Välkommen till nya Plastikoperationsforum
undefined profilbild

Anonym användare

13 feb, 2012

Bröstförstoring jan 2017 - Proforma Clinic - Stockholm Örjan Gribbe - anonym

Proceduren utförd av Örjan Gribbe vid Proforma Clinic - Stockholm

Hann inte att bli nervös faktiskt.. Kvällen innan var jag ute på en promenad o handlade 'Descutan' och myste. Kom hem, duschade och packade en väska. Klockan 7:45 skulle jag befinna mig på kliniken. Morgonen därefter, fastandes och efter ännu en vända Descutan så tog jag t-banan till söder och kom till kliniken lite för tidigt. Slängde iväg nåt sms och gick sedan in och anmälde mig i receptionen hos de fantastiskt gulliga tjejerna som jobbar där.

Fick dela rum med en tjej som var 4-5 år yngre som skulle göra samma operation hos samma kirurg. Vid 8.30-9 nåt sånt så kom Örjan och skulle rita på mig. Fick veta att jag var först ut för operation idag. Sweet! När jag stod där, naken o utblottad (nädå, kändes faktiskt inget farligt o så har man ju trosor såklart..) så "hmm:ade" han lite och undrade om vi hade pratat om lyft på konsultationen? "Ehm näe?" sa jag.. Ja det tyckte han ju var lite tokigt o sa att jag givetvis fick skjuta upp operationen om jag ville fundera.

Efter noga mätande och studerande kom han fram till "högprofils"-implantat och 450cc skulle bli toppen på mig och göra så vi slipper lyft. Frågade om siffrorna skrämde mig och om det kändes bra. Sa att jag litar på honom, kör hårt.

In på rummet igen, fick inte veta när operationen skulle bli av alls faktiskt.. men "vi syns senare idag" sa han. Efter några minuter kom en sköterska in med ett litet plastglas med massa tabletter. Sköljde ned och fick veta att "nu är det dags för operation".. Jösses, så snart?! "Jag ska bara skicka iväg ett sms" sa jag med lite darrig röst och blev såklart lite stressad. Men hon sa att det var lugnt, ta din tid och kom sen. "Opereras nu", var det jag fick ihop, tror jag, till min älskade pojkvän och fick ett "Jösses! Ring sen!" (typ?!) som svar.

In i en svinkall operationssal, burr! Av med morgonrocken och kröp ned under ett TJOCKT gosigt täcke.. Snackade lite med sköterskan o blev stucken i armen för dropp o ja så de kan spruta in vad-de-nu-söver-med.. efter bara någar minuter var det dags för det. "Nu kommer det stickas lite i ansiktet o sen så kanske du får en konstig smak i munnen". Stickningarna kom, "nu sticker det..".. Smaken kom, "o nu smakar det konstigt". Sedan minns jag inget mer. Vaknade upp på uppvaket i en annan säng och försökte sätta mig upp. Hörde "du har precis opererats, ligg ned du" ett par gånger.. för jag förstod inte att det var riktat till mig :)

Blev inrullad på rummet igen, kändes lite stelt o märkligt.. kikade ned och ja, där satt de.. ett par ganska stora bröst! Fick huvudändan upphissad av sköterskan men började ganska snabbt att må illa, blodsockerfall! Hon sa att jag kunde ligga ned lite till, illamåendet förvann direkt. Pigg o glad var jag, undrade hur sjutton jag hade hamnat i min säng igen.. "Ja du gick med hjälp av mig".. jaha se där?

Efter en kort stund kunde jag sitta upp igen, fick cola och ja.. gjorde egentligen ingenting? Messade killen, vilket projekt det var!! HAHA såg så suddigt och var lite nyvaken. Skickade även iväg en bild på nya behagen ;) Sköterskan kom efter ett tag o berättade lite, sa att det hade gått bra.. kom in med ett par mackor ganska snabbt. Tog dock LÅNG tid att få i sig. Men kom snabbt underfund med att det var lättast att äta skinkan, osten o grönsakerna först.. då började magen finna sig o sen fick jag i mig allt. Mums!

Hängde o bläddrade i tidningar, skulle upp på toa.. oj jösses vad stelt.. inte tokigt ont men ja ändå ont? Har inte jättestarka minnen från tiden efter operationen annat än att jag var pigg, glad o mådde bra.. tror jag hade rätt tråkigt? Pojkvännen kom förbi runt 15 o sa att "Det lyser om dig!", så glad var jag ;) Stannade 1,5 timme o sen skulle han på möte med bandet. Vi fick middag, oh så gott det var! Fanns massor att välja på.

Faktiskt fick vi, jag o min rumskompis, redan på kvällen tjuvkika under operationsBHn.. Egentligen gör man det på morgonen men sköterskan sa att vi kan göra det nu "så har vi det gjort". Spännande! Det var lite läskigt, man hade ju ingen aning om hur det skulle se ut?! Men oj så positivt överraskad jag blev :)

 

http://brostforstoringproforma.blogspot.com/
 

Sortera efter

sarabro profilbild

sarabro

Kvinna ·

13 feb, 2012

Kollade din blogg och dom är ju skiiiitsnygga! Grattis 

0 Gilla

kattitsan profilbild

kattitsan

Kvinna ·

13 feb, 2012

håller med föregående talare. Dom va skit snygga, hoppas du är lika glad än :D

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

14 feb, 2012

Hej tjejer!   TACK, jag är såå glad! De går givetvis upp o ned i svullnad fortfarande men för att vara så tidigt tycker jag de är riktigt fina <3  

0 Gilla

mario profilbild

mario

Kvinna ·

16 feb, 2012

Men jävlar vad fina de är! Du måste ju vara överlycklig!   Ålder: 21 år Längd: 174cm Vikt: ca: 65kg Intresserad av: Bröstförstoring och vårtgårdsplastik Har nu: Knapp A-kupa, tubulära bröst med gigantiska vårtgårdar. Vill ha: Fina runda bröst med mindre vårtgårdar Klinik/Läkare: Återkommer med det. :)

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

18 feb, 2012

Tack! :D   Ja, jag kunde ju vara mindre glad om man säger så ;) Hehe.. SÅ nöjd!!

0 Gilla

Juli11 profilbild

Juli11

Man ·

19 feb, 2012

Superfina, grattis! Kul att läsa om andras positiva upplevelser hos Proforma. :-)

0 Gilla

lillaextra profilbild

lillaextra

Kvinna ·

19 feb, 2012

Vad snygga!! Åh jag ska på konsultation hos örjan, min kompis gjorde där ganska nyligen och fick super resultat hon med!! Vore kul om du kunde uppdatera lite sen o hänga kvar hàr så man får följa utvecklingen :) Hur kom det sig förresten att han ville göra lyft "helt plötsligt"?! Hur var dina bröst innan op? Några tips inför konsultationen? :) Grattis igen!!! :)

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

19 feb, 2012

Hej!   Om du går in på min blogg så uppdaterar jag lite då o då, senast idag med bilder :)   Lyft pga att han mätte om lite nogrannare, för han var tveksam på konsultationen.. men jag hade INGEN röst alls o vi kunde inte riktigt kommunicera haha.. komiskt ;) Hade nämligen lite för få cm från vecket under bröstet upp till bröstvårtan för ett optimalt resultat.. Men då bytte han till höga profilen o mera cc o var övertygad om ett toppenresultat.. Lyft var väl aktuellt om jag var negativt inställt till mängden cc.   Tips.. hmm näe han är väldigt proffsig o innan du får säga vad du vill ha så "gissar" han medan han mäter.. "du är ute efter.. osv osv" så får man ju en ganska bra känsla om man är ute efter samma saker. Känns nåt inte rätt eller bra så säg till!! Det är ju din kropp.   Tack o lycka till!!! :) <3

0 Gilla

ksjo profilbild

ksjo

Kvinna ·

19 feb, 2012

Super fina är dem, har börjat läsa din blogg :-) men har du framför eller bakom?

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

19 feb, 2012

Tack! Vad kul :)   Haha oj har jag inte skrivit det, förvirrat ;D Bakom!

0 Gilla