Hej,
Ja, det är fullt möjligt att transplantera eget fett till ett bröst som tidigare har haft implantat. Ärrvävnaden behöver inte i sig omöjliggöra en fetttransplantation, men förutsättningarna måste bedömas individuellt.
Eftersom du har haft relativt stora implantat, 500 ml, under 13 år är det sannolikt att det finns ett betydande hudöverskott när implantaten tas ut. Hur mycket huden kan dra ihop sig beror framför allt på hudens kvalitet och elasticitet, men efter så stora implantat är det mindre sannolikt att huden drar ihop sig tillräckligt av sig själv. Det kan därför behövas ett bröstlyft för att få en bra form.
Jag rekommenderar vanligtvis inte att fetttransplantationen görs vid samma operation som implantaten tas ut. Efter uttaget behöver vävnaderna läka, svullnaden lägga sig och huden stabiliseras innan man kan bedöma bröstets slutliga form, hudöverskottet och behovet av ett eventuellt lyft. En fetttransplantation kan i stället planeras efter ungefär 6–10 månader.
Hur mycket volym som kan byggas upp med fett beror bland annat på mängden tillgängligt fett, vävnadens kvalitet och hur mycket fett som kan transplanteras säkert vid varje tillfälle. Många gånger behövs mer än en behandling för att uppnå önskad volym.
Det slutliga upplägget – enbart uttag, uttag följt av bröstlyft, fetttransplantation eller en kombination – kan därför avgöras först efter en klinisk undersökning. Eftersom du har ont bör man även bedöma implant och kapsel inför operationen för att försöka fastställa orsaken till besvären. 🩵
Vänliga hälsningar,
Virginia Gonzalez
Specialist i plastikkirurgi