Bröstförstoring okt 2013 - Proforma Clinic - Stockholm Örjan Gribbe - carrox
Jag gick upp 4.30 för att ta den sista descutan duschen och efter det var det dags för mig och älsko att röra oss mot huvudstaden. Vi kom till kliniken redan bid 7 tiden och välkomnades. Strax efteråt blev jag visad till mitt rum, nr 4, och där fick hag byta om till morgonrock och tofflor. Efteråt ka hag mig på sängen och fyllde i hälsodeklaration och väntade in personal. Örhan kom och ritade på mig ich var orecis lika rolig som jag mindes. När han gick talade han om att min op skulle ske vid 10.30. Efter ett tag kommer en sköterska in och sätter kanyl i armen på mig och ger mig typ 5 piller och lite vatten. Vid kanske 10.45 kommer narkosläkaren in och hämtar mig. Hon skickar mig till toan för att kissa och sen får jag en hatt för håret ;) sen är det äntligen dags att lägga sig på op bordet. Jag får syrgas och några elektroder. Blir helt snurrig av syrgas och undrar om jag kommer somna nu? Haha. Detnkänns som jag druckit typ 10 glas vin men jag kommer inte att somna ;) sen sprutas narkosen i armen och de säger åt mig att sova så gott. Det sista jag hinner tänka är att men varför somnar jag inte och sen vaknar jag upp på uppvaket!
Jag vaknar helt slut, snurrig med en känsla av att en elefant sitter på mitt bröst. Lite svårt att andas. En tjej bredvid mig har panik och säger att hon har panikångest så hag får lite panik också. Efter en stund får jag förflytta mig till mitt rum igen. Älsko blir hämtad och får träffa mig och mina nya vänner!
Jag mår fruktansvärt dåligt hela dagen då jag visst var känslig mot narkosen. Kunde inte sitta utan att nästan svimma, kallsvettaees, frös, fick blodtrycksfall, mådde illa och spydde. Har aldrig mått sämre ärligt talat. Blev tvingad att äta efter många om och men. Fick bara i mig någon tugga av min smörgås och sen kräktes jag. På toa kunde jag inte gå förrän på kvällen vid 20-21 eftersom jag inte kunde sitta upp ens 30 sek. På kvällen när jag väl kunde kissa var det på en sån där duschstol med potta i inne på rummet.
Inte förrän vid samma tid kunde jag få i mig en mugg med yoghurt och sen på natten åt jag vindruvor och daim ;) och då tog jag mig även till toaletten.
Dagen efter var jag mycket piggare. När älsko kom för att hämta mig vid 8.30 hade jag tom sminkat mig ;)
Världens bästa klinik! Jag hade ALDRIG kunnat ta mig hem samma dag som jag opades då jag mådde så dåligt så det var verkligen guldvärt att få sova kvar. Världensbästa kirurg örjan hade jag också. Alla sköterskor var fantastiska och då framförallt emma som jobbade natt!
Nu har det gått 1 vecka sen op och jag hhar knappt ont alls längre. Smärtan var värst 4:e dagen. Jag är så oerhört lycklig över mina nya bröst och det är värt varenda öre och all smärta!
Härligt att du är nöjd! Hur ont har du nu?
Bara ett par veckor kvar till min op hos Örjan! :)
Jag mår jätte bra nu :) bränner till i framförallt högra ärret då och då och sen får jsg lite ont mellan brösten ibland. Klarar fortfarande inte av långa promenader. Började dock jobba i måndags så det funkar bra :) jag var hemma i ca 1, 5 vecka. Nu bär jag barnen flera ggr om dagen också.
MissR det gör ingenting, haha. Jag sa nog knäppa saker ovkså ;) ska läsa din op berättelse också sen!