomma och hängiga 70 D
110601-> Ankarlyft samt geléhallon 650 cc HP av dr Jörg Bohn
Strl på Citadell bh:n 80 G, stl i Change bh 70 I
Korrigering
Asså vi har redan bestämt hög profil 440 cc men jag vet att om man lägger den bakom musklen ser de mer naturligt ut, men nu så vill jag endå de ska se lite fejkat ut, inte porrigt, inte slits men inte helt naturliga heller, mit emellan....
man kan få till den dära fejk looken med bakom oxå :D
Om du tittar i galleriet åvanför så kan du se en massa bilder.
När man har vanliga kläder på sig ser det normalt ut, men när man går ut och ska festa så kan man ta andra som gör att det ser mer fejkat ut, allt beror på hur man klär sig.
172 cm lång
69 Kg
73 cm under brösten
99 cm över brösten
Innan 85 F, men efter 50 kg viktnedgång, tomma och hängiga 70 D
110601-> Ankarlyft samt geléhallon 650 cc HP av dr Jörg Bohn
Strl på Citadell bh:n 80 G, stl i Change bh 70 I
Korrigering
ahaaaaa ok, dina ser bra ut ju, va har du för implantat och storlek? asså alla här verkar ha värsta koll på vilka implantat de har mm men jag vet bara att mina är högprofil och 440 cc och ja ska också göra ett lyft ;) hahaha
jag har mentor, coh 1 och 650 cc, hade ca 200 cc innan op och gjorde ett ankarlyft för hade gått ner mkt i vikt så de hängde som taxöron. Lyftet är det bästa jag gjort, nu i efterloppet är de lite ojämna så ska tillbaka till Jörg om 2 veckor och säga åt honom att han får korra det. Jörg e en super bra läkare (hittils i alla fall) som bryr sig om sina pat :D
Du får sannolikt oxå mentor coh 1, verkar som Jörg använder mest dessa när han gör lyft samtidigt för de är lite hårdare än perthise.
Men nu i efterloppet hade jag tagit coh 2 då jag har lite med underhuds fett och coh 1 givit mig rippling på ena sidan av hö. bröst och undersidan av det, så om du har lite underhudsfett kanske du ska kolla med Jörg om ni inte skulle passa bättre med coh 2...??? Detta e bara min uppfattning, men ska framföra denna själv till Jörg och hålla tummarna.
SKa du göra ett ankarlyft eller?
172 cm lång
69 Kg
73 cm under brösten
99 cm över brösten
Innan 85 F, men efter 50 kg viktnedgång, tomma och hängiga 70 D
110601-> Ankarlyft samt geléhallon 650 cc HP av dr Jörg Bohn
Strl på Citadell bh:n 80 G, stl i Change bh 70 I
Korrigering
Kul att du bestämt dig för operation!! Har själv funderat väldigt länge
och har äntligen bestämt mig:) Har en kompis som tränar mycket och har
lagt bakom muskeln som säger att hon känner av implantaten när hon tränar
styrka, inte när hon konditionstränar.
jag har med bakom men känner knappt av dem, enl Jörg så när han gör lyft, för då får man under ju så minimeras muskelpåverkan, och på mig i allafall stämmer detta på, känner av dem, men inget nämnvärt och visst rör de på sig men inte mkt ;)
172 cm lång
69 Kg
73 cm under brösten
99 cm över brösten
Innan 85 F, men efter 50 kg viktnedgång, tomma och hängiga 70 D
110601-> Ankarlyft samt geléhallon 650 cc HP av dr Jörg Bohn
Strl på Citadell bh:n 80 G, stl i Change bh 70 I
Korrigering
Okej som sagt jag vet inte mycke vad de kallar de för utan vet bara att jag ska göra ett bröstlyft för jag har också tappat många kilo innan efter min grav typ 35 kilo som gjorde att ja fick taxöron och så fort jag går ner lite så försvinner mina bröst helt så nu ska jag förbanne mig fixa till dem, men de är nog ankarlyft de heter, vet att han ska skära runt bröstvårtan och ja ner och sen under....och sen in med implantat, jag hade nog mer än dig i cc innan, typ över 300 så ja tror att med mina 440 CC ja vill ha skulle de endå bli typ E-F men ska fråga nogrannare Jörg när jag mejlar om de där du pratar om men jag vet att de tar 2 veckor för dem att beställa implantat så de kanske är försent att ändra på de men ska endå mejla honom nu, så han kan svara mig redan imorgon......
Jag vet inte om ja har så mycke fet under, eftersom jag är ganska smal uppåt, allt mitt fet ligger i underkroppen, hahaha men dina ser jätte fina ut så jag hoppas mina blir lika fina....förresten såg nånstans något om att du gjort läpparna med eller har jag fel? funderar på att göra de med i framtiden :D
Ja då e det ett ankarlyft de ska göra.
Ja jag har fått insprutat Juvaderm i läpparna, helt fantastiskt nice, gjorde inte alls ont och resultatet blev så himla snyggt, syns inte mkt i vanliga fall, men lite läppgloss eller lypsyl på då syns de att de är stora, men ser inte fejk ut allls, bara som om jag vore född såhär! ;D
Håller tummarna för dig!
172 cm lång
69 Kg
73 cm under brösten
99 cm över brösten
Innan 85 F, men efter 50 kg viktnedgång, tomma och hängiga 70 D
110601-> Ankarlyft samt geléhallon 650 cc HP av dr Jörg Bohn
Strl på Citadell bh:n 80 G, stl i Change bh 70 I
Korrigering