Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Orange profilbild

Orange

Kvinna ·

22 mar, 2016

6 veckor efter buk och bröstoperation

Bukplastik

I morgon har det gått 6 veckor sedan min buk- och bröstoperation och jag kände det var dags att dela med mig av några bilder.

Även om det är vissa saker som jag fortfarande inte känner mig helt 100% med så är jag så nöjd om jag jämför med hur det var tidigare. Det viktigaste för mig nu är att komma tillbaka till samma form som jag var innan. Jag har varit lite orolig för muskelpåverkan som jag kan känna av i vänster bröst, men de senaste dagarna har det faktiskt blivit lite bättre, bröstet flyttar sig men det känns inte lika obehagligt.

Jag fick också väldigt ont i musklerna ovanför naveln runt vecka 4-5, men det har också lagt sig och var förhoppningsvis en läkningsfas. Dock är jag svullen över övre magmusklerna, lite som en limpa, någon bukopererad som känner igen sig?

Till sist bråkar mitt högra bröst, vill inte droppa som det vänstra. Vet man ska ha tålamod men jag tycker inte att det har blivit någon skilland medans det vänstra trillade ner på en gång. Jörg sa jag skulle använda bröstbandet på nätterna igen så jag får hoppas det hjälper till. Annars säger han att jag inte behöver ha bh alls, förvirrande mot vissa andra läkare som säger att men ska ha stöd dygnet runt!

När det gäller storleken på brösten var jag rädd att de skulle bli för stora. Utan kläder kan jag tycka att de ibland är väl stora, men perfekt med kläder och det är ju oftast det jag har :-). Perfekt att kunna plocka fram dem när man vill och dölja dem när man inte vill vara bystdrottning!

4

Sortera efter

Anonym användare

22 mar, 2016

Ser fint ut :-) Jag har precis gjort buk, lår och bröst. Lycka till med fortsatt läkning.
Gilla

Wildcat

Kvinna ·

22 mar, 2016

Fina bröst o buk har du fått! 🙂

Gilla

Orange

Kvinna ·

23 mar, 2016

Tack, hoppas bara på att höger bröst ska droppa.

Bubba, hur mår du, känner du livet börjat återkomma? :-)

Gilla

Anonym användare

23 mar, 2016

Orange skrev:

Tack, hoppas bara på att höger bröst ska droppa.

Bubba, hur mår du, känner du livet börjat återkomma? :-)

Nja, haha inte riktigt än men börjar bli rastlös så det är nog ett gott tecken iaf ;-)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem