Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
lisa-lotta profilbild

lisa-lotta

Kvinna ·

Bröstförstoring mar 2014 - Akademikliniken - Stockholm Jonas Röjdmark - lisa-lotta

Proceduren utförd av Jonas Röjdmark vid Akademikliniken - Stockholm

Operationsdagen började tidigt men dusch hemma och tågresa till kliniken. Kl 7:30 skulle jag vara på plats. Väl på kliniken blir jag hänvisad att sätta mig och vänta på en sjuksköterska. Jag hinner inte sitta många minuter innan en glad och söt sköterska kommer och hämtar mig och leder mig till mitt rum. Jag blir informerad om att jag ska träffa min läkare Jonas Röjdmark, narkosläkaren och prova ut en sport bh innan det är dags.

 

Jag hinner nätt och jämt byta om till skjorta och morgonrock innan en sköterska kommer in och jag får prova ut en sport bh. Knappt 10 min senare kommer Jonas för att rita och fota. Vi går över vilken storlek vi kommit överrens om, 295 g säger båda. Jag vågar inte kolla ner på klottret utan klär snabbt på mig igen medan Jonas berättar att jag är först ut. Skönt! Jag vill inte vänta en minut längre än nödvändigt. Jonas leder tillbaka mig till rummet och säger att jag ska passa på att gå på toa innan operationen. Då inser jag att det snart är dags, snart är det min tur. Efter att ha återvänt till rummet väntar jag ytterligare några minuter innan narkosläkaren kommer och går igenom värktabletterna och hur det kommer gå till när jag blir sövd. Han känns väldigt duktig och jag känner mig helt lugn. Nu är jag så redo jag någonsin kommer bli.

 

Efter en lite längre väntan kommer en sköterska in och säger att nu är det min tur. Jag får ta några tabletter innan vi går bort till operationssalen där vi möter ytterligare en sköterska. Båda är jätte snälla och får mig att känna mig helt lugn och väl omhändertagen. De hjälper mig på med sport bh:n som ska sitta vid höfterna och det är nu dags att sova. Sömnmedlet sprutas in i armen samtidigt som en mask sätts runt munnen, några sekunder och sedan är jag borta.

 

När jag vaknar är jag helt borta i huvudet och förstår nätt och jämt att jag ska byta säng, sagt och gjort. Efter det svävar jag mellan sovande och vaket tillstånd utan någon märkbar smärta. Blir riktigt ompysslad med jätte god fika tills min mamma kom och hämtade mig vid halv 3. Allt som allt är jag mer än nöjd med omhändertagandet hos Akademikliniken. Från första konsultationen till eftervården efter operationen har det varit professionellt och jag har känt mig helt nöjd i mitt val. Nu dagen efter är jag aningen stel och trött men har ingen allvarlig smärta att tala om. 

34

Sortera efter

Unknown

Kvinna ·

13 mar, 2014

Vad skönt att läsa att det går bra! Man blir själv lugn när man läser att man blir så bra omhändertagen! :) lycka till! :)
Gilla

lisa-lotta

Kvinna ·

13 mar, 2014

Jag kände samma sak, även om man känner sig lugn i sitt val av klinik och läkare är det alltid kul att höra att andra haft det bra. Tack!! Lycka till du med, när är det din tur?
Gilla

Unknown

Kvinna ·

13 mar, 2014

Jaa verkligen , det är till stor hjälp när man ska välja klinik sen! Just nu har jag inga pengar eller jobb men vill göra det i Nov i år , fyller år den 1 nov så hade tänkt att ge mig själv ett bättre självförtroende i födelsedags present! Får se hur det går! :/ :) ska på intervju nu på måndag som extra/sommar men det är alltid ngt. Hoppas verkligen jag får det! :)
Gilla

lisa-lotta

Kvinna ·

13 mar, 2014

Det låter som en väldigt bra present tycker jag. Lycka till på intervjun, jag håller tummarna :)
Gilla

Unknown

Kvinna ·

13 mar, 2014

Haha jaa , har väntat länge på att dom ska växa sig större men med 98% sannolikhet så kmr dom inte det och vill gärna ha på mig klänningar som jag ser kvinnlig ut med en snygg klyfta (omg drömmer mig bort ibland..okej väääääldigt ofta att jag har större bröst och kan se bra ut i en urringad klänning) Tack så jättemycket! :D
Gilla

tuttis

Kvinna ·

13 mar, 2014

Grattis till dina nya bröst! Jag opererade mig dagen innan dig på Ak. Jag är åxå super nöjd!!!
Gilla

lisa-lotta

Kvinna ·

14 mar, 2014

Jag kände samma sak. Önsketänkande att de kanske skulle växa sig lite större på naturlig väg men vid 22 års ålder insåg jag att det inte skulle hända. Det ligger inte i mina gener helt enkelt. Längtar så till de läkt och jag kan ha härliga sommarklänningar och få en fin klyfta ^^    Tuttis: Tack! Grattis till dig med. Va roligt att du också är nöjd. Hur känner du dig nu några dagar efter? Jag har inte alls särskilt ont utan känner mig mest stel 
Gilla

tuttis

Kvinna ·

14 mar, 2014

Jag känner mej oförskämt bra :) Har tvättat håret och varit på promenad idag så börja känna mej som mej själv igen ;)
Gilla

lisa-lotta

Kvinna ·

15 mar, 2014

Va skönt! Jag tvättade håret och gick en väldigt väldigt långsam promenad igår och började känna mig levande igen. Idag känns det lite tyngre men jag tror nog att jag mår bra av en liten promenad. Måste sluta fega med att ta värktabletter så blir det nog lite lättare :)
Gilla

tuttis

Kvinna ·

15 mar, 2014

Ja jag tror också promenader gör hela läkeprcessen bättre. Lugna promenader dock får ju inte bli svettig ;) Nä jag går på värktabletter hela tiden ska börja trappa ner i morgon har jag tänkt får se hur det går hehe!
Gilla

lisa-lotta

Kvinna ·

16 mar, 2014

Jag har som sagt inte så ont så ska försöka bara ta alvedon på dagen och morfin när jag ska sova. Sov första hela natten igår till idag vilket kändes underbart. Längtar till återbesöket så jag får bort all tejp bara. Blir så stökigt när man ska duscha och hålla på med hårfönen :/
Gilla

tuttis

Kvinna ·

16 mar, 2014

Aha förstår :) Jag var utan smärtstillande idag och jag hade inte heller ont. Tror jag proppat i mej piller bara för att jag varit rädd för att få smärta.. Haha! Så onödigt nu när jag tänker på det i efterhand. Men är ju så rädd för smärta så det är löjligt ;) Jag längtar åxå tills man får bort den där tejpen... Ska dit på tisdag hoppas allt ser bra ut :) När ska du dit?
Gilla

lisa-lotta

Kvinna ·

17 mar, 2014

Jag är nog tvärt om. Väntar in i det sista med att ta tabletter o går ist runt o har ont. Åh va spännande! Jag ska dit på onsdag så är inte långt efter dig :D Hoppas det ser bra ut och att det läker som det ska. Va roligt att vi är så nära varandra i op tid ^^ 
Gilla

tuttis

Kvinna ·

18 mar, 2014

Har varit på återbesöket nu :) Gick jätte bra. Så nu har jag bara en tejp under varje bröst så skönt! Bör ju torka fort efter duschen ;) Hon sa dock att jag skulle vara försiktig med tunga lyft vilket blir svårt med en 11månaders här hemma som jag blir själv med efter denna vecka... Skumt för innan har de sagt att jag kan bära och va som vanligt efter 10 dagar...  Jaja... Hoppas det går bra för dej i morgon! Skriv gärna en rad :)
Gilla

lisa-lotta

Kvinna ·

18 mar, 2014

Åh va roligt!! Haha, det lär det verkligen göra ;) Jag längtar jätte mkt till jag får ta bort min. Oj ja det kan bli lite knepigt, hoppas det  det läkt så pass mkt tills dess att du klarar det bra trots rekomendationerna. Det lär ju bli en del lyft kan jag tänka mig. Ja hör absolut av mig så får vi se hur det går för oss två ^^
Gilla

lisa-lotta

Kvinna ·

19 mar, 2014

Nu har även jag tagit bort all tejp. Vilken lättnad. Har varit så nervös att ärret inte skulle läkt som det skulle och tänkt alla möjliga hemska tankar men det såg jätte bra ut. Perfekt sa sköterskan och ärret är pyttelitet! Lite läkning till sen är vi redo för sommaren, bikinis och härliga sommarklänningar ^^ 
Gilla

tuttis

Kvinna ·

19 mar, 2014

Å vad skönt att höra! Ja jag hoppas jag inte förvärrar mina ärr bara ska försöka att vara så försiktig jag bara kan ;) Åh sommaren! Provade min gamla tre kants bikini igår och den var självklart för liten men gud vilken känsla att ens fylla ut den ordentligt  Har provat lite linnen och klänningar åxå och är så jäkla nöjd. Väntar med spänning på att shoppa bhar! Man undrar ju vilken storlek man fått hehe! Har du börjat kolla på bhar än?
Gilla

lisa-lotta

Kvinna ·

20 mar, 2014

Ja du får passa på och ta det så lugnt du kan denna vecka innan du är själv med din lilla bebis.  Jag har varken provat bikinis eller bh:ar än, är lite för feg men jag kan tänka mig lyckoruset. Gick igenom alla mina gamla bh:ar och undra vad jag skulle göra med de. Det är en liten del av mig som fortfarande tror att de ska passa, det känns så overkligt att jag har bröst. Ja man säger ju att storleken inte spelar någon roll men i detta fall gör det ju faktiskt det ;) Längtar såååå tills jag få gå nuts och prova massa fina bh:ar!
Gilla

tuttis

Kvinna ·

20 mar, 2014

Ja känslan är underbar! Jag slängde mina gamla bhar redan innan jag opererade mig haha! Var så trött på dem, passade ändå inte riktigt mina bröst utan inlägg ändå ;) Har en kvar bara som ett minne haha! Min favorit som jag inte kan slänga... Inte än iaf ;) Aja ca fem veckor kvar då tills vi får go nuts! Längtar
Gilla

lisa-lotta

Kvinna ·

20 mar, 2014

Ska bli underbart att få köpa en hel ny uppsättning med fina bh:ar ^^ Ska definitivt gå till någon som kan hjälpa mig mäta och prova ut en som sitter som en smäck! 
Gilla