Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
vomivex profilbild

vomivex

Kvinna ·

08 feb, 2022

1 dag post op

Bukplastik

Ligger nu över första natten efter hög/full bukplastik. Det var inte alls så farligt med smärtan som jag trodde och hade blivit varnad för men vi får väl se om någon dag. Varit uppe och gått lite inne på rummet, svårt att resa mig från liggande då jag tror att allt ska gå sönder typ. Känner att det bubblar lite under huden emellanåt, tror det är vätska. Inte fått se magen ännu och är sååå nervös att inte bli nöjd med placering av ärret. Går som en ostbåge och ska göra det 5 dagar till sa kirurgen, börja gå mer upprätt framåt helgen. Tanken va att jag inte skulle behöva sy ihop magmusklerna men mina magmuskler var stora så det va svårt att känna innan op. När han öppnade upp så va det en delning på några centimeter upptill så han sydde det såklart.

Sortera efter

mynta100 profilbild

mynta100

Kvinna ·

08 feb, 2022

Hej, Been there done that. Det gör ont i någon vecka eller mer. Och då man inte fick äta (ville inte heller för den delen) så gick jag ner i vikt också ju. Och jag fick ont i ryggen för jag fick ju inte sträcka ut till en start och gick som en ostbåge som du berättar. Glöm inte bort att göra sträcka-utövningar så att din mage får längd igen och inte blir för kort i sin läkning. Det här med magen tog lång tid att läka. Jag tror att de sade några veckor men jag skulle vilja säga minst 6 veckor tills det känns ok. Men det tog många år innan magen kändes ok. Det värsta var ju läkningen i magmusklerna som tog hur lång tid som helst. Resten var ju bara mjuk vävnad så där är det ju ärren man skall hålla koll på. Jag kan fortfarande inte hårdträna magen på gymmet för då protesterar musklerna och bångnar och bli svullna - så jag tränar bara försiktigt och mer behöver jag ju inte då magen fortfarande är stenhård. Skall lägga upp bilder i min profil snart och du kan hålla koll där så får du se hur snyggt slutresultatet blev. Min kirurg sa att det är det bästa hon har gjort !
Gilla
vomivex profilbild

vomivex

Kvinna ·

08 feb, 2022

Ja jag tänker att det får ta sin tid. Men är nog väldigt olika hur man läker verkar det som. Har ju en del vänner som blev återhämtade väldigt snabbt till träning och så. Jag vill ju sträcka ut men känns typ som allt ska gå sönder ? vet du när man får sträcka på sig? När han va inne andra gången sa han att man kan göra det så fort man kan tror jag? smärtan är fortfarande lugn. Har bara tagit Alvedon och Ipren idag, kanske tar morfin till inatt sedan.
Gilla
barbiesun profilbild

barbiesun

Kvinna ·

08 feb, 2022

Bare å ta det med ro og slappe av :) De foreløpige resultatene dine ser veldig bra ut, håper du er fornøyd!
Gilla
vomivex profilbild

vomivex

Kvinna ·

08 feb, 2022

barbiesun skrev:

Bare å ta det med ro og slappe av :) De foreløpige resultatene dine ser veldig bra ut, håper du er fornøyd!

Tack snälla! Jag blir så otålig :)
Gilla
CB79 profilbild

CB79

Kvinna ·

08 feb, 2022

Ja bara att hålla ut! Jag fick inte sträcka ut riktigt förren efter ca 2 veckor tror jag. Det var det jobbigaste tyckte jag, fick så ont i ryggen av att gå böjd. I övrigt var just smärtan inget problem för mig, tog bara smärtstillande och inte morfin-preparaten. Men jag blev konstig av dem. Men det blir bättre och bättre för varje dag kommer du märka så räkna med en jobbig första vecka och sen lättar det :)
Gilla
vomivex profilbild

vomivex

Kvinna ·

08 feb, 2022

CB79 skrev:

Ja bara att hålla ut!

Jag fick inte sträcka ut riktigt förren efter ca 2 veckor tror jag. Det var det jobbigaste tyckte jag, fick så ont i ryggen av att gå böjd. I övrigt var just smärtan inget problem för mig, tog bara smärtstillande och inte morfin-preparaten. Men jag blev konstig av dem.

Men det blir bättre och bättre för varje dag kommer du märka så räkna med en jobbig första vecka och sen lättar det :)

Han sa precis innan jag gick att när jag kan gå upprätt så är det okej att göra det bara jag inte lutar mig bakåt. Tog en dusch precis och känner att det är en del vätska i nedre delen av buken. Vågen visar +2 kg så har ju samlat på mig en del :/
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem