Hej!
Vid bröstförstoring har man valet att lägga bröstimplantaten framför eller bakom (under) bröstmuskeln. Vilket man väljer beror på många olika faktorer såsom fysiska förutsättningar där mycket egen vävnad såsom underhudsfett och bröstvävnad möjliggör placering framför muskeln. Om man istället inte har så mycket bröstvävnad eller om man är tunn och smal är generellt en placering bakom muskeln att föredra. Muskeln bidrar då med vävnadstäckning vilket minimerar risken att man ser och känner implantatet. Vilken placering som väljs är alltid efter diskussion med patienten.
I ditt fall låter det som att du är tunn i vävnaden och att du inte har så mycket underhudsfett. Det är då inte ovanligt att man efter en tid kan känna och se bröstimplantaten och att man även i vissa fall kan få in fingrarna under bröstimplantaten.
En annan skillnad mellan placering framför och bakom muskeln är att bröstimplantaten generellt får ett bättre stöd av vävnaden vid placering bakom än framför muskeln. Implantaten kommer vid placering bakom muskeln lite längre in i kroppen och får på så vis en bredare anläggningsyta och bättre stöd underifrån. Vid placering framför muskeln märks ofta att implantatet tynger mer i den egna huden och bröstvävnaden. Det du beskriver att “implantaten hänger” skulle kunna vara ett resultat av detta.
Det finns troligen flera olika möjligheter för dig. En lösning skulle kunna vara att flytta implantaten till en position bakom muskeln för att få mer vävnadstäckning och ett bättre stöd för bröstimplantaten. Man kan även förstärka stödet med nät som integreras i vävnaden och ger ett långvarigt ökat stöd. Om du är väldigt tunn så kan man även prova lokal transplantation av kroppseget fett för att täcka områden där bröstimplantaten syns.
Vänliga hälsningar
Dr Örjan Gribbe
Leg läkare, Med Dr
Specialist i plastikkirurgi