
Anonym användare
160 cm, ca 52 kg Någon mer?
Någon mer som har ungefär dessa nått och vill berätta hur mkt ni lagt in och resultatet på det?
Va på konsultation hos Tuve på Citadell och kom fram till 380 MP
Nu sitter jag här och är rädd att jag ska få jättebomber. Vill helst kunna handla på typ h&m efteråt. Han sa att det blir ungefär en Dkupa men så drar ju opererade bröst större stl med.
Hade lite drygt 100 cc i egen vävnad. Vad tror ni jag hamnar på?
Sortera efter

Anonym användare

Anonym användare
Kanske inte så stor hjälp, men var bara mina funderingar. :)

Anonym användare
jättetack! verkar som jag har bred bröstkorg, tyckte han sa ca 13 cm. därför skulle tex. 320 bli för litet. vet inte ens om jag ff har 75B, fyller ju inte ut det iaf =)
va jobbigt det är när man börjar nojja!
har du någon op tid?

Anonym användare
Jag e lite mindre än dig. 155c, och väger 45. Jag ska ha 325 HP, så 380 borde bli superfint på dig. Jag är också rädd att 325 ska bli för stort. Men alla säger ju att man ångrar sig om man tar det mindre alternativet så jag kör på det större!

Anonym användare
Hej!
Jag är lite mindre än dig, 159 cm o 46 kg o jag ska lägga in 375cc. Visst lär det blir stort men jag tror inte att det kommer att se överdrivet ut. Kika runt på lite bilder för o få insperation. =)

Anonym användare

Anonym användare
Jag lovar det är inte stort alls👎 Kan jag bära upp det som är mindre än dig så kan du lätt göra detta oxå🙂 Kram

Anonym användare
Annejoh>> Du har alltså en 70E kupa nu efter operationen? Det motsvarar väl en 75D tror jag? Har du lätt att hitta BH:ar som passar? Tror det var en av frågorna som TS framförallt hade. :)

Anonym användare
Jag kan själv inte ha bh:ar i stl 70-DD men 70-E och även 70-F det beror helt på vilken bh man köper!!!Hitta bh:ar gör man inte i en vanlig affär längre typ då hm utan man får leta sig till butiker med större storlekar.Och vilken kupa du kommer hamna på så skulle jag tro D eller E-kupa.Hamnar du på D-kupa då blir det lättare för dig att hitta bh:ar i vanliga affärer hm brukar ha D-kupor😉 75-D skulle jag aldrig kunna ha då bandet blir alldeles för stort runt om och det är viktigt att man har en bh som sitter bra för att ge så bra stöd som möjligt för brösten.Kram

Fear
Kvinna ·
Jag är 161 och väger 51:)

Anonym användare
Jag är ju ungefär din storlek.
Har tänk runt 300cc, får se vad de säger på konsultaionen.
Har ju nästan inga bröst nu.
Gjorde ett ritest idag för första gången, la 3 dl i varje och tyckte det såg stort ut. Man är väl ovan antar jag.

Anonym användare
Jag är ungefär så liten som du och har 325 hp. Lagom, för mig. Men det beror ju på vilket resultat du vill ha.

Anonym användare
Tack för alla svar! Älskar verkligen den här sidan!
Som det känns nu kör jag nog på med 380, bh från h&m är väll minsta problemet 😉
iofs har jag en heeel månad på mej att fortsätta terrorisera er! 👍

Anonym användare
Jag är nästan i samma sits, med mått och storlek. Men är också rädd att det ska bli för stort på lilla mig haha :P Men alla säger ju att de vill ha större så jag bör nog köra på MP 380 som bestämt :) Det blir säkert jättefint på dig med 380!

Anonym användare
Jag är oxå osäker...dock ä ju jag mycket större än dig...men vill ha sååå naturliga bröst som möjligt.
Har blviit helt vimsig av alla bilder här...försöker att jämföra mig med allt...fram och tillbaka.
Jag är 170, väger 62 kr och efter konsultationen kommit fram till 340 cc...kände redan då att det var stort...
Vill bara ha tillbaka mina bröst som jag hade innan jag ammat 3 underbara barn =)
Tror jag måste gå ner till runt 250-275 efter att ha scrollat runt här...min kirurg kommer bli " galen" hahahaha...jag har varit så velig hela tiden!
Jag har även börjat vela med om jag lägga framför muskeln istället för bakom som vi oxå kommit fram till..hahahaha..måste man ha en ny konsutation tros? eller kan man bara maila om ändringar och sedan ta det på op dagen?? Någon som vet?

Anonym användare
Hahahahahah....jag väger 62 kg ska det stå =)

E M M A
Kvinna ·
Jag har samma längd och bröstbredd som dig (väger dock mer) och Göran på citadell tyckte minst 375 just pga bröstbrädden..
Tror 380 blir fint =)

Anonym användare
Ska du lägga bakom eller framför muskeln? Det sägs ju att mellan 25 och 50cc försvinner när man lägger bakom. Om det stämmer vet jag inte. Om du har 75B nu, alltså en del egen vävnad, skulle jag tro att brösten kommer bli ganska stora om du lägger i 380. Malin88 la in 390 och hade en a-kupa innan tror jag, du kan ju kolla hur hennes ser ut. :) Du kommer alltså förmodligen få större än henne eftersom du har egen vävnad. Hon är dessutom längre, och är man längre funkar större oftast bättre än om man är kort som vi är. Ser spelar ju bröstkorgens storhet in också. Blir säkert jättebra med 380 om kirurgen rekommenderar det, men de kommer förmodligen bli ganska stora skulle jag tro.
Jag själv funderar på att lägga i kanske 250 i mitt 75B bröst (350 i mitt 75A bröst). Tror jag bore hamna på C-D kupa då... inte säker dock.