
tuttifrutti
Kvinna ·
1,5 åring efter OP.
Kan man ta hand om en 1,5 åring under dagtid själv efter en operation? Tänker om man tex byter blöja på golvet och skippar alla lyften. Tröstar och kramar på golvet osv. Min sambo har inte semester förns i slutet av Augusti och är då ledig i två veckor men jag vill helst operera mig redan imorgon xD. Skulle det funka att han är ledig de två första dagarna, alltså en helg och att jag sen tar sonen dagtid medans han jobbar, eller är det helt omöjligt? :D
Sortera efter

Marina
Kvinna ·
Gilla

Snöflinga123
Kvinna ·
Jag har svårt att se hur du kommer undan alla lyft av en 1,5-åring om du själv ska ta hand om barnet. I och ur matstol, vagn, säng? Även om barnet går själv så lyfter man dem ju fortfarande rätt mycket.
Jag hade hjälp heltid i tre veckor med barnen, min yngsta är drygt 1 år. Även om du kommer lindrigt undan gällande smärta kommer du högst sannolikt vara rejält sänkt första veckan, kanske inte ens kunna ta dig ur sängen själv. Man ska ju inte heller lyfta tyngre än 2 kg de första tre veckorna.
Hur gärna du än vill göra operationen nu på en gång skulle jag starkt avråda från det om du inte har ordnat så att någon annan tar hand om barnet de första veckorna.
Gilla

tuttifrutti
Kvinna ·
Tack för svar! De låter ju som att det är smartast att vänta, så jag får nog hålla ut lite till! Vart bara så himla taggad efter konsultationen :D
Gilla

Snöflinga123
Kvinna ·
Jag förstår dig! Det var samma för mig :)
Du får tänka att du måste ge dig själv rätt förutsättningar för att kunna läka ordentligt. Om du lyfter för tidigt och får en blödning eller annan komplikation blir det ju sämre och mer segdragen läkning. Se det som något härligt att längta efter nu under sommaren! Sen ska du ju ha brösten i många år framöver :)
Gilla
Om din 1,5-åring är som många andra, kan hen tycka om att klättra, och det kan vara en god idé att öva lite på detta i förväg, så att hen kan ta sig upp själv i matstol, soffa, bilstol etc med lite stöd, hellre än att du ska lyfta, för det kommer du inte att kunna på ett bra tag.