#1
2013, March 25 - 18:49
Förvirrad efter konsultation
Nu har jag varit på 2 konsultationer, en på proforma hos Calle i torsdags som jag gick skitdåligt (finns tråd om den på POF) och en i fredags på Laser&Estetik hos Patrik som gick bra.
Det enda som förbryllar mig är att båda rek bakomplacering och det enda jag läser här på POF är att det är förknippat med massa kompl medans dom säger att jag bara riskerar infektion eller blödning och dessa är lättfixade med operation vid blödning eller antibiotika vid infektion och hjälper inte det så tas impl ut i 6 månader och så äter man antibiotika igen och 6 mån senare sättes impl in men dessa kompl är så ovanliga enligt dom båda.
Dessutom läser jag på POF att man rek framförplacering om man har egen bröstvävnad som jag har. Har en egen bröstvävnad på 200-300 cc och väldigt breda bröst på 15-16 cm var och det är där min förvirring råder.
Jag har hängbröst så jag måste göra ett bröstlyft och en framförplacering gör att jag då får hängbröst snart igen medans jag inte skulle få det med bakomplacering enligt dessa läkare och det har dom säkert rätt i, men jag riskerrar så jädrans många kompl med bakom istället så vad skall jag välja? Små fasta bröst och kanske massa kompl eller stora hängbröst utan massa risker med en massa olika kompl?
Patrik sa att det är lättare att omopa sig från bakom till framför om det skulle behövas än från framför till bakom för att fickan som då finns framför kommer glida för mycket mot fickan som då ligger mot fickan bakom som då är ny, men jag tycker det borde glida lika mycket om man har ficka bakom först och sedan skapar en ny framför senare, men enligt Patrik inte alls. Jag är helt lost på allt detta och fattar ingenting. Det var så mycket info som Patrik gav mig så det känns som ingenting fastnat i huvudet på mig (borde spelat in allt han sa till mig på mobilen så jag kunde ha lyssnat på det några 100 ggr ha ha)
Jag vågar liksom inte gå emot en läkares rek för om jag nu gör tvärtom och får nån kompl så kommer det bara skyllas på att jag får stå mitt kast och så får jag gå omkring med hängbröst som jag betalat 65000 kr bara för att jag gjorde en framförplacering pga att jag trodde att det var bäst pga att jag har så mycket egen vävnad innan op och gör jag som läkaren råder mig till så är jag så rädd för att få kompl bla muskelpåverkan så jag inte kan ha ett drägligt liv där jag ens kan bära en matkasse utan svåra plågor och får ingen omop utan dyra kostnader.
Jag hoppas ni kan lämna era synpunkter, men jag brukar mest bara få svar att skita i att opas eller nåt annat tråkigt svar och opas vill jag göra så sådana svar efterfrågas inte utan mer hur jag ska tänka om det hela för jag är som sagt så förvirrad.
—
40 år, 165 cm, 61 kg på väg ner till 55-57kg, 79 cm under brösten, över 86cm, midja 80 cm och stuss 94 cm Strl före op: 75 B-C Strl efter op: Runt 75 I-J Klinik: Laser & Estetik Läkare: Patrik Höijer Konsultation: 22 mars 2013 Klinik: Laser &
Annons
Annons
Annons
22år, 150cm, 50kg
Strl före: 70A/B
Strl efter: ?
Vill helst uppnå: Visuell stor C-kupa/liten D-kupa. Vill även få en finare form på brösten (mer fylliga)
Konsultation: 17/9-14 Laser & Estetik Patrik Höjier
Operation: 12/11-14 Allergan Responsive Gel
Mitt bästa och ärligaste tips: Vänta tills det är dags för operation, för visst var det 2017-2018?? Se hur dina förutsättningar ser ut då, och sedan bestäm med kirurgen vad som blir bäst?
Jag har lite svårt att se hur vi på ett forum ska kunna ge dig (nya) svar bättre än en kirurg som är proffs på sin sak, och dessutom 4-5 i förväg.
Mycket kan hända med brösten ( och livet! ) på 4-5 år så varför denna stress?
Du har varit på 2 konsultationer, och inte fått de svar du önskar som jag tolkar det? Patrik säger ju inte det du vill höra, han säger ju det han, enligt sitt kunnande och erfarenhet blir bäst på dig med ditt utgångsläge.
Litar du inte på det så finns det väl inget hinder att gå på konsultation hos andra kirurger?
Jag har läst flera trådar (och inlägg!) av dig nu och jag önskar du får de svar du söker, men tyvärr tror jag inte svaren finns här på forumet. Eller åtminstone så förstår inte JAG vad det är du egentligen vill ha svar på, ingen av oss härinne är trots mångas gedigna erfarenhet, professionella. Vi är bara vanliga tjejer med en massa samlad erfarenhet.
Men..varje kropp är unik och vi kan till syvende och sist inte säga dig vad som är rätt eller fel FÖR DIG.
3 barn, 29 år, 177cm, 68kg
Strl före Op: 75B (urammad)
Konsultation 11/10 Eija Olsson
Konsultation 22/2 Mattias Elmer L&E
Op 8/3 Laser & Estetik av BÄSTA Mattias Elmer :)
Allergan Responsive 415cc High Profile, Framförplacering
Kan bara instämma. MYCKET händer på fem år. Kroppen förändras, andra förutsättningar, nya metoder, nya implantat, både kirurg o klinik kan ha ändrats eller flyttat och priset lär inte va detsamma. Så att idag råda om något som är aktuellt om 5 år är ju omöjligt.
Citadellkliniken Dr Peter Cosmo
Op 1: -09 Perthese mp 375cc coh 1, subpectoral.
Op 2: -09. Korrigering komplikationer med mfd och db.
Op 3: -10. Korrigering komplikationer med mfd, db, rippling, höjdskillnad. Byter till Mentor 500cc m
40 år, 165 cm, 61 kg på väg ner till 55-57kg, 79 cm under brösten, över 86cm, midja 80 cm och stuss 94 cm Strl före op: 75 B-C Strl efter op: Runt 75 I-J Klinik: Laser & Estetik Läkare: Patrik Höijer Konsultation: 22 mars 2013 Klinik: Laser &
40 år, 165 cm, 61 kg på väg ner till 55-57kg, 79 cm under brösten, över 86cm, midja 80 cm och stuss 94 cm Strl före op: 75 B-C Strl efter op: Runt 75 I-J Klinik: Laser & Estetik Läkare: Patrik Höijer Konsultation: 22 mars 2013 Klinik: Laser &
40 år, 165 cm, 61 kg på väg ner till 55-57kg, 79 cm under brösten, över 86cm, midja 80 cm och stuss 94 cm Strl före op: 75 B-C Strl efter op: Runt 75 I-J Klinik: Laser & Estetik Läkare: Patrik Höijer Konsultation: 22 mars 2013 Klinik: Laser &
2 barn, 164 cm, 54 kg
Storlek före op: trött 80B
Allergan Responsive SRX 550g släta, runda delvis bakom
Extra hög profil
Operation BÄSTA Patrik Höijer, King of Boobs Laser&Estetik 1/3-13
Korrigering av töjd ficka 21/12-13
Hej!
Jag säger som tjejerna ovan. Kirurgerna kan sin sak och vet mer än vi här vad som vore bäst för dig.
Det här med komplikationer med bakom eller framför kan man inte bara hålla på och forska i genom vad folk här har drabbats av.
Det är ju inte så att du blir handikappad av lite muskelpåverkan om det skulle drabba dig.
Sen kan jag av egen erfarenhet säga att brösten kan förändras ytterligare med tiden.
Jag var på min första konsultation i november och där konstaterades att jag behövde lyft. Vilket många av tjejerna här oxå trodde.
Gick på en extra konsultation två veckor innan op. Där visade det sig att brösten dragit ihop sig lite och jag slapp lyftet.
Och då var det bara 3,5 månad mellan. Så visst kan mycket hända innan det är dags.
Nu har du varit på två konsultationer. Jag har ingen aning när du planerar opa dig men gå på ytterligare konsultation när det närmar sig för den stora dagen. Försök att slappna av lite och ta inte allt så personligt.
Det är ingen som menar något illa.
Ha en fortsatt trevlig kväll!
31år, 164cm,65kg
Strl före op:75B
Strl efter op: 65G el 70F.
Jag har ingen erfarenhet om varken bakomplacering eller framför.
Men har också läst mycket om framför placering här på forumet, om många som tror sig undvika komplikationer på det sättet.
Dvs att välja framför istället för bakom.
Mitt personliga val är bakom placering , och det kommer det blir på onsdag när min op ska ske.
Eftersom så många kirurger rekommenderar det, vill jag tro att det av någon anledning är bäst???
Måst ju ligga någonting i det om dom rekommenderar det..?
Jag tränar en hel del och vill också "ha kvar" mina bröstmuskler men har ändå aldrig ens funderat på att ha framför.
Kirurgerna måste veta vad dom pratar om ändå. Klart att bakom kanske inte alltid är bäst , men om en kirurg tror att framför vore det bästa så borde denna rekommendera det?
Du kanske ska gå på några fler konsultationer?
Sen borde det finnas fler här på forumet med erfarenhet av det här :)
Hoppas du får nåt givande svar och kommer till nån lösning!
2 barn, 55kg, 168cm, 29år
Strl före op:A/B70
Strl efter op: 70D-65D/E
Op 27/3-2013 Örjan Gribbe Proforma
375cc Mentors runda, mp + , bakom.
Såg nu att du fått en hel del bra svar :p
2 barn, 55kg, 168cm, 29år
Strl före op:A/B70
Strl efter op: 70D-65D/E
Op 27/3-2013 Örjan Gribbe Proforma
375cc Mentors runda, mp + , bakom.