Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Bukis profilbild

Bukis

Kvinna ·

18 sep, 2012

2 veckor efter op

Bukplastik
Idag var jag på återbesök. Jag har varit nervös över detta i en vecka, att det ska göra ont o ta bortt tejpen och stygnen i navlen. Det gjorde inte ont.
Allt såg jättefint ut och jag är så nöjd.
Det bästa av allt är att jag får gå upprätt nu, så inatt kan jag äntligen sova jämte min sambo i min säng, ska bli skönt o slippa soffan. Det har varit jobbigt för rygg och rumpa att inte få ligga ner.
Jag slippen oxå den ena gördlen, så det känns toppen.
Jag behövde ju inte alls oroa mig!
14

Sortera efter

Vickan

Kvinna ·

18 sep, 2012

Grattis va skönt! Ser bra ut. Hoppas du får en bra läkning nu utan problem. Tufft av dig att opa bröst och mage samtidigt men smart också, skönt att ha det gjort samtidigt.
Gilla

Jeiden2011

Kvinna ·

18 sep, 2012

Grattis ser verkligen jättefint ut, vilken skillnad!!
Hoppas att det läker bra i fortsättningen också :-)
Gilla

pmsnordjylland

Kvinna ·

18 sep, 2012

Hvor er både mave og bryst blivet fint. Så dine før-billeder, stor skilnad.
Hvor meget hud tog kirurgen bort?
Du må være nøjd.
Gilla

ellionore

Kvinna ·

19 sep, 2012

👍 ser jättefint ut! Verkligen en stor förändring!
Gilla

Coboysarn

Kvinna ·

21 sep, 2012

Grattis! Skönt att livet går mot det normala nu då. :-)
Gilla

Bukis

Kvinna ·

21 sep, 2012

Tack
Han tog bort 1 kg hud!!
Jag är nöjd.
Gilla

Smurfen

Kvinna ·

22 sep, 2012

Vad skönt för dig att ha det "värsta" avklarat! Undrar hur du har sovit på för vis? Ska göra bukplastik på måndag, och har räknat med att ligga/halvsitta i soffan på nåt vis...Med massa kuddar under..
Gilla

Bukis

Kvinna ·

23 sep, 2012

Smurfen:
Jag har sovit sittandes i soffan dom första 14 dagarna. Sen fick jag gå upprätt så då började jag sova i sängen men första natten var hemsk, hade så ont i ryggen för det var så ovant att ligga utsträckt och det drog i magmusklerna, jag hade ändå en kudde under knäna.  Då började jag oxå ligga lite på sidan, det är inte jättebekvämt med implantaten men det funkar.
Det kommer gå bra för dig. Se till att ha allt du kan tänkas behöva nära dig så du inte behöver resa dig i onödan :)
Lycka till!!!
Gilla

Smurfen

Kvinna ·

23 sep, 2012

Men fy! Det låter ju hemskt att sitta och sova i 2 veckor! 😲
Har du haft fötterna på golvet, eller har du haft dom uppe i soffan iaf? 😕
Kan inte fatta att vid den här tiden imorgon har jag det gjort! 🙁
Gilla

Chezzie

Kvinna ·

23 sep, 2012

Smurfen: Jag gjorde min operation i måndags (alltså 1 v sedan imorgon). Att inte kunna sova är nästan det jobbigaste tycker jag. Du kommer inte att kunna ligga ner som vanligt så det är nog rätt bra att vara lite förberedd på detta. Som sagts tidigare, se till att ha det du behöver i närheten. Blir det jättejobbigt med sömnen så kan läkarna såklart skriva ut något sövande. Har klarat mig utan men vissa nätter har det inte blivit många timmars sömn. När jag suttit i soffan och sovit så har jag haft benen i soffan med en kudde under knäna. Det går inte att sträcka ut benen då det stramar enormt i magen då. Lycka till imorgon! Vilken Art Clinic är det du ska till (vilken stad)?
Gilla

Coboysarn

Kvinna ·

23 sep, 2012

Smurfen, i morgon är det dags eller?? Spännande!! Lycka till. Det ska bli så spännande att få höra ifrån dig på andra sidan- den platta sidan.  👍
 
Gällande sömnen har det för mig inte varit några problem. Jag har sovit i sängen men pallat upp med kuddar i huvudändan samt haft kudde under benen- jag har också kunnat ligga på sida- det var lättare att göra det innan jag fick gördeln. Hade de första två veckorna en slags kroppstrumpa istället som var betydligt mjukare än gördeln.  Tyckte att det blev svårare att sova med gördel så det är nog därför jag haft det så "lyxigt" i början. Har inte alls haft det besvärligt att gå i trappor eller fixa lättare maträtter och dyl. Var på promenad 2 dagar efter op. Det gick inte fort men det gick. Kan tillägga att jag är en envis 😈 med många års erfarenhet av smärta- kanske är det därför jag tyckte att återhämtningen är över förväntan?
Gilla

Smurfen

Kvinna ·

23 sep, 2012

Jag ska till Art Clinic i Uppsala 🙂
Gilla

Opticruise

Kvinna ·

23 sep, 2012

Lycka till Smurfen :)
Gilla

Smurfen

Kvinna ·

23 sep, 2012

Opticrise:
tack så mycket! Ska försöka uppdatera så fort jag känner att jag orkar!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem