Stranden
Kvinna ·
03 jan, 2014
Bröstförstoring dec 2013 - Proforma Clinic - Stockholm Örjan Gribbe - Stranden
Proceduren utförd av Örjan Gribbe vid Proforma Clinic - Stockholm
Nu har det gått 15 dagar sen jag gjorde min op på Proforma Clinic, hos Örjan Gribbe.
Hela den här resan började för ca 1,5år sen när jag var på min första konsultation. Jag fick ett bra första intryck av kliniken och av Örjan, trots att han var lite kort.. Då bestämde jag mig för ett mycket mindre implantat än vad det slutade med. Tiden gick och det blev ingen op pga pengabrist.
Jag bokade in en ny konsultation i okt 2013 och då valde jag 400cc, mpp, runda, bakom bröstmuskeln. Dessutom bokade jag in op-dag till den 19 dec. (Vid den konsultationen var Örjan på ett mycket bättre humör och skojade friskt :))
Några veckor innan op började jag tvivla på mitt val så jag mailade Örjan och bad att få prova andra implantat på op-dagen, vilket gick bra. Velig, jag vet..
Den 19 dec var det dags, jag och min pojkvän gick upp tidigt och tåg tåget in till Stockholm södra. Vi skulle vara där kl.07.45.
Väl där fick vi ett eget rum ganska snart där jag fick byta om till tofflor och morgonrock plus fylla i en hälsodeklaration. Någon timme senare kom Örjan och hämtade mig så vi kunde prova implantat en sista gång. Då bestämde jag mig för 450hp ist och Örjan trodde det skulle bli super fint på mig.
Tillbaka i rummet satt jag och min pojkvän och väntade ganska länge innan en sköterska kom in för att sätta in kanylen och ge mig lite blandade piller.
Till slut var det dags. Dem kom in och hämtade mig, jag sa hej då till min pojkvän och jag gick in till operationssalen tillsammans med sköterskan. Jag fick ta av mig tofflorna och morgonrocken och sedan lägga mig på bordet, snacka om att jag var nervös. Har aldrig blivit sövd tidigare så hade ingen aning vad jag hade framför mig. Dem la på mig ett tjockt täcke och en kudde under knäna, riktigt mysigt faktiskt. Dem sprutade in lite olika saker vilket jag inte kommer ihåg vad det var och ganska snart hade jag somnat.
När jag vaknade upp låg jag på uppvaket, utanför operationssalen, men en massa täcken och kuddar. Jag skakade jätte mycket och hade väldigt svårt för att slappna av. Sköterskan kom för att försöka lugna ner mig och bad mig andas långsamt. Dessutom drog hon upp mina armar över huvdet och jag fick lite av en chock men det blev lättare att andas så.
Efter en stund körde dem in mig på mitt rum där jag fick lägga mig i sängen och vila i ca 1h innan det var dags att promenera till toaletten, vilket var skitjobbigt. Sköterskan väntade utanför och när jag var klar och kom ut tog hon tag i mig och sa att jag var väldigt blek och att vi måste skynda tillbaka till sängen.
Nästa gång jag vaknade var pojkvännen där och höll mig sällskap. Blev så glad över att se honom. Men jag somnade om ganska snabbt igen. Så fortsatte det resten av kvällen och emellanåt kom olika sköterskor in för att titta till mig, ge mig mer smärtstillande och tjata på stretchingen.
Mitt sällskap åkte därifrån på kvällen men för sköterskan hade han fått stanna mycket längre om han kunnat. Väldigt snällt :) Nattsköterskan var en äldre kvinna som var hur gullig och mysig som helst. Älskade henne.
Natten var dock ganska jobbig. Hade inte så ont i brösten men ryggen... gud vad jag hade ont i ryggen!
Jag vaknade runt 07.00 och nattsköterskan kom in och meddelade att frukost vagnen var framme. Vid vagnen träffade jag 2 andra tjejer som också gjort bröstförstoring. Det var skönt att prata lite och dela med sig av upplevelsen.
Min pojkvän skulle komma runt 08.30 för att hämta mig men han överraskade mig och kom dit mycket tidigare. Han hjälpte mig att packa ihop mina saker och nästa sköterska kom in för att ge mig tejp och lite andra förnödenheter. Vi skulle dessutom tillsammans titta på brösten så jag kunde ställa ev frågor.
Nu har det som sagt gått 2 veckor och jag har haft väldigt ont stundvis. Nu känns det mycket bättre och jag kan äntligen börja njuta av mina nya bröst!
Sortera efter
Linnlofgren
Kvinna ·
03 jan, 2014
Stranden
Kvinna ·
04 jan, 2014
Bubblizz
Kvinna ·
04 jan, 2014
Stranden
Kvinna ·
04 jan, 2014
SofiaT
Kvinna ·
05 jan, 2014
Bubblizz
Kvinna ·
06 jan, 2014
Stranden
Kvinna ·
08 jan, 2014
Liljas
Kvinna ·
15 jan, 2014
lisa-lotta
Kvinna ·
19 jan, 2014
Stranden
Kvinna ·
19 jan, 2014