Petra B
Kvinna ·
27 nov, 2025
Bröstlyft - Ankarlyft, Bröstvårteplastik/Nippelplastik okt 25 - Polarkliniken - Umeå Göran Stålhult
Proceduren utförd av Göran Stålhult vid Polarkliniken - Umeå
Jag är 46 år, 170 cm lång, 60 kg och 75B i bh- storlek. Mina bröst tyckte jag satt lågt/hängde med oproportionerligt stora bröstvårtor och ville åtgärda detta.
Upplevelse på kliniken
Hade operationstid kl. 14 men de ringde och bad mig komma tidigare vilket jag kunde. När jag väl var där blev det ändå förseningar och jag opererades kl 14.40 och var klar 16.00. Under väntetiden fick man ligga i en säng där det kom varmluft under täcket och vila. Det fanns vad jag kunde se 3 sängar med draperier emellan.
Kliniken känns väldigt familjär och gemytlig. Inte den typiska strikta byggnad etc. en föreställer sig ett ställe som opererar har. Personalen var oerhört fina och trevliga och fick en att känna sig väl omhändertagen på ett otvunget sätt. Kvinnan i receptionisten jag haft kontakt med innan operationen är fantastisk! Och måste ha en ängels tålamod deala med människor inklusive undertecknad som ringer och frågar om än det ena än det andra. Samtidigt är det en stor grej med en operation så det hör väl till sakens natur att man har många frågor som ska processas. Hon var i alla fall bra att ha att göra med och de gjorde sitt yttersta för att hitta operationstid som passade mina lite trixiga förutsättningar. Ca 1 h innan operationen kom Göran och mätte och ritade. Jag fick ligga på lite om att verkligen göra vårtgårdarna mindre än han initialt ritade och det är jag glad för (gick från 5 cm i diameter till ca 3 nu). Både i samband med operation och under konsultation är han bra ha att göra med. Lugn, trevlig och allt har känts tryggt.
14.40 gick jag så in i operationssalen och narkosläkaren gjorde det han skulle. När jag vaknade efter op var jag lite trött men piggnade till snabbt. Åt en macka, kexchoklad och drack. De skickade med smärtstillande eftersom jag skulle ha svårt hinna hämta ut i min hemstad (kom hem sent). Åkte därifrån 16.40 och var hur pigg och fräsch som helst. Efter operationen.
Återhämtning och läkningsförlopp
Jag har mått väldigt bra efter operationen. Hade jag behövt hade jag utan tvekan till och med kunnat jobba dagen efter (är lärare). Har inte haft ont öht förutom efter någon vecka då nervtrådarna började växa ihop vilket kunde kännas en del. Brösten var till en början stenhårda och blåslagna. Bytte tejp efter 2 veckor och ena bröstvårtan "stod ut" vid ena kanten och då tejpade jag och satte en vikt strumpa över bröstvårtan i bhn som extra tryck eller vad en ska säga i hopp om att den skulle sjunka in/ner. Framför allt ärren rakt ner samt under bröstet var knöliga och jag blev lite orolig men visste ju att det kunde vara så. Låtit tejp sitta kvar länge (2 v) samt varit noga med stödbh osv. Den kanske har varit värst faktiskt- oerhört oskön sak det där som skär in i axlar etc! Men om det bara är det så har en ju kommit lindrigt undan. Kollade ärren idag och det har hänt mkt på 2 veckor- ärren är jättefina! Knöligheterna är borta och även bröstvårtan har kommit ner så att säga. Brösten är runda, fina, jämna och ja, skitsnygga!