Hej! Du sätter fingret på något som är vanligt. Många kvinnor har besvär från underlivet men drar sig för att söka hjälp eftersom både samtalet och undersökningen kan kännas utlämnande. Det finns ingen anledning att skämmas för det, och vi som arbetar med intimkirurgi är vana vid att möta patienter som känner precis så.
En konsultation börjar normalt med ett samtal där du får beskriva dina besvär, vad du önskar få hjälp med och vad du hoppas kunna uppnå. Man går också igenom din hälsa, eventuella sjukdomar, eventuella kontakter med gynekologer, läkemedel, allergier, tidigare operationer och eventuella förlossningar.
För att kunna bedöma vilken behandling som kan vara lämplig behövs vanligtvis även en gynekologisk undersökning. Den ska göras lugnt och respektfullt, och du kan när som helst be att man stannar upp. Berätta gärna redan vid bokningen eller i början av besöket att du tycker att situationen känns svår, så att undersökningen kan anpassas efter dig.
Hos oss är det inga problem att ha med en närstående vid samtalet och/eller undersökningen, och vi kan också ordna så att vi har en extra personal närvarande om man känner att det skulle vara ett stöd. Efter undersökningen går vi igenom vad jag har sett under undersökningen, vilka möjligheter som finns, förväntat resultat och risker. Du bestämmer sedan själv om du vill gå vidare.
Besöket och journalen omfattas av samma sekretess och tystnadsplikt som annan hälso- och sjukvård. Du är alltså helt trygg med att dina uppgifter och besök behandlas med diskretion, vilket enligt lag gäller alla vårdgivare.
Johan Thorfinn
överläkare / docent i plastikkirurgi
Linköping