Välkommen till nya Plastikoperationsforum
willma profilbild

willma

Kvinna ·

11 jun, 2019

Akut. Tid för narkos?

Bröstförstoring

Hej! Ska göra lyft samt förstoring på måndag och vill veta hur länge man är sövd på ett ungefär? Jag är livrädd för narkos. De Ska ha extra koll på mig på uppvaket för att jag går struma. Någon som förstår varför? Läkaren så att det inte va nån fara men att de har det när någon har nåt med luftvägarna.

Sortera efter

TyTy profilbild

TyTy

Kvinna ·

11 jun, 2019

Du är bara sövd så länge som op tar. För bara bröstförstoring är det ca 1h. Mer för lyft såklart men du har en person som enbart övervakar dig, du har inget att oroa dig för!

0 Gilla

willma profilbild

willma

Kvinna ·

12 jun, 2019

Tack! Ser att du också operera på Proforma. Det är där jag ska göra min fast hos Daniel. Vad är din erfarenhet?

0 Gilla

TyTy profilbild

TyTy

Kvinna ·

13 jun, 2019

Op-dagen var pirrig såklart, men personalen gjorde att det både blev en rolig och supertrygg upplevelse. Bara positiva känslor efter upplevelsen. Har även skrivit en op-berättelse och tror att om du går in på just operationsberättelser så kan du filtrera på Proforma och få en ännu bredare uppfattning genom att läsa fleras. När jag blev sövd var det bara narkosläkaren och en op-sköterska i rummet, så lugnt och skönt. Har opererats en gång tidigare på vanligt sjukhus och där var det 5-6 personer och en sån stressig stämning att jag kände mig stirrig och orolig även om personalen även där var bra. Och de klappade en på armen och kinden och pratade lugnt och var så fruktansvärt gulliga. De är ju såklart vana vid att man är nervös för operation och narkos och är riktiga proffs på att avhjälpa just det.

0 Gilla

Marina profilbild

Marina

Kvinna ·

13 jun, 2019

Innebär inte struma en förstorad sköldkörtel? Det skulle väl kunna vara så att man bara vill vara säker på att du återfår fullt medvetande om och kontroll över din andning själv innan man slutar övervaka helt, om det är så att andningsvägarna hos dig är lite trängre än hos genomsnittet?  

0 Gilla

willma profilbild

willma

Kvinna ·

14 jun, 2019

Exakt så förklarade de. Jag blev så orolig bara att det finns en risk att jag slutar att andas pga det.

0 Gilla

Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem