Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
caroline90 profilbild

caroline90

Kvinna ·

23 jul, 2018

380 cc eller 400

Bröstförstoring

Hej, Skulle vara dundertacksam om någon utav er där ute vill dela med er om ni suttit i samma sits som jag. Jag har en bokad OP 28/8 hos Proforma i Sthlm. Efter två konsulationer med samma kirurg känner jag mig tillfreds med det mesta. Det enda jag har en liten "hang-up" på är val av strl på mitt implantat. Jag tänkte från första konsultationen lägga in 400 cc Mentor men blev till andra konsultationen lite tveksam på om det skulle komma att bli för stort och började därför diskutera 380 cc Mentor. Jag vet att det inte är enorm skillnad men jag vågar påstå att jag upplevde det som så när jag fick testa ilägg i sportbehån. Jag vill givetvis ha större byst än vad jag idag har men jag vill samtidigt inte att det blir för mycket. Tips/tanke/kommentar I'm up to anything. Supertack på förhand ladies!

Sortera efter

hallonsmurf profilbild

hallonsmurf

Kvinna ·

23 jul, 2018

Jag är så glad och tacksam att jag valde mina 400cc. Kändes iofs helt rätt för mig på andra konsultationen och känns bättre och bättre för varje dag.
Gilla
Tjolahoppan profilbild

Tjolahoppan

Kvinna ·

23 jul, 2018

Hej, Jag är i samma sits, velar mellan 380cc och 450cc (motiva, hög profil) men lutar åt det större. Du och jag har ju ganska exakt samma längd och vikt :) Jag kan ev ha något mer bröstvävnad... Min kirurg tycker 450cc dels för att det skiljer så lite storleksmässigt precis som du är inne på, men det blir ändå ett något piggare resultat så att säga. Han menar också att kroppslängden gör att det blir proportionerligt. När man provar inlägg i bh under konsultation blir det inte som slutresultat eftersom hela massan sitter utanpå, i kroppen "sväljs" ju lite av implantatet (ca 50cc om jag fattat rätt....) Jag har varit väldigt tydlig med att jag inte vill ha STORA bröst, och han hävdar att det inte blir det :D Börjar tro honom nu, efter två konsultationer ;)
Gilla
caroline90 profilbild

caroline90

Kvinna ·

24 jul, 2018

Hej Tjolahoppan, Glad att du delger hur du tänker och även hur Patrik Höijer berättat! Tack. Det där med konsultationen och iläggen i sportbehån har du ju helt rätt i. Givetvis blir det inte exakt som slutresultatet eftersom man prövar utan på kroppen. Kan någonstans också känna att det större alternativet känns aningen mer rimligt... Kanske borde jag mejla Dr. Said & bolla samma fråga (igen)?
Gilla
Tjolahoppan profilbild

Tjolahoppan

Kvinna ·

24 jul, 2018

Ja absolut, maila igen. Man kan aldrig bli för frågvis :) Lycka till!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem