Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Mufflon profilbild

Mufflon

Kvinna ·

05 okt, 2018

3 separata operationer..

Andra bröstoperationer

Hej, jag planerar att göra bröstlyft med implantat, Armplastik samt fettsugning midja. Jag hoppades lite naivt att detta skulle kunna ske samtidigt. Men min kirurg vill inte bara dela upp det på 2, utan 3 operationer.. Detta gör mig lite förtvivlad då det blir mycket dyrare och med återkommande operationer och återhämtning. Men naturligtvis är resultatet det viktigaste. Det som förvirrar mig mest är att han vill dela upp lyft och inplantat i 2 olika operationer, men de flesta andra jag sett gör det samtidigt.. det kan spela in att jag har mycket hängig byst med tunn hud. Men jag tycker ändå det verkar ovanligt. Beror det på att detta ger bättre resultat? Eller på att kirurgen inte är skicklig nog? Någon som har erfarenhet eller kunskap i frågan? Jag skulle bli mycket tacksam för svar.

3

Sortera efter

Jenali

Kvinna ·

05 okt, 2018

Hej. Jag skulle gå på flera konsultationer för att höra vad andra kirurger säger, man kan ju tycka att han planerar det så för att kunna ge dig det bästa resultatet :) lycka till
Gilla

TeKa

Kvinna ·

05 okt, 2018

Tycker också det låter märkligt. Brukar man inte göra det på samma gång. Men som redan nämnts kanske det är bra att gå på fler konsultationer?
Gilla

Guffh

Kvinna ·

04 nov, 2018

När jag var på konsultation och fick samma besked som dig varvet för att han menade på att det ör för stor risk i mitt fall stt göra båda samtidigt, svårt att veta vilket implantat dom skulle passa och selen skulle brösten kunna börja hängs ganska snabbt igen.. men så svårt att ställa om sig till två operationer :(
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem