Kanelknäckis
Kvinna ·
06 feb, 2026
AK korrigerar inte , vad tycker du?
Bröstförstoring inkl bröstlyftOpererade mig för ca ett halvår sedan.
Kände efter redan några dagar att det ena bröstet drog sig mot armhålan. Det följer med mer när jag drog upp armen och ser snett ut.
Igår hade jag återbesöket och kirurgen vill inte fixa detta. Det gör mig så ledsen och besviken då jag stör mig så mycket på det. Nu ska jag köpa ett bröstband och testa med stretching och se om jag kan få muskeln att släppa ner implantatet.
Vad skulle ni gjort och vad tycker ni?

Logga in för att se bilden/video
Sortera efter
NewYearNewBoobs
Kvinna ·
06 feb, 2026
Kanelknäckis
Kvinna
·
06 feb, 2026
Halv bakom, anatomiska implantat 395 motiva.
Fan jag vet inte om jag ska vara lättad eller ledsen att han inte korrigerar.
NewYearNewBoobs
Kvinna
·
07 feb, 2026
Halv bakom, anatomiska implantat 395 motiva.
Fan jag vet inte om jag ska vara lättad eller ledsen att han inte korrigerar.
Har sett din tydligare bild här nu och nej - det här måste han göra om!
Det syns tydligt att implantatet inte ligger rätt!
Du ska inte godta detta slutresultat.
Det högra är ju superfint - såklart det är så det ska vara.
Stå på dig!!
Kakkan
Kvinna ·
06 feb, 2026
Vad jag ser att insidan på ditt vänstra är mindre rundat. Är det vad du menar?
Kanelknäckis
Kvinna
·
06 feb, 2026
Ja exakt och snett när jag lyfter armen
Marina
Kvinna ·
07 feb, 2026
Har kirurgen sagt något om ifall det är implantatet som sitter högre, eller om det är din egen vävnad som samlats nertill inemot klyftan? Jag kan inte riktigt se på bilderna att implantaten sitter så olika högt. Men det kanske de gör? Isåfall förstår jag tanken om att testa med bröstband - se då till att det bara trycker på den sidan du vill sänka, vik det dubbelt på den sida där du inte vill lägga tryck, så det stannar högre upp. Men om det mer är en fråga om att din egen vävnad hamnat längre ner, så hjälper ju inte bröstbandet så mycket. Om bröstet är på väg utåt sidan, så tänk på att sova med en BH eller top som motverkar det.
Kanelknäckis
Kvinna
·
07 feb, 2026
Här är en tydligare bild vad som händer när jag drar upp armen
Kakkan
Kvinna
·
07 feb, 2026
Här är en tydligare bild vad som händer när jag drar upp armen
Tycker inte detta är ett acceptabelt resultat och du bör stå på dig. Kan du be om second opinion för att få mer kunskap att ifrågasätta kirurgen? Det högra är jättesnyggt så synd om inte detta ska rättas till. Lycka till
Marina
Kvinna
·
07 feb, 2026
Här är en tydligare bild vad som händer när jag drar upp armen
Jag hade inte heller varit nöjd med det resultatet , faktiskt - var brösten likadana före operationen? (Ofta har man ju asymmetrier - det är ju nästan det vanligaste att brösten inte är identiska -men det spelar ju störst roll vid enbart förstoring och nu har du ju även gjort ett lyft, som bör ge kirurgen förutsättning att göra brösten mer lika).
Om du trycker på implantatet till höger i bild, blir bröstet då likt det andra bröstet..? I andra fall som liknat ditt, har det åtminstone ibland handlat om att implantatsfickan blivit för stor ut mot armhålan.
Har du använt BH etc enligt föreskrift från kliniken, eller kan det ha hänt något medan brösten var nygjorda?
Kanelknäckis
Kvinna ·
07 feb, 2026
Saken är att kirurgen säger att man inte opererar utifrån hur nått ser ut när man lyfter armen. Men jag både känner och ser att det är fel. Fan att man måste bråka, hatar att stå på mig också. Det är svååårt!
Kakkan
Kvinna
·
08 feb, 2026
Fast det syns ju tydligt även när armarna är nere. Beklagar att du ska behöva ”bråka” om något som borde vara självklart. Återigen är min rek att be om second opinion. Kostar lite men då får du iaf ett expertutlåtande kring huruvida resultatet är rimligt och hur det ev kan åtgärdas, snarare än att du ska bli bemött som ”gnällig patient ”. Det är ändå din kropp och implantaten ska ju hålla i minst 15 år.
NewYearNewBoobs
Kvinna
·
09 feb, 2026
Det är verkligen skitjobbigt att behöva vara påträngande och inte ge sig.
Men du har rätt! !!