
ljusvitt
Kvinna ·
25 jun, 2013
4 månader, bilder
Bröstförminskning för kvinnorNu är mina bröst drygt 4 månader, är fortfarande jättenöjd :D Ärren har börjat blekna nu, dock ser dom ganske breda ut nu? Men inget som stör mig egentligen, syns ju bara när man är naken.
Sortera efter
annalotta
Kvinna ·
25 jun, 2013
Åh va fint det ser ur då! Naturligt och snyggt:)
Gilla
via_dolorosa
Kvinna ·
25 jun, 2013
Snygga! 👍
Gilla
ljusvitt
Kvinna ·
25 jun, 2013
Tack :) Det är ju bara mina egna bröst så konstigt hade det varit om det inte såg naturligt ut :D
Gilla
Linnea65GG
Kvinna ·
25 jun, 2013
Jag har sagt det förut, men jag säger det igen; för det finns no way att du kommer tröttna på detta: De är jättefina ljusvitt! :D
Gilla
LadySS
Kvinna ·
25 jun, 2013
Riktigt snyggt, grattis! :-)
Gilla
Rakel71
Kvinna ·
25 jun, 2013
Super fina, känner mig lite lugnare inför min op.
Gilla
Marina
Kvinna ·
25 jun, 2013
Så otroligt fina, till och med uppnosighet och helt runda vårtgårdar - grattis!!👍
Gilla
Draeneia
Kvinna ·
27 jun, 2013
Jättefint resultat, grattis grattis! Ärren verkar ha läkt superbra på bara fyra månader, det syns ju knappt nånting.
Gilla
Havsstänk
Kvinna ·
27 jun, 2013
Vilken skillnad!! Du måste verkligen vara supernöjd! Vad har du för cup-storlek?
Gilla
ljusvitt
Kvinna ·
29 jun, 2013
Tack alla :)
Jag har köpt 3 st bygelbhar än så länge och då har jag haft 70c eller d. Annars använder jag mest sportbhar och min favorit från kaphal som är som den bh:n de gör reklam för på tv-shop (heter genie bra). Den är jätteskön. Och så har jag två bygellösa bhar som jag använder ibland också.
Tror även att känseln börjar komma tillbaka i ena bröstvårtan, det sticks ganska mycket (gör ganska ont) runt om kring där flera gånger om dagen och det känns väldigt ömt innuti bröstet när jag känner på den.
Gilla
geléhallon
Kvinna ·
11 jul, 2013
Jättefina. Fina ärr också.
Gilla
ljusvitt
Kvinna ·
14 jul, 2013
Tack :)
Vill varna alla för att inte använda Micropore när ni solar, den skyddar inte mot uv-strålar. Jag har en annan från apoteket som heter Scanpor, den skyddar ärren från solen :)
Gilla
Draeneia
Kvinna ·
14 jul, 2013
Tack för tejptipset, ljusvitt! Jag sparar alla bra tips i ett särskilt dokument så att jag har ett arsenal av tejp av testa när den tiden är inne för mig 🙂 Har visat mig känslig för sårtejp tidigare så kommer nog behöva prova mig fram och kanske byta ut med jämna mellanrum. Hur länge har du fått rådet att tejpa? Har för mig att det står 6-12 månader i mina papper (eller så har jag läst det nånstans), men det är ju väldigt länge...
Gilla
ljusvitt
Kvinna ·
14 jul, 2013
Jag tycker mer om micropore, men som sagt skyddar den inte mot uv och så går den inte att köpa i refill utan bara i en hållare som man kan riva av tejpen i vilket jag inte ens behöver då jag klipper av tejpen när jag satt den på huden. Tycker det är ganska onödigt att köpa den hållaren och så är scanpor mycket längre än micropore, så den känns ju mer prisvärd. Men tyvärr sitter det kvar massa lim på min hud efter att jag bytt tejpen vilket jag inte tycker om och det går inte bort med två och vatten.
Men märkte hur viktigt det är att skydda ärren mot uv nu när jag varit utomlands, har några ärr på handen som jag fick några veckor innan open och de har blivit mycket mörkare än min hud av solen, och det vill man ju inte att ärren ska bli på brösten! Så var noga med att tejpa ärren 1 år efter open om ni ska vara i solen, annars sa min kirurg 6 månader så jag har knappt två månader kvar. Alltså, tejp 24/7 de första sex månaderna, sedan dubbel tejp om du ska sola månad 6-12 :)
Gilla
Mallan123
Kvinna ·
14 jul, 2013
Åh så fin du är. Det känns otroligt lugnande för mig att se dessa bilder. Har ca. 6 veckor kvar till operation och just nu läser jag allt jag kan komma över om bröstförminskning. Det är både på gott och ont. Men jag ser såååå fram emot att själv kunna gå och köpa mig en bikini som sitter snyggt. Dessa bilder sparar jag i mitt huvud och ser då endast positivt på att själv gå igenom samma sak. Har du skrivit någon operationsberättelse. Har inte kunnat finna någon. Tack för att du lägger ut bilder som även jag som ny medlem kan se.
Gilla
Draeneia
Kvinna ·
15 jul, 2013
Jag har ett ärr på benet efter ett ganska djupt sår jag fick i Thailand i vintras. Tejpade det ganska länge men fick så mycket utslag (och klåda!) efter ett tag så det hjälpte inte ens att byta tejpsort. Ärret är fortfarande rött på det bredaste stället så jag borde egentligen fortsätta tejpa men men... det är på ett så pass osynligt ställe så jag bryr mig väl inte om det så mycket. Men med brösten kommer jag vara jättepetig! Där blir det ju så mycket ärr som jag kommer att se varje gång jag klär av mig. Därför "nojar" jag lite över det här med tejper 🙂
Hej Mallan123! Spännande med operationen som närmar sig med stormsteg, vart är det du ska operera dig? Själv har jag ca 10 veckor kvar till min, men det känns ändå som att tiden går väldigt fort.
Gilla
ljusvitt
Kvinna ·
15 jul, 2013
Mallan123: Nej, har inte skrivit någon, möjligtvis om jag skrev lite i någon av mina trådar, du kan ju kolla igenom dem om du vill :) Men kommer inte ihåg så mycket i detalj nu så känns inte aktuellt att skriva en berättelse nu, men om du undrar något speciellt så är det bara att fråga :)
Draeneia: Finns ett silikonstift som funkar om man inte tål tejpen, Jennaa här på pof har använt sig av det.
Gilla
Draeneia
Kvinna ·
15 jul, 2013
Ja, just det -- silikonstift är väl nåt man kan köpa på kliniken? *making a mental note*
Gilla
hvala
Kvinna ·
15 jul, 2013
Väldigt snyggt och proportionerligt! 👍
Mina bröst är också 4 månader nu. De ser helt annorlunda ut än dina men är också fina. Jag har också rätt så breda ärr. Jag gjorde ett försök att börja med silikonstift förra veckan istället för tejp men det var för tidigt, ärren var för känsliga och jag fick skav. Solar gör jag för övrigt med bikini 😉
Gilla
ljusvitt
Kvinna ·
15 jul, 2013
Draeneia: Ja, men det är mycket dyrare där än om du köper det på nätet.
hvala: Tack :) Jag tänkte köpa silikonstift men den 20 juli har jag bara en månad kvar att tejpa så känns inte som att det är någon idé. Fick du sår eller kändes det bara konstigt? Tror att det är en vanesak, nu har vi ju haft brösten i tejp så länge så det känns nog lite konstigt att vara utan. Nej topless ska man inte sola alls första året om man nu skulle vilja det, men har också hört att man ska tejpa dubbelt när man solar, kommer dock inte ihåg vem som sa det, kan ha varit personalen på apoteket. Men solen är ju inte lika stark här i Svergie som längre söder ut så tror att det räcker med 1 lager tejp här :) Hade varit kul att se nyare bilder på hur dina bröst ser ut, mina har förändrats jättemycket dessa månader, antar att dina också har det :)
Gilla