Hej,
Det kan absolut vara möjligt att göra en stor bröstförminskning från ungefär G-kupa till ett betydligt mindre bröst. Däremot går det inte att garantera att slutresultatet blir exakt en B-kupa.
Kupstorlek är svår att översätta till en bestämd bröstvolym i milliliter, eftersom kupan är beroende av thoraxomfånget och dessutom varierar mellan olika BH-märken och modeller. En B-kupa på en smal bröstkorg motsvarar därför inte samma volym som en B-kupa på en bredare bröstkorg. Vid planeringen är det mer relevant att utgå från kroppens proportioner, bröstens bredd och hur litet bröst som kan skapas med en bra och säker form.
Det som främst begränsar hur mycket bröstet kan minskas är blodförsörjningen till bröstvårtan och vårtgården. Vid en vanlig bröstförminskning lämnas dessa förbundna med bröstet genom en vävnadsbrygga, en så kallad pedikel, som innehåller blodkärl och nerver. Ju längre bröstvårtan behöver flyttas och ju mer vävnad som avlägsnas, desto större kan påfrestningen på blodförsörjningen bli.
Även bröstens naturliga bredd, mängden hud, hudkvaliteten och den kvarvarande vävnadens möjlighet att formas har betydelse. Om man gör ett mycket brett bröst alltför litet kan resultatet bli platt eller oproportionerligt, trots att en stor volym har tagits bort. Tidigare bröstoperationer, nikotinbruk och andra faktorer som påverkar cirkulationen kan också begränsa möjligheterna.
Vid de flesta stora förminskningar kan bröstvårtan flyttas med bibehållen pedikel. Ett fritt transplantat av bröstvårta och vårtgård kan bli aktuellt vid mycket stora och tunga bröst, särskilt när bröstvårtan behöver flyttas en mycket lång sträcka eller när blodförsörjningen annars bedöms vara osäker. Då lossas bröstvårtan helt och återplaceras som ett hudtransplantat.
Ett fritt transplantat möjliggör en större förminskning men innebär viktiga nackdelar. Känseln blir vanligen kraftigt nedsatt eller försvinner, amning blir inte möjlig och vårtgården kan få förändrad färg, form eller projektion. Metoden används därför endast när den bedöms nödvändig för att kunna genomföra operationen säkert.
Om målet är ett så litet bröst som möjligt är det viktigt att säga detta tydligt vid konsultationen. Efter undersökning och mätning kan man bedöma hur stor förminskning som är realistisk, om bröstvårtan sannolikt kan bevaras på en pedikel och vilken form som kan uppnås utan att säkerheten äventyras.
Du är hjärtligt välkommen till mig på en konsultation för en individuell bedömning och för att diskutera vilka möjligheter som finns utifrån just dina förutsättningar. 🩵
Vänliga hälsningar,
Virginia Gonzalez
Specialist i Plastikkirurgi och Allmänkirurgi