Hej,
Den största skadan vid läkning kommer från nikotin, även om tobaksämnen i brunt snus har en ytterligare skadlig effekt. Det som händer vid användning av nikotin är att blodkärlen drar ihop sig, syretillförseln till vävnaden minskar och immunförsvaret fungerar sämre. Därför rekommenderas ofta att sluta helt med nikotin minst veckor före och efter operation.
Nu har du visserligen genomgått en mindre operation med kapselklyvning, vilket minskar risken om det bara var för att justera formen/klyftan. Om du däremot hade kapselkontraktur (förtjockad kapsel) kan det dock vara rimligt att vara extra försiktig och överväga ett längre nikotinuppehåll.
Det finns studier som tyder på att rökning kan öka risken för kapselkontraktur. För vitt snus saknas fortfarande direkt forskning, även om man utifrån nikotinets effekter ofta rekommenderar samma försiktighet.