Vilken Proformakirurg passar mig?
Hejsan tjejer!
Jag ska boka min konsultation på Proforma den här veckan, men jag kan inte bestämma mig vilken av dessa herrar jag ska till! Örjan Gribbe, Michael Olenius eller Carl-Johan Gustafsson.
- Den jag söker har utfört framförplaceringar.
- Han gör fina ärr som hamnar perfekt. Detta innebär mitt i bröstvecket eller fint i armhålan. (Jätte viktigt för mig)
- Den här personen kanske till och med gjort ett och annat snitt i armhålan. (Inte stort krav)
- Han är lätt att prata med och lyssnar på vad jag har för önskemål och inte är en "one trick pony", till exempel att han bara gör små bakombröst med koksaltsimplantat och snitt i armhålan och föreslår det till alla patienter bara för att det är det han föredrar.
- Ska gå med på att göra större bröst, minst 500 cc
Någon som kan föreslå vem som passar mina krav bäst? :D Läste någon gång i någon tråd om en Proformakirurg som gör "magiska ärr". Vem var det?
Tack för er hjälp :D
Ålder: 24 år, Längd: 172 cm, Vikt: ca 74 kg
Innan: Små b-kupor, något osymmetriska
Konsultation: Proforma clinic, Örjan Gribbe september 2011
Operation: Proforma clinic, Örjan Gribbe oktober 2011
Lade i 400 och 450 cc HP, coh II, framför muskeln
Hej!
Som jag har förstått det är alla kirurger på Proforma bra. Själv har jag varit på konsultation hos Carl-Johan Gustavsson och ska opereras av honom. Jag tycker han är bra. Han föreslog först att jag skulle lägga implantaten bakom, men då berättade jag om mina rädslor för dubbelbröst och muskelpåverkan och att jag nog vill lägga framför. Han sa då att det är helt ok eftersom jag har egen bröstvävnad. Jag ska lägga in 250-300 cc, så storleken kan jag inte säga nåt om. Men jag tror inte det ska vara nåt problem att lägga in 500 cc..
Ålder: 29 år, Längd: 165cm, Vikt: ca: 56kg
Intresserad av: Hakimplantat
Gjort: Bröstförstoring
Innan op: B-kupa
Efter op: D-kupa
Implantat: 300 CC, framför muskeln, hög profil, coh 1
Klinik/Läkare: Proforma- Carl-Johan Gustavsson
Konsultation: 8
Örjan sägs göra "osynliga" ärr. Däremot verkar han föreslå bakomplacering på alla.. men är absolut inte omöjlig med framför, du gör som du vill säger han. Tror inte han har nåt emot stora bröst...Lätt att prata med, rolig och rak på sak. Men jag har ju inte träffat nån av de andra heller, Calle verkar helmysig, såg honom i väntrummet när han pratade med en annan pat.
35 år, 2 barn. 70 c
Op.datum 8/9 2011
Mentor 400 cc HP framför muskeln
Örjan Gribbe Proforma Clinic
Åh, båda låter bra. Men allra bäst låter "osynliga" ärr!
Kissemissen, hur mycket egen vävnad har du?
Ålder: 24 år, Längd: 172 cm, Vikt: ca 74 kg
Innan: Små b-kupor, något osymmetriska
Konsultation: Proforma clinic, Örjan Gribbe september 2011
Operation: Proforma clinic, Örjan Gribbe oktober 2011
Lade i 400 och 450 cc HP, coh II, framför muskeln