Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
GoldenHeart

GoldenHeart

Kvinna ·

3D-simulering av bröstförstoring?!

Bröstförstoring

Hej tjejer, Läste nyligen en artikel om en tjej som genomgått bröstförstoring. Hon fick tydligen möjlighet att se det förväntade resultatet i datorn med hjälp av en 3D-kamera. Är det någon av klinikerna som använder sig av detta?? Jag hade jättegärna sett en simulering av mina förväntade bröst efter en förstoring. Frågan är ju bara hur pass tillförlitligt detta är..

11

Sortera efter

hemligönskan

hemligönskan

Kvinna ·

Det går att göra men det är rätt dyrt har jag hört. Men vet inte vart och vilka kliniker som gör det dock!
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Man kan ju nästan se ristestet som en sådan simulering? Det är väl ungefär lika tillförlitligt och något billigare :)

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

AK tog flera tusen för att göra det...

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Vad jag vet är det bara Akademikliniken som har tillgång till 3D. Läste om dem i Amelias specialtidning om plastikoperationer. Dåligt om de tar ut extra betalt för det bara, de är väl redan dyra som det är.

Tror dock att det är ganska tillförlitligt av vad man kan förvänta sig av resultatet.

Gilla
GoldenHeart

GoldenHeart

Kvinna ·

Ristestet funkar rätt bra, men den 3D-simuleringen som jag tänker på visar hur brösten kommer att se ut utan kläder på. Tycker dock inte att det är värt flera tusen..
Gilla
Matahari

Matahari

Kvinna ·

At visa en 3D simulering kan ha sina risker,  patiententen kan ju få mycket höga förväntningar. Om nu inte kirurgen är så skicklig med det nya mediet att han/hon kan återge rätt fyllnad och effekt av just din vävnad?
Då kan det ju vara värt det om man har mycket pengar och  det inte gör något att betala mera för lite nyfikenhet.
Men stackars kirurg, om resultatet inte kommer att bli så......

Gilla
Silicon dream

Silicon dream

Man ·

Jag vet att tråden är 2,5 år gammal men en 3D simulering kostar inte flera tusen utan 350 kr om man vänder sig till Laser&Estetik i Stockholm.
Gilla
Noelle

Noelle

Kvinna ·

Hej! Jag tror att Specialistkliniken i Göteborg har det. 300 kr kostar det, ingår i konsultationen. Så fattade jag det iaf.
Gilla
vesslan

vesslan

Kvinna ·

Japp, ingår i konsultationen på specialistkliniken. :-)
Gilla
nonamn

nonamn

Kvinna ·

Det är ju helt klart värt att göra. Ni pratar om några tusenlappar. Men det är Er kropp vi har att göra med. Är Ni inte värda det? Om jag bestämmer mig för att operera migk ommer jag absolut be om en sådan simulering. Trodde det redan var utbrett mtp all teknik och datorprogeram vi har idag
Gilla
Taxörat

Taxörat

Kvinna ·

Vill härmed skicka ut en liten varning om att stirra sig alltför blind på 3D-bilden. I mitt fall såg den fördjävlig ut. Faktiskt såpass djävlig att jag funderade på att avblåsa hela projektet 🙁 Jag tror att det blir konstiga bilder när man har mycket häng, vilket jag hade. Eländet finns till beskådan på min sida. Där kan man tydligt se att resultatet blev ett helt annat.
Tack och liv hade jag is i magen och glömde att jag någonsin sett bilden och gjorde operationen. Vilket jag är mycket glad för idag.
Tror att bilden blir bra om man har mycket små och platta bröst. 
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem