Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
villha

villha

Kvinna ·

Åka tåg hem dagen efter OP?

Bröstförstoring

hej

undrar om ni anser att det är ok o åka tåg från landskrona där operationen kommer att äga rum hem till linköping dagen EFTER min op.

har en som möter mig när jag väl är hemma på station.

8

Sortera efter

Redhead

Redhead

Kvinna ·

Jag skulle rekommendera att ha med dig någon från Landskrona.
För mig personligen så hade jag ALDRIG klarat av att ta mig själv hem igen till Stockholm. Du kommer säkert ha ont och må illa och kanske vara lite lätt förvirrad efter alla medeciner. (Det var jag.) Men det kanske inte blir så för dig, men på den säkra sidan ta med dig någon, annars gick själva tågresan bra. Om man nu sover hela vägen. :)

Gilla
villha

villha

Kvinna ·

är det långt från tågstationen i landskrona till citadell?

Gilla
Kaffet e klart

Kaffet e klart

Kvinna ·

Det där är suuuuuperindividuellt, en del är uppe på benen ett par timmar efter och kan klara sig själva, en del klarar sig knappt själva två dagar efter!!

När jag gjorde min haka hade jag hört och läst att jag skulle i princip vara back on track och kunna jobba efter 4 dagar och skulle kunna promenera ut från op samma dag. LoL! 😀 det var med nöd och näppe att jag pallade åka hem med tåget dagen efter, sthlm-skåne! Jag var liksom inte jätteroad av tilltaget, men otroligt glad att jag sejfade och stannade på kliniken en natt! Vågar knappt tänka på hur handikappad jag kommer vara efter ett boobjob, haha fyyy 👍 så för egen del kommer jag inte våga boka tågresa och åka själv så tätt inpå!

Gilla
n2n

n2n

Man ·

Jag hade absolut inga problem efteråt. Gick 20min till tåget och åkte sedan 40mil hem, ca 1,5h efter att jag vaknat. /Matilda

Gilla
fixmee

fixmee

Kvinna ·

Vilken bra tråd! Jag har tänkt på samma sak faktiskt!

Gilla
villha

villha

Kvinna ·

fixmee: tack=) 

har en väinna som kan tänka sig och ställa upp bara jag betalar=)

förstår att det är individuellt men har ett tag på mig och fundera=)

Gilla
kvinna84

kvinna84

Kvinna ·

villha skrev:

är det långt från tågstationen i landskrona till citadell?

Ca. tre kilometer, tar kring tio minuter med taxi (jag åkte buss dit och taxi tillbaka).

Gilla
Lollobo

Lollobo

Kvinna ·

Oj, vad det verkar vara individuellt hur man mår efter op! Jag kan helt klart säga att jag inte hade klarat att åka tåg hem dagen efter min op!! Jag var helt beroende av min sambo iaf de första 4-5 dagarna. Att jag ens klarade av bilfärden hem på em efter min op, berodde nog på att jag var bra smärtlindrad efter operationen och att jag var så trött efter narkosen! Sov hela vägen hem, ca 15 mil, och slocknade direkt i sängen när vi kommit hem. Som sagt så har jag ju hört om många som klarar sig själva direkt efter op, men dumt att chansa kanske om det visar sig att du är väldigt sliten efteråt. Lycka till med din operation! :)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem