Vår nya sektion Fråga kirurgen lanseras 28 januari!
Carro1981 profilbild

Carro1981

Kvinna ·

13 sep, 2013

Bröstförstoring sep 2013 - Citadellkliniken - Landskrona Peter Cosmo - Carro1981

Proceduren utförd av Peter Cosmo vid Citadellkliniken - Landskrona

Jag, min man och vår 1 åriga son gick upp kl 06,00, gjorde i ordning oss och sen körde vi och lämnade vår son hos svärmor kl 07,00. Körde vidare till Landskrona och var där redan 09,15,:) hade tid kl 10.00, kl 09,45 blev vi ledda till mitt rum där sköterskan förklarade att Peter höll precis på att operera en patient nu och hade två före mig så jag kommer att å vänta många timmar:( men jag fick duscha och ta på mig morgonrocken och strumporna. Min man körde iväg och käkade lunch vid tolv och som tur var så hade vi tagit med iPaden så det blev ett antal serie att glo på.:) jag glömde säga att jag fick dropp när jag kom dit då jag inte hade ätit sen 24.00 dagen innan. Kl 13,00 kom sköterskan och gav mig en Shot och tabletter, sen somnade jag en liten stund av morfinet:) kl 14.15 fick jag säga hejda till mannen och sen blev jag ledd till Peter för fotografering och rita, han ledde mig sen in i operationsrummet, (precis utanför operationsrummet var uppvaket och där låg några men såg var så nervös så jag vågade knappt kolla på dem) väl inne i operationsrummet sa Peter att han kommer tillbaka när jag sover gott, jag fick klä av mig och lägga på på bordet, sen efter någon minut sov jag gott:) vaknade av att någon sköterska väckte mig och frågade om jag ville dricka, sen började jag skaka så hela sängen skakade och det höll i sig ett tag för sen uppe på rummet så höll det fortfarande på, mannen fick info att det var ingen fara utan väldigt vanligt, jag fick en massa täcken, handdukar och sånt över mig, efter ett tag så var jag iallafall rätt vaken, mannen kollade på dem först och tyckte de såg jättefina ut, jag vågade inte först utan gjorde det senare när jag behövde gå på toa, första ggr jag såg dem tyckte jag att de var jättestora, men nu efter 4 dagar har jag börjat vänja mig+ att de har minskat. Natten där var som de flesta skriver, vaknar varje timme och somna igen och vaknar:) jag hade tv igång hela natten. Dagen efter fick jag frukost och sen kom Peter och kollade vid mig, vid 08,30 åkte jag hem!! Känns fortfarande overkligt men kommer no bli kanon, längtar tills jag kan krama min son och sova bra på nätterna!!!

Sortera efter

sockerdricka profilbild

sockerdricka

Kvinna ·

13 sep, 2013

Blir nästan lite tårögd, det är en så stor dag! Skönt att allt gå bra och lycka till med läkningen nu :)
Gilla
Carro1981 profilbild

Carro1981

Kvinna ·

14 sep, 2013

Tack så mycket!!! Hoppas att din operation blir lika lyckat den 26 sep:) vi är ju nästa likadana i längd,vikt och strl innan, är du nervös?
Gilla
Lesoleil profilbild

Lesoleil

Kvinna ·

20 sep, 2013

Kul att allt gick bra! :) Hur har efterspelet gått? Läker allt som det ska osv? Hur upplevde du smärtan efter operationen? Det är det jag är mest nervös för. Planerar också operation på Citadell i vår. Är jättenervös :(
Gilla
Felicia-boob profilbild

Felicia-boob

Kvinna ·

20 sep, 2013

Har också fått en 10.00-tid till cosmo. Undra om jag då också får vänta till ca 14.00. Jag som är så otålig! :(
Gilla
Carro1981 profilbild

Carro1981

Kvinna ·

21 sep, 2013

Hej Lesoleil och Felicia-boob:) jo allt har gått bra, första dagarna var jag väldigt trött och inte så hungrig, tog de tabletterna som jag behövde, men mådde illa av morfin tabletterna så dem tog jag när jag skulle gå och lägga mig, jag hade förberett mig på att det skulle göra så inåt helvete ont men jag tyckte det var ok, tabletterna hjälpte mig:) jag tycker också jag har en hög smärtgräns då min son tog det 30 timmar innan han ville komma ut!! Haha nu efter 1 vecka var jag på återbesök och då tog Peter bort stygnen och kollade allt, och de satt och såg bra ut, han sa till mig att jag kan lyfta min son om jag lyfte rätt, kan sova på sidan och bh får jag ta av mig 2 timmar om dagen:) bröstbandet behöver jag bara använda till på onsdag sen bara på nätterna, bh får jag ha på mig 3 veckor till, jag tycker ju inte om att man ser bröstvårtorna genom tröjorna så jag frågade om av fick ha en vanlig bh över och det var helt ok:) jag var hemma ca 1 1/2 vecka sen började jag jobba igen, (sitter påsett kontor) så blir inte så mycket lyft, jo jag skulle också börja "massera" brösten morgon och kväll 2-3 min. Men jag tycker smärtan var ok, ibland gjorde det svin ont, men ta tabletterna som ni får, de hjälper och ta dem med 4-6 timmars mellanrum, har ni problem att sova på rygg så lägg en stor kudde under smalbenen för det hjälpte mig:) Felicia-boob det får jag inte hoppas att du kommer behöva:( men om det blir så, ta med tidning, ipad och sånt!!! Lycka till båda, och hör bara av er om ni vill snacka eller få tips!!!
Gilla
Lesoleil profilbild

Lesoleil

Kvinna ·

22 sep, 2013

Tack för ditt svar!! Jag planerar också att återgå till jobb efter ca 1,5 vecka. Jag vill inte sjukskriva mig eftersom jag inte vill att folk ska veta att jag opererat mig och kommer ta ledigt istället. Så hoppas jag får ledigt så länge. Jag skulle tro att jag har rätt låg smärtgräns men kommer ta alla tabletter med jämna mellanrum. Smärtan är något som går över så man får väl leva med det, även om jag är väldigt nervös över just den. Är så lång tid kvar till att jag ska opereras så man hinner ju få upp många skräckscenarion i huvudet. Samtidigt är det bra eftersom jag verkligen har tid på mig att överväga om detta är något jag vill. Hur känns implantaten? Känner man av dem mycket? Lycka till med dina nya bröst och jag hoppas att allt fortsätter väl för dig! :)
Gilla
Felicia-boob profilbild

Felicia-boob

Kvinna ·

22 sep, 2013

Tack för svar! Ja jag ska absolut ladda upp med massa saker att sysselsätta mig med. Dock kommer jag sitta på nålar ändå och bara vilka få det gjort och få se mina nya boobies hihi. Lycka till med allt!
Gilla
Carro1981 profilbild

Carro1981

Kvinna ·

22 sep, 2013

Jag hade berättat för några att jag skulle operera mig men de andra sa jag att jag hade haft semester, jag sjukskrev mig inte heller, tog semester:) nej jag känner inte implantatet, känns väldigt lustig att massera och sånt, har ju ingen känsel i det ena bröstvårtan, men det kan ta lite tid säger dom, ja väntan är jobbig men det kommer gå snabbt Felicia-boob :) håll mig uppdaterad!!! Ja Lesoleil det är väldigt mycket att tänka på och det är bra att tänka till!!!
Gilla
Felicia-boob profilbild

Felicia-boob

Kvinna ·

23 sep, 2013

Tänkte att jag bara skulle höra med dig om antibiotikan. När på kvällen dagen innan tog du den? Någon särskild tid man ska ta den? Sen ska en pilla tas på op-morgonen med och vilken tid tog du den då? Har inte fått någon info om att det måste vara på en viss tid men tänkte att jag hör med dig ändå hihi! :)
Gilla
Carro1981 profilbild

Carro1981

Kvinna ·

23 sep, 2013

Ja jag tog min kvällen innan vid 19,00 och sen på morgonen vid 7.00, jag fick inte reda på någon tid heller, tror inte det var jättenoga:) glöm bara inte att ta med dig medicinen dit sen, för du ska ta sen på eftermiddagen igen där,
Gilla